Vo veku 85 rokov zomrela v utorok v nemocnici v Malackách herečka Eva Krížiková.

TASR o tom informovala tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková. Umelkyňa bola dlhoročnou poprednou členkou jeho činohry.

"Pre celé generácie vďačných divákov patrila k dámam slovenského umenia - divadelného, filmového i televízneho. Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov viac ako 120 postáv. S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou," uviedla Pažítková k zosnulej legende, ktorá svojím hereckým majstrovstvom stvárnila postavy nielen komediálne, tragikomické, ale i postavy tragické.

Rodina sa s poprednou umelkyňou rozlúči v úzkom kruhu. "Slovenské národné divadlo si jednu z ich najvýznamnejších umelkýň pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny," uzavrela Pažítková.

Život spätý s herectvom

Keď sa vtedy 24-ročná Eva Krížiková objavila vo filme Statočný zlodej o známom príbehu Jožka Púčika, okorenila milostnú scénu so svojim šéfom v podaní Martina Gregora detailom, ktorý si sama vymyslela. Neskôr na tento okamih spomínala: "Tu som mala ruku, tu hodinky, tu bol môj šéf. A ako ma bozkával, tak ma bozkával, ja som sa naraz pozrela na tie hodinky, akože ma to už nebaví, tá bozkávačka. A zrazu sa ozval strašný smiech." Scéna vo filme ostala a bolo jasné, že mladá herečka disponuje vzácnym komediálnym talentom.

Eva Krížiková sa narodila v Bratislave 15. júla 1934. Vyrastala v Rači. Už v detstve ju bavil spev, často verejne vystupovala. Začala študovať herectvo na konzervatóriu v triede profesora Jozefa Budského, jedného z českých umelcov, ktorí sa podieľali na rozvoji slovenského divadelníctva. Počas jej štúdia zrušili odbor herectva a poslucháčov presunuli do priestorov okresného Domu kultúry, ktorý sídlil v tej istej budove ako Slovenské národné divadlo (SND). Eva Krížiková tak získavala prvé divadelné skúsenosti. Po skončení štúdia odišla na rok do Armádneho divadla v Martine, no napokon v roku 1954 zakotvila v SND natrvalo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia