Má toľko ocenení, že si zaslúži pomenovanie celebrita, on sa mu však bráni. Architekt Petr Kolář (47) je človek, ktorého diela sa ocitajú aj na obálkach zahraničných kníh o architektúre.

Naposledy získalo jeho dielo cenu za najlepší dovolenkový rezort sveta pre rok 2014. Nachádza sa na ostrove Velaa Private Island na Maldivách. Petr Kolář rezort spolu s kolegom Alešom Lapkom nielen navrhli, ale Kolář tam bol aj stavbyvedúcim. Obaja začali podnikať v oblasti dizajnu a architektúry ešte ako vysokoškoláci pred 23 rokmi. Dnes stojí približne 500 domov po celom svete, ktoré nesú podpis ich pražskej firmy ADR.

Na ostrov museli všetko doviezť z pevniny, použiť
Na ostrov museli všetko doviezť z pevniny, použiť
Zdroj: Profimedia.sk

Vymenovávanie ocenení dvojice Kolář – Lapka by bolo príliš dlhé, stačí spomenúť množstvo cien Grand Prix, Red Dot Award či cenu Architekt roka. Alebo ocenenie za najlepší národný olympijský dom na XXX. olympijských hrách v Londýne 2012. Keď Nemci vydali knižku Collection: Európska architektúra, na obálku dali stavbu v golfovom klube Hostivař od Kolářa a Lapku.

K niektorým vilám je prístup len z vody.
K niektorým vilám je prístup len z vody.
Zdroj: Profimedia.sk

Pre seba si Kolář navrhol dom ešte ako študent vysokej školy umeleckopriemyslovej, odvtedy si navrhol aj ďalšie. V minulosti v českých médiách hovoril, že považuje za povinnosť, aby architekt postavil niečo pre seba, lebo tak si overí správnosť svojej filozofie. Navrhuje rodinné domy, športové stavby či administratívne budovy, robí aj interiéry.

Najväčšie vily majú stovky štvorcových metrov.
Najväčšie vily majú stovky štvorcových metrov.
Zdroj: Profimedia.sk

Hitovka

Poznáte architekta, ktorého stavba spred dvadsiatich rokov by bola v súčasnosti chránená pamiatkarmi? A uverili by ste, že taká existuje? Tak Kolář je dôkazom toho, že áno. Pred dvadsiatimi rokmi navrhol budovu veslárskeho klubu Slavia Praha a keď ju majitelia nedávno chceli zrekonštruovať, mali problémy s pamiatkarmi, ktorí do rekonštrukcie zasahovali. Firma ADR navrhuje aj pre najbohatších Čechov či umelcov, no Kolář o tom radšej nehovorí. Je človekom, ktorý nalieta ročne stovky tisíc míľ, klientov má na celom svete.

Hostia hotelového rezortu majú k dispozícii 48
Hostia hotelového rezortu majú k dispozícii 48
Zdroj: Profimedia.sk

Za vrchol alebo hitovku, ak chcete, označuje luxusný dovolenkový rezort na ostrove v Maldivách. Jeden z miestnych koralových ostrovov si prenajal na 50 rokov český miliardár Jiří Šmejc a Kolář s Lapkom mu navrhli komplex, v ktorom klienti zaplatia za jednu noc aj desiatky tisíc eur. Najvyšší bod tohto zvláštneho maličkého ostrova je len 1,2 metra nad morom, okolo iba voda. Okrem bungalovov a všetkých možných služieb je na ostrove napríklad aj lekárske stredisko s operačnou sálou, ak by sa niektorému z turistov priťažilo a potreboval by okamžitú pomoc.

Každý bungalov má vlastný bazénik.
Každý bungalov má vlastný bazénik.
Zdroj: Profimedia.sk

Hoci je ostrov skutočne malý, má asi 500 krát 500 metrov, nachádza sa na ňom aj golfové ihrisko od slávneho španielskeho golfistu Olazábala, každý bungalov má vlastný bazénik, okrem nich môžu návštevníci využiť aj veľký 50-metrový. Celkovo sa o 142 hostí stará 350 zamestnancov.

Najlacnejšia dovolenka vás tu vyjde na 16-tisíc
Najlacnejšia dovolenka vás tu vyjde na 16-tisíc
Zdroj: Profimedia.sk

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia