Nečakanú diagnózu prijal rovnako odvážne ako mnoho utŕžených rán vo svojom živote. „Je veľa takých ľudí, ktorí ak by prežili len desatinu toho, čo ja, tak by spáchali samovraždu,“ povedal Andy Hryc (†71) v našom poslednom rozhovore.

Andy mal pestrý život, ale užil si aj veľa trápenia. Narodil sa 30. novembra 1949 v Bratislave. V detstve ho spolu so sestrou celých sedem rokov vychovávala len mama. Otca vtedajší komunistický režim zatvoril do Leopoldova za rozkrádanie majetku v socialistickom vlastníctve.

Išlo o vykonštruovaný proces na zastrašenie ľudí. Väzenie sa podpísalo na jeho zdraví a neskôr aj na hercovom postoji ku komunizmu. Keďže ho lákalo umenie, rozhodol sa pre štúdium na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave. Ocitol sa v ročníku Ladislava Chudíka. Ten sa však po vstupe spojeneckých vojsk na územie vtedajšieho Československa v roku 1968 rozhodol emigrovať. Usadil sa vo Viedni, kde ho jeho obľúbení študenti na čele s Andym Hrycom, Zuzanou Kocúrikovou, Jurajom Kukurom a Vladimírom Durdíkom asi po mesiaci navštívili s prosbou, ktorú napísali na šírku ulice slovami: Príďte, vráťte sa!

Herec bol odjakživa aktivista v centre diania. Viackrát sa preto dostal do rôznych sporov a problémov. V rozhovore pre SME z roku 2013 to vysvetlil nasledovne: „Ulica ma naučila, že si nesmiem nechať brnkať po nose. Keď s tým niekto začne, tak ho najprv slušne upozorním, ale ak to nepomôže, potom som sprostý. Tým je poznačená celá moja kariéra, nikdy som nebol ochotný pchať sa niekomu do zadku. V našej brandži je to však asi dôležité. Okrem toho, že máte talent, treba byť aj konformný. A to som nikdy nebol.“

FOTOGRAFIE NEZABUDNUTEĽNÉHO ANDYHO HRYCA NÁJDETE V GALÉRII

Premiéry sa nedožil

Po škole pôsobil sedem rokov v Štátnom divadle v Košiciach. Neskôr sa presunul späť do hlavného mesta a účinkoval v Divadle Nová scéna. Od 70. rokov sa objavoval v hraných filmoch, ktorých má na konte asi 40. Účinkoval približne v 200 televíznych inscenáciách, 80 divadelných predstaveniach a svoj hlas prepožičal v dabingu 2 000 postavám. Zahrať si toho mohol ešte oveľa viac, ale pre jeho neskoršie podnikateľské aktivity a závisť s tým spojenú ho podľa jeho vlastných slov obsadzovať nechceli.

V minulosti pôsobil aj v politike. Po revolúcii bol súčasťou Verejnosti proti násiliu, neskôr stál pri začiatkoch HZDS Vladimíra Mečiara. Svoju účasť na zrode hnutia neskôr označil za grandiózny omyl a po odchode z politiky založil Rádio Twist, kde bol riaditeľom v rokoch 1992 až 2005. S podnikaním definitívne skončil v roku 2016, keď požiadal súd o osobný bankrot. Exekúcie ho trápili už roky, ešte z rádiových čias. „Každý musí zvážiť svoju situáciu a ja som zvážil, že chcem mať svätý pokoj a ten budem mať, len musím prežiť teraz túto mediálnu slávu,“ povedal vtedy pre TV Markíza s dôvetkom: „S podnikaním som skončil, teraz som už len herec.“

Ostatné roky spolupracoval ako umelec najmä so svojou dcérou Wandou Adamík Hrycovou a jej producentskou spoločnosťou. Posledný projekt, na ktorom sa podieľal, bol najdrahší seriál v našej televíznej histórii, Slovania. V roku 2019 kvôli nemu herec pendloval medzi Slovenskom a Ukrajinou. Nakrúcalo sa v lese pri meste Žytomyr. Andy, ktorý sa vždy zaujímal o ľudí, vtedy prešiel okolité dediny, aby na vlastné oči videl, v akých podmienkach tam ľudia žijú. Premiéry, ktorú TV JOJ chystá už čoskoro sa, žiaľ, nedožil.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia