Džezmen Peter Lipa (78) v sebe celý život nesie bolestivú ranu osudu, ktorá v čase vojny postihla jeho rodinu. To, čo zažil ako dieťa a čo pozná len z rozprávania, sa mu dnes cez situáciu na Ukrajine premieta do reality.

Legendárny spevák Peter Lipa pochádza zo zmiešaného manželstva. Otec Mikuláš Löwy mal židovský pôvod, jeho mama Jolana zas bola kresťanka. Manželia Löwyovci sa zobrali v roku 1933. Absolvovali civilný sobáš a v roku 1942 mali v rímskokatolíckom kostole druhý sobáš. Napriek tomu, že počas vojny sa snahy o vyhladenie židovského obyvateľstva stupňovali, umelcov otec si to nepripúšťal. „Otec bol presvedčený, že keď je zosobášený s kresťankou, konvertoval na kresťanstvo, je imúnny proti tomu, čo sa deje. Samozrejme, registroval celú situáciu, ale myslel si, že mu nič nehrozí. To viem z rozprávania svojej mamy,“ povedal spevák v relácii Encyklopédia spravodlivých na vlnách Slovenského rozhlasu.

FOTOGRAFIE SPEVÁKA LIPU A JEHO RODINY NÁJDETE V GALÉRII...

Mladá rodina bývala v podnájme v centre Prešova na ulici, ktorá sa dnes volá Metodova. „Na rohu Slovenskej a Metodovej sme mali maličký obchodík, papiernictvo. To bolo otcovo, ale predávala tam mama a otec robil v kníhkupectve na Hlavnej ulici v Prešove. Náš byt a obchodík sa nachádzali na križovatke a uhlopriečne cez ňu sídlila komandatúra, teda nemecké velenie. Oni k nám chodili do obchodu nakupovať potreby, lenže ani to otcovi napokon nepomohlo,“ doplnil Peter Lipa s tým, že jeho otca Nemci neskôr asi dva mesiace väznili a čakal na transport do Osvienčimu.

PETER ešte ako úplne malý chlapec prišiel v koncentračnom tábore o otca.
Zdroj: archív N.L.

Spevák mal len niečo vyše jedného roka, keď otca na jeseň 1944 transportovali do koncentračného tábora, z ktorého sa, žiaľ, nikdy nevrátil. „Keď sa do Osvienčimu dostal, hneď ho neodsúdili, lebo zrejme vyzeral zdravo, tak sa dostal do pracovného tábora v blízkej dedine Mysłowice. Hovorilo sa, že otec bol chorý. Mal problémy s dýchaním. Zrejme veľké pracovné nasadenie nevydržal a ešte pred Vianocami toho istého roku zomrel…“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia