Prestížna internátna škola v Dánsku, ktorú navštevuje aj budúci kráľ, čelí škandálu. Elitnú internátnu školu Herlufsholm aktuálne navštevuje korunný princ Christian (16), v septembri ho mala nasledovať jeho sestra Isabella (15).

Dánsku verejnosť v tomto prípade pobúril televízny dokument Herlufsholms Hemmeligheder, v ktorom až 50 bývalých žiakov hovorilo o šikanovaní, násilí a sexuálnych útokoch. Jeden študent hovorí o kultúre a hierarchii, ktorá bola „deštruktívna, vylučujúca a utláčajúca“. Starší žiaci určovali pravidlá, za ich nedodržiavanie boli tresty. Napríklad uprostred noci prišli do spálne, vytiahli mladšieho spolužiaka z postele a zbili ho. Ukázalo sa, že škola tieto delikty riadne neriešila. Páchateľov nevylúčili, dostali len ľahké tresty. So situáciou v škole nebola oboznámená ani polícia.

Pred pár dňami vydala internátna škola na svojej webovej stránke tlačovú správu, v ktorej oznámila odvolanie riaditeľa Mikkela Kjellberga. Torben Lowzow, predseda predstavenstva Herlufsholmu, sa verejne ospravedlnil a oznámil ďalšie opatrenia. Kráľovský dvor sa k situácii zatiaľ nevyjadruje.

Diskusia