Herec Ján Koleník (43) sa len nedávno divákom predstavil ako nacistický pohlavár Walter Klaus vo výpravnom historickom seriáli TV Markíza Dunaj, k vašim službám.

V jednom z rozhovorov ste povedali, že sa tešíte z postavy Waltera Klausa aj z politicko-historickej témy seriálu Dunaj, k vašim službám, pretože sa odohráva v dobe, ktorú si neradi pripomíname. Prečo je aj v dnešných časoch dôležité pripomínať si túto tému, respektíve nezabúdať na ňu?

Pozrite sa na ruský útok na Ukrajinu. Je to invázia, vojnový zločin a zločin proti ľudskosti. Nedávno som sa bol pozrieť na pietnom mieste v Lidiciach, v českej obci, ktorú vypálili a vyhladili nacistické vojská v roku 1942. To ticho, tá atmosféra sa nedajú napísať do učebníc. To je to, čo by nami malo zamávať, čo prelomí ľady nášho nezáujmu o históriu, hodnotu ľudského života a preruší mávnutie rukou aj nad okupovanou Ukrajinou. Slová sa dnes prekrúcajú, fašisti a nacisti sú zrazu všetci, ale tento pojem vznikol niekde úplne inde.

V historickom kontexte seriálu vnímate paralelu so súčasnosťou. V čom by nám táto paralela mala byť výstrahou?

Seriál Dunaj nie je primárne o vojne, ale nedá sa to opomenúť. Je absurdné, že v 21. storočí Rusko napadlo Ukrajinu, ktorá je suverénnym štátom, a chce si ju podmaniť. V mene čoho? V mene nadradenosti nejakej veľmoci? Kto bude ďalší? V inscenácii Vojna a mier hovorím: „Celá idea vojny je postavená na nenávisti k človeku a k životu.“

Ďalšia hrozba, s ktorou sa denne stretávame, sú spravodajské hry, propaganda a dezinformácie v mene politických bodov, ktoré šíria medzi ľuďmi hodnotový chaos a nevraživosť. To, čo sa deje na sociálnych sieťach, nemá s ľudskosťou nič spoločné a presakuje to aj do verejného života.

Seriál sa odohráva na prahu druhej svetovej vojny. Týka sa histórie prvého slovenského štátu. Zaoberali ste sa v rámci prípravy na svoju postavu touto dejinnou etapou podrobnejšie? Šokovalo vás niečo?

Šokuje ma skôr to, ako môžeme ešte v tejto dobe polemizovať o tom, či ulicu v dedine na Slovensku, z ktorej boli v minulosti deportovaní Židia, nazveme po pánovi prezidentovi Tisovi, keď to bol kolaborant s nacistickým Nemeckom…

Všetci sme už unavení: Ján Koleník teraz hovorí z duše mnohým Slovákom. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia