Má rád veterány, džezovú hudbu, kvalitné knihy. Odmieta sociálne siete a tomu učí aj svoje deti. Vojtěch Dyk (33) dokonca vážne uvažuje o tom, že si kúpi starý tlačidlový mobil.

Hoci Vojta Dyk s médiami komunikuje veľmi málo, na stránkach denníkov a rôznych časopisov sa jeho tvár objavuje pomerne často. Nečudo, keď už nejaký ten rok tvorí stále zamilovaný pár s herečkou Tatianou Vilhelmovou (40).

Neprajníci by túto dvojicu videli najradšej od seba. Zaručené predpovede o konci vzťahu sa však stále nenaplnili. Herec s hlbokým povzdychom a pokrčenými plecami tvrdí, že články tohto druhu úplne ignoruje.

Mnoho času mu zaberá práca, ale tiež starostlivosť o troch chlapcov, ktorých so známou herečkou spoločne vychováva. Síce sa to možno nezdá, no vo výchove je Vojtěch prísny. Minimálne vo vzťahu k informačným technológiám a sociálnym sieťam. Tie totiž deťom zakazuje a nie vždy sa doma stretáva s pozitívnou odozvou. „Synovia sú naštvaní, že majú takých šibnutých rodičov,“ priznáva nám so smiechom.

U starších chlapcov Františka (13) a Cyrila (10), ktorých má Tatiana z predošlého vzťahu, je YouTube veľmi obľúbený, napriek tomu si videá nemôžu pozerať, keď sa im zachce.

„Doma sme sa rozhodli, že napríklad cez víkend budeme mať telefóny všetci odložené na jednom stole a nikto na ne nebude môcť siahnuť. Napriek tomu, že sa to deťom nepáči, dúfam, že to po rokoch ocenia,“ nádeja sa Vojta, ktorý odmieta byť závislý od virtuálnej reality.

Chceli by ich vidieť od seba. Spevák tvorí s herečkou Tatianou Vilhelmovou a troma synmi šťastnú rodinu.
Chceli by ich vidieť od seba. Spevák tvorí s herečkou Tatianou Vilhelmovou a troma synmi šťastnú rodinu.
Zdroj: Profimedia.sk

„Na sociálnych sieťach som teraz trošku aktívnejší, ale aj tak mám na to manažérku, ktorá mi ich spravuje. V telefóne nemám ani potrebné aplikácie a ani to neviem ovládať. Našťastie. Bránim sa tomu, nechcem byť od toho závislý. Realita, ktorá sa cez sociálne siete vytvára, mi nie je sympatická. Tam máte možnosť poslať hocikoho anonymne ,do prdele’ a vôbec za to nenesiete zodpovednosť. Nechápem, prečo by som mal toto dobrovoľne podstupovať.“

Neláka ho ani vidina peňažných príspevkov, ktoré by za propagáciu nejakej značky mohol napríklad cez Instagram získať. Je umelcom, ktorého baví zarábať tým, čo naozaj vie, nie umelo vytvorenou popularitou, postavenou na tom, že človek zverejňuje fotky zo svojho súkromia.

„Nechcem, aby ma Instagram ovládal. Nebudem tam uverejňovať príspevky na úkor toho, aby som sa napríklad hral s mojimi chlapcami. Bránim sa tomu.“

Duchovná chrípka

Na vyváženie a tiež vyplnenie času sa práve preto svojich chlapcov snaží viesť k čítaniu kníh tak, ako to pred rokmi robili jeho rodičia.

„Knihy sú s nami od 15. storočia, keď bola vymyslená kníhtlač, a nezanikajú tak, ako napríklad disky, diskety, ktoré sú dnes ako formát zastarané. Knihy sú trvalou hodnotou. Pokiaľ sa my ľudia budeme rozvíjať, tak aj kniha bude stále živá. Práve preto sa našich chlapcov snažíme viesť k tomu, že kniha poskytuje nielen momentálnu zábavu, ako v prípade telefónu, ale aj nejakú trvalejšiu hodnotu.

Dnes už viem, prečo to do mňa hustili moji rodičia. Samozrejme, ani ja som ich nepočúval, bol som naštvaný, že som musel čítať, a najradšej som po škole vypínal pri Beverly Hills alebo Pobrežnej hliadke. Dnes, aj vďaka rodičom, vypínam pri knihách.“

Napriek všetkým nástrahám sa Vojta nazdáva, že v domácom boji s technológiami u jeho detí zatiaľ stále vyhrávajú nad tabletmi a telefónmi. „Je to však krutý boj, pretože starší chlapci sú v kritickom veku, no dá sa povedať, že to zvládame. Sú naozaj skvelí.“

On sám sa v rámci pokroku doby uchyľuje k opačnému smeru. Chce sa zbaviť „múdreho“ telefónu.

„Mierim k tomu, že si kúpim tlačidlovú Nokiu a budem mať pokoj. Hnevá ma napríklad, keď mi niekto povie, že som mu tri dni neodpovedal na nejakú správu, a ja na to hovorím: No a čo? Zriadim si opäť pevnú linku, a to až potom ľudia zistia, aké to je, keď im neodpovedám, lebo ma doma nebudú mať šancu zastihnúť,“ hovorí s polovyhrážkou v hlase a dodáva:

„Ja sa technologický pokrok snažím spomaľovať, pretože si myslím, že technológie sa vyvíjajú rýchlejšie ako my. Momentálne mám pocit, akoby sme zažívali nejakú duchovnú chrípku. Miesto toho, aby sme sa venovali sebe, svojmu vnútru, riešime to, čo sa kde deje na sociálnych sieťach,“ zamýšľa sa spevák a herec v jednej osobe.

Nie tak dávno si totiž zahral vo futuristickom filme Dôverný nepriateľ s podobnou myšlienkou po boku krásnej Gabriely Marcinkovej.

„Je veľká škoda, že scenár bol, aspoň podľa mňa, lepší ako samotný film. V každom prípade to malo túto myšlienku, ktorá ma desí, ale desila aj pred sto rokmi Karla Čapka, keď napísal Válku s mloky alebo R. U. R. Obávam sa toho, že technológie nás výrazným spôsobom predbiehajú, ak nás už aj nedobehli. Veď nie tak dávno som videl na letisku v Ruzyni robota, ako sa rozprával s nejakými cudzincami...“

Kolegovia zo speváckej šou The Voice mu po ľudskej stránke zapasovali.
Kolegovia zo speváckej šou The Voice mu po ľudskej stránke zapasovali.
Zdroj: TV Markíza

Terapia

V tomto (ne)technologickom smere si spevák veľmi dobre porozumel so všetkými koučmi speváckej šou The Voice Česko Slovensko.

„Sme naozaj rovnakí, pretože sa nechceme podriaďovať trendom. Kali je slušný raper, Jana odišla do Londýna, robí si svoje piesne, je to silná žena a Pepa si robí tiež hudbu po svojom a navyše nemá žiadne sociálne siete,“ vysvetľuje Vojta.

Presne preto sú mu jeho kolegovia mimoriadne sympatickí a boli dôvodom, pre ktorý sa do komerčnej televíznej šou rozhodol ísť. Ďalším dôvodom boli Kristove roky, do ktorých dospel vlani v júli.

Inšpirovali ho slová známeho českého herca Jaroslava Duška (57). Ten je roky fascinovaný Indiánmi žijúcimi v súlade s prírodou. Podľa nich je 33. rok pomyselnou hranicou, keď by mal človek začať životu odovzdávať to, čo od neho dostal, čo sa naučil.

„Na tieto veci verím, koniec koncov Jardu Duška uznávam ako duchovného učiteľa, a pritom je to herec. To, čo hovorí, konvenuje s mojimi názormi. Som hlboko veriaci. Nie som kresťan, ale verím. Navyše som od mojej ženy dostal stostranovú knižku o mne. Ide o numerologický rozbor môjho dátumu narodenia, ktorý mi dala vypracovať, a všetko tam sedí.

V tejto knihe bolo zdôraznené, aby som sa nebál hovoriť a začal posúvať ďalej svoje skúsenosti, čo som doteraz nerobil. Takže to beriem ako súčasť svojej pomyselnej terapie. Začať hovoriť, odovzdávať to, čo som sa za tie roky naučil, a nesedieť v kúte, ako som to robil doteraz.“

Fascinovaný

Aj keď o svojej účasti v šou na začiatku pochyboval, teraz vie, že sa rozhodol správne.

„Myslím, že v tejto súťaži dokážeme všetci štyria dať ľuďom okrem klasickej televíznej zábavy niečo viac ako len machrovanie s drahými hodinkami,“ hovorí dúfajúc.

Populárny je aj ako filmový a muzikálový herec.
Populárny je aj ako filmový a muzikálový herec.
Zdroj: Herminapress

V rámci muziky inklinuje k starším hudobným štýlom ako džez či swing, napriek tomu si myslí, že svojim súťažiacim má čo odovzdať.

„Hudba nie je nikdy stará. Je buď dobrá, alebo zlá a ja inklinujem k dobrej hudbe,“ poúča nás a jedným dychom ubezpečuje, že v jeho repertoári určite nenájdeme hity typické pre Šláger TV.

„Teraz som videl takú dvojicu, jednu staršiu dámu a takého pána na bratislavskom námestí, ako spievali staré šlágre. Boli oblečení v kostýmoch alebo to možno nebol kostým, ale ich civilné oblečenie, neviem... Skrátka, vystupovali pre neuveriteľné publikum 34 ľudí. Spievali niečo zvláštne, ako u nás spieva Duo Yamaha. Bolo to strašné,“ zveril sa nám spevák zhrozene, netušiac, že hovorí o kontroverznom speváckom páriku Martin Jakubec a Božanka.

„Človek je fascinovaný tou blbosťou, ale nebojte sa, aj my u nás máme jedného takého idiota, ktorý má vlastnú televíziu a zrejme bude kandidovať na prezidenta. S tým súčasným robí napríklad každý týždeň rozhovor a vo svojej televízii už moderuje úplne všetko.

Svoje správy, ktoré komentuje, šport, on je tam v podstate jediný moderátor. Aj v tomto prípade som sa pristihol, že sa na to pozerám ako na spevákov z námestia. Sledoval som to, nechápavo, ale nevedel som sa od tej blbosti odtrhnúť... Človeka blbosť skrátka fascinuje.“

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac