Kniha reportérov denníka New York Times prináša nové odhalenia o kauze vplyvného producenta Harveyho Weinsteina (67), ktorá odštartovala hnutie #MeToo.

Sú to presne dva roky, čo rozochvené hlasy žien postupne začali opisovať nepríjemné skúsenosti s najmocnejším lobistom Hollywoodu Harveym Weinsteinom, čím celú americkú spoločnosť zmenili na nepoznanie.

Zakladateľ firmy Miramax bol od 90. rokov synonymom úspechu amerického nezávislého filmu a do popredia dostal také mená ako Steven Soderbergh či Quentin Tarantino. V lete 2017 sa však začal príbeh jeho konca, respektíve konca kariéry ctihodného občana.

Práve v tom čase sa spôsobu jeho života intenzívne začali venovať novinárky Megan Twohey, v tom čase na materskej dovolenke, a Jodi Kantor. Nikdy predtým sa nerozprávali. Jodi však pracovala na komplikovanom článku a potrebovala pomoc. To, čo tieto ženy napokon spolu odhalili, sa stalo jedným z najväčších príbehov našej doby.

Ich odhalenia začali vychádzať v denníku New York Times a v časopise New Yorker. Na správanie vplyvného magnáta sa totiž začali sťažovať desiatky žien. Zo sexuálneho obťažovania ho obvinili herečky, novinárky aj zamestnankyne jeho firiem. Pribúdali obvinenia, dokonca aj zo znásilnenia.

Weinsteina medzitým vyhodili z vlastnej firmy a pod silnejúcim tlakom verejnosti sa od neho začali odvracať všetci priatelia.

H. Weinstein sa postaví pred súd v januári 2020.
H. Weinstein sa postaví pred súd v januári 2020.
Zdroj: Profimedia

O osobnej skúsenosti so sivou eminenciou filmového priemyslu prehovorili aj také prominentné herečky ako Gwyneth Paltrow, Rosanna Arquette, Ashley Judd či Angelina Jolie. Tá uviedla, že po zlej skúsenosti s Weinsteinom odmietla pracovať a odrádzala od toho aj iných.

Po pár mesiacoch od prevalenia kauzy prelomila mlčanie aj herečka Uma Thurman. Pre denník New York Times opísala niekoľko situácií, v ktorých sa s producentom ocitla. Išlo napríklad o pracovné stretnutie, ktorého priebeh okamžite nabral iný spád, keď si Weinstein pred ňou vyzliekal župan. Potom ju údajne hodil na posteľ, ľahol si na ňu a podľa jej vlastných slov „robil všetky možné nepríjemné veci“.

Herečka zároveň vyjadrila veľký zármutok aj výčitky smerom k ženám, ktoré Weinstein po nej ďalej napádal. „Aj mojou vinou sa tie mladé ženy dostali do situácie, do ktorej sa dostali,“ povedala.

Jeho obete sa dajú počítať na desiatky, ak nie stovky. Weinstein ich vraj nútil, aby sa pozerali, ako sa sprchuje, žiadal ich, aby ho masírovali, pred niektorými onanoval, obchytkával ich. Keď protestovali, začal im pomerne agresívne naznačovať, aby si pre päť minút zbytočne nepokazili sľubnú hereckú kariéru.

Bol známy aj hrubými spôsobmi voči mužom. Herci ich však prehliadali. Uznávali jeho talent, ktorý sa snúbil s úspechom produkovaných filmov.

„Robil filmy, ktoré všetci milovali. Ak kričí a škrieka, ale urobí taký film ako Pulp Fiction, koho potom trápi, že kričí?“ obhajoval ho v minulosti George Clooney.

Krik a výbušnosť však boli to najmenej neznesiteľné na jeho povahe. Bol totiž nekontrolovateľný sexuálny predátor a viac ako tridsať rokov zneužíval svoju moc. Ak chcela v minulosti niektorá z jeho obetí verejne prehovoriť, postaral sa o to, aby ju médiá rozdupali.

Škandál #MeToo zaplavil titulky denníkov po celom svete.
Škandál #MeToo zaplavil titulky denníkov po celom svete.
Zdroj: Profimedia

Postupne sa ukázalo, že jeho sexuálne ataky boli vo filmovej brandži známe. Spomínaný 
G. Clooney v rozhovore pre 
Guardian priznal, že to, ako sa Weinstein správal hlavne k začínajúcim herečkám, bolo v Hollywoode verejné tajomstvo. On sám však údajne nikdy niečo také na vlastné oči nevidel.

„Je mi na vracanie, keď čítam, čo všetko sa dialo v čase, keď som profitoval z podpory Harveyho Weinsteina. Bol to veľmi mocný a obávaný muž, ktorému sa nedalo len tak vzoprieť. Pre tie ženy muselo byť desivé nabrať odvahu a prehovoriť o ňom. A hrozné bolo aj to, čím prešli. Tlieskam ich odvahe,“ okomentoval s nechuťou celú kauzu herec Colin Firth.

Silnejúce hlasy obetí sexuálneho zneužívania napokon prerástli do celosvetovej kampane, dnes známej ako #MeToo.

Nové svetlo

Dva roky po tom, čo Jodi Kantor a Megan Twohey, dnes držiteľky Pulitzerovej ceny, spustili túto lavínu, rozhodli sa vydať knihu, v ktorej detailne opisujú, čo sérii článkov o producentovi Harveym Weinsteinovi predchádzalo a čo nasledovalo po nich. Publikácia obsahuje slušnú porciu nových, dosiaľ nezverejnených informácií k celému prípadu.

Novinárky sa počas uplynulých dvoch rokov intenzívne venovali odkrývaniu špiny okolo známeho producenta a zistené skutočnosti zhrnuli v publikácii She Said: Breaking The Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement (Povedala: Odhalenie prípadu sexuálneho obťažovania, ktorý pomohol založiť hnutie, pozn. red.).

Kniha sa na pulty predajní dostala začiatkom septembra a za veľkej pozornosti médií sa dočkala chvály od kritikov aj od čitateľov.

Okrem dôkladnej rekapitulácie celého prípadu novinárky v knihe prinášajú fakty, ktoré celý príbeh dopĺňajú a zároveň prehľadne a detailne poukazujú na to, aká premyslená bola Weinsteinova stratégia, aká početná bola skupina ľudí, ktorá ho počas desiatok rokov kryla a zároveň pomáhala všetky obvinenia zametať pod koberec.

G. Chapman svojho muža po prevalení škandálu okamžite opustila.
G. Chapman svojho muža po prevalení škandálu okamžite opustila.
Zdroj: Profimedia

Autorky sa v knihe nezamerali na vykreslenie niekdajšieho najmocnejšieho muža Hollywoodu ako „odporného zločinca“, skôr sa sústredili na opis mocenských štruktúr, ktoré Weinsteinovi jeho ohavné správanie roky tolerovali.

Samotná kniha, ako sme už spomenuli, zaznamenala obrovský ohlas, a to najmä preto, že disponuje mnohými novými faktmi a informáciami. Tie sa okrem iného týkajú dvoch prominentných amerických právničiek Glorie Allredovej a jej dcéry Lisy Bloomovej. Obe sa totiž dlhé roky profilujú ako obhajkyne obetí sexuálneho násilia a obťažovania.

Autorky knihy a novinárky New York Times však zistili, že obe ženy prípady týkajúce sa Weinsteina dlhé roky kryli a zarábali na nich. Gloria Allred v roku 2004 uzavrela za jednu z producentových obetí dohodu o vyrovnaní, pričom si nezabudla z dohodnutých peňazí uchmatnúť 40-percentnú províziu.

V priebehu rokov spomínaná advokátka niekoľko Weinsteinových obetí zastupovala a tvárila sa, akoby o kuloárnej povesti tohto muža počula prvýkrát. V minulosti sa pritom sama podieľala na umlčaní jednej z obetí sexuálneho násilia spôsobeného Weinsteinom.

Dcéra spomínanej „obhajkyne ženských práv“ Lisa Bloom v decembri 2016, teda necelý rok pred publikovaním prvého článku o Harveym Weinsteinovi, jemu samotnému ponúkla do detailov rozpracovanú stratégiu, ako zničiť jednu z herečiek, ktorá v tom čase plánovala vydať knihu o sexuálnom zneužívaní svetoznámym producentom. Jedná sa Rose McGowanovú.

Tú právnička plánovala krok za krokom zničiť. Najskôr ju chcela v médiách vykresliť ako emocionálne nestabilnú klamárku a neskôr vylepšiť Weinstenovou povesť návrhom na verejný prísľub produkovať v jeho spoločnosti minimálne tretinu filmov napísaných alebo režírovaných ženami.

Producenta poznal v Hollywoode každý. Niektoré herečky sa okolo neho krútili dobrovoľne.
Producenta poznal v Hollywoode každý. Niektoré herečky sa okolo neho krútili dobrovoľne.
Zdroj: Profimedia

Tieto slová potvrdila aj samotná herečka Rose McGowan, keď pre médiá uviedla: „Harvey Weinstein sa mohol desaťročia dopúšťať násilia na ženách a uchovávať to v tajnosti, pretože mal skúsený tím, ktorý pre neho systematicky umlčiaval a diskreditoval všetky jeho obete.“

Len kvôli doplneniu faktov pripomíname, že Weinsteinovi sa McGowanovú zničiť nepodarilo a koncom roka 2017 jej obvinenia proti nemu odštartovali škandál neopísateľných rozmerov.

Ďalšia žaloba, ktorú herečka podala na Weinsteina, jeho advokáta Davida Boiesa aj na právničku Lisu Bloomovú, je z polovice tohto roka. Producenta a jeho ľudí obviňuje z vydierania, narušenia súkromia a podvodu týkajúceho sa pokusu o diskreditáciu svojej osoby.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia