Komik Fero Joke má za sebou naozaj ťažké chvíle. V rozhovore pre týždenník Život prehovoril o tom, ako sa mu podarilo zbaviť alkoholu, ktorému holdoval.

Krátko pred naším stretnutím si bol na terapii u psychológa. Prečo je dôležité starať sa o psychické zdravie a prečo to robíš práve ty?

Chcem sa v živote posúvať ďalej a myslím si, že niekedy si človek sám nevie pomôcť prejsť týmto životom bez odborníka. Mám taký názor, že by to mal byť taký úzus, že by všetci mali chodiť raz za čas k terapeutovi, spoznať trošku samých seba a povedať si, kde majú svoju sebahodnotu a v čom. Ale ja som začal chodiť na terapiu po rozchode pred mnohými rokmi. Ďalší dôvod bol alkohol, chcel som sa ho zbaviť a úplne ho vylúčiť zo svojho života, pretože som veľa pil. A teraz mám zase iné starosti, takže všetko riešim s terapeutom.

Kedy si vlastne skutočne veľa pil?

Bolo to, keď som mal asi šestnásť-sedemnásť rokov. Nevedel som sa vtedy uvoľniť v spoločnosti. Je to taký predsudok u mnohých ľudí, že na diskotéke si bez alkoholu nezatancujú, že bez alkoholu nemôže byť dobrá zábava a radosť. A to je najväčšia hlúposť. Ja som práveže zažil najlepšie párty a to hovorím bez akéhokoľvek nadnesenia, keď som prestal piť. A ráno nemám opicu a môžem si užiť aj ďalší deň.

Fero Joke a jeho pes Ťapka
Zdroj: Katarína Šlesarová

Kedy prišiel zlom, že si si povedal „už stačí“?

Bol som vtedy v Amerike a kamarát mi počítal dni. Z 21 dní som sedemnásť dní pil alkohol. V lietadle som sa veľmi opil, pretože nemám rád dlhé lety. Dva dni mi bolo veľmi zle, nielen fyzicky, ale aj psychicky. Po návrate som išiel za rodičmi po svoju Ťapku a oco mi chcel naliať za pohárik vína na privítanie. Vtedy sa mi už ten alkohol naozaj zhnusil a povedal som si, že nebudem piť. A teraz je to už iks rokov, čo abstinujem.

FERO JOKE POROZPRÁVAL O VÁŽNEJ DIAGNÓZE, KTORÚ MU DIAGNOSTIKOVALI. CELÝ ROZHOVOR NÁJDETE V GALÉRII

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia