Herečka Hana Gregorová (70) nám priznala, že sa konečne bez sĺz dokáže pozerať na filmy svojho nebohého manžela, ktorý by sa v týchto dňoch dožil okrúhlych 90. narodenín.

Hana pri svojom mužovi stála v každom životnom okamihu. Výrazne ho podržala koncom 90. rokov, keď musel po 31 rokoch opustiť Divadlo na Vinohradech. „Počas vedenia tohto divadla Jiřinou Jiráskovou (†81) odtiaľ odišlo veľa hercov, na ktorých ľudia radi chodili. Keď som tam už asi päť či šesť rokov nič podstatné nehral, musel som odísť. Vtedy sme dali výpoveď trinásti. Vyštvali nás a ani sa nepoďakovali,“ spomínal herec s trpkosťou v hlase týždenníku Plus 7 dní pred rokmi.

Netrvalo však dlho a manželka Hana založila divadlo, ktoré dostalo jeho meno. „Vedela som, že Radek chce hrať, že ho to baví, skrátka, bez javiska nemôže byť, tak som sa do toho pustila,“ ozrejmila svoje dôvody, pre ktoré sa do náročného podnikania pustila. Radek často žartoval, že keby divadlo viedol on, dávno by skrachovalo. Manželka sa tejto úlohy zhostila veľmi dobre, veľká škoda však je, že milovaný muž ju nečakane opustil.

Je to desať rokov, čo odišiel. Veľmi rýchlo to letí. Vnímam to tak, že to síce utieklo, ale keď sa spätne za seba pozriem, uvedomím si, koľko mnohých vecí sa udialo, ale jeho odchod je hrozný.
H. Gregorová

„Dobré je jedine to, že keď s ním v televízii vidím nejaký film, už neplačem a môžem ho dopozerať, ale je mi to stále ľúto. Samozrejme, viem, že je to nevyhnutné a taký je život, ale keď vám v sekunde odíde človek, je ťažké sa s tým vyrovnať… Iné je, keď je váš blízky dlhodobo chorý a s jeho odchodom akosi počítate, ale s týmto som vôbec nerátala. Radek bol v úžasnej forme, fyzicky aj psychicky fit a napriek tomu odišiel… S tým sa ťažko vyrovnáva, keď si uvedomím, že tu mohol pokojne ešte byť a ja by som ho s láskou dochovala aj v kyslíkovom stane,“ doplnila položartom.

Na druhej strane si až príliš dobre uvedomuje, že chlapisko, akým Radek bol, by permanentnú starostlivosť o seba nezniesol. „Myslím, že Pán Boh ho mal rád a zobral si ho k sebe v plnej sile ako podťatý strom… Mne by neprekážalo sa o neho starať, ale on by to skutočne veľmi ťažko znášal. Nemal totiž rád žiadnu svoju indispozíciu,“ ozrejmila. Prirodzene, nie je dňa, aby si na manžela nespomenula. Napríklad už len pri varení, ktoré miluje, lebo pri ňom relaxuje.

Hana bola Radkovou treťou manželkou. Do smrti hovoril, že ju bezpodmienečne miluje.
Zdroj: Archív NMH

„Radek sa vždy čudoval, že varím ako pre Alexandrovov súbor, ale keď k nám niekto prišiel, vždy bolo čo dať na stôl. My sme tak boli zvyknutí a potom sa tešil, že sa stôl prehýba a hostia sú spokojní,“ zaspomínala si na veselé príhody z ich života a zároveň tým ospravedlnila svoju vášeň, ktorou je varenie vo veľkom. Aktuálne z jej výtvorov majú možnosť pravidelne ochutnávať herci a štáb jojkárskeho seriálu Hranica, v ktorom Hana účinkuje.

Mimochodom, aj ona si pred pár týždňami pripomenula svoje okrúhle 70. narodeniny, ktoré oslávila v kruhu blízkych kolegov. Podobné posedenie chce spolu s deťmi zorganizovať v Prahe. „Vôbec mi však nejde o narodeniny, chcem najmä to, aby sa stretlo pár mojich dobrých kamarátov a rodina,“ uzavrela.

Desať rokov bez Radka: Hana Gregorová spomína na ťažké obdobie bez muža svojho života. Viac sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia