„Nie som žiadna superstar,“ priznáva herec JANKO SLEZÁK (30), ktorý získal úlohu legendárneho zbojníka.

Bol práve na odchode z pražského divadla, keď mu zavolal režisér Jano Ďurovčík. „Povedal mi, že by ma rád obsadil do jedného svojho muzikálu, ktorý už začal režírovať. Mal som krátky čas na to, aby som dohnal ostatných hercov, ktorí už mesiac skúšali. Trvalo mi asi týždeň, kým som sa naučil všetky choreografie a scenár. Ocenil, ako som to zvládol. Aj preto si myslím, že keď sa potom pustil do „renovácie“ muzikálu Na skle maľované, za Jánošíka si vybral práve mňa,“ spomína si muzikálový herec JANKO SLEZÁK. „Hovoril som mu však, nech pokojne obsadí niekoho iného. Aby bol pokoj. Jano mi na to, pri všetkej skromnosti, povedal: Neváham. Alebo je tu ešte niekto iný, kto to odspieva, odohrá a odtancuje tak, ako si to predstavujem?“

Nie je superstar

Presvedčiť vedenie divadla nebolo jednoduché. V úlohe legendárneho zbojníka totiž chceli vidieť niekoho známejšieho. Padali mená ako Tomáš Bezdeda, Miro Jaroš či spevák zo skupiny No Name Igor Timko. Režisér však tvrdo nástojil na svojom. „U nás je zaužívané, že divák nechodí do divadla na tituly, ale na zvučné mená. A ja nie som žiadna superstar,“ uvedomuje si mladý herec. Hoci zoznam muzikálov, v ktorých v Česku a na Slovensku Janko Slezák hral, tvorí v jeho životopise poriadne dlhý rad. Prvé veľké úlohy totiž dostával už počas štúdia v Brne.

Tretinový herec

Janko chcel pôvodne študovať biológiu. „Môj otec je amatérsky entomológ a ja som k prírode takisto vždy inklinoval,“ vysvetľuje. Už v detstve však privoňal k folklóru a odohral zopár predstavení v amatérskom divadle poézie Zádrapky. Keď s hiphopovou tanečnou skupinou zožal medzinárodný úspech, odporúčanie ísť študovať muzikálové herectvo, kde by zúročil svoj spevácky, tanečný a herecký talent, zobral na vedomie a poslal si prihlášku na JAMU. Aj preto prvé ponuky dostal najmä u našich západných susedov. Vždy ho to však ťahalo domov. „V Prahe som strávil šesť rokov, no ani raz som netancoval. Protagonisti sú rozdelení na hereckú, tanečnú a spevácku zložku. Muzikálovým hercom tam totiž nazývajú každého, kto v muzikáli hrá, hoci tancovať a spievať mu nedovolia. To robia ďalší dvaja ľudia. Časom ma to prestalo baviť a viac som takýmto tretinovým hercom už nechcel byť,“ spomína na svoj návrat na Slovensko. Dnes žije na Záhorí, kde ho držia kamaráti, ktorých učí tancovať, a jeho vlastná kapela S. F. U.

Ďurovčíkov asistent

Keď mu režisér Ďurovčík ponúkol úlohu Jánošíka, nemal strach, i keď obaja tušili, že ho diváci budú s jeho predchodcom porovnávať. „Rovnako aj v novom filme o Jánošíkovi ľudia čakali, že uvidia druhého Bielika. Bolo mi však jasné, že osobnosti Miška Dočolomanského sa nevyrovnám. Veď on hral Na skle maľované tridsať rokov, Jánošíka mu preto už dnes nikto nemôže vziať.“ To, že sám v tejto úlohe vydržal päť rokov, považuje za obrovský úspech. A hoci je dodnes predstavenie vypredané, divadlo Nová scéna sa ho už rozhodlo stiahnuť z repertoára. Posledný raz si tak Jánošík zo Záhoria zatancuje s valaškou koncom decembra.

Diskusia