Povestný humor v poslednom období hercovi Dušanovi Tarageľovi (62) chýbal. Na vine boli zdravotné problémy.

V detstve prekonal niekoľko zápalov pľúc. Vraj mu lekári na prežitie nedávali už žiadnu nádej. Z hrobárovej lopaty sa však, našťastie, Dušanovi Tarageľovi podarilo ujsť. Hoci sa rodičia oňho báli, začal vášnivo športovať a pobyt v prírode mu popri náročnej práci v divadle dodával celý život silu a energiu. Jeho zdravie sa však prednedávnom podlomilo znovu.

Kilá navyše

Hoci je oficiálne na dôchodku, z divadelných dosiek ešte úplne neodišiel. V Slovenskom národnom divadle hrá v štyroch predstaveniach. Jedno malo reprízu aj na Silvestra. „Už vtedy som sa necítil dobre,“ spomína. „Nechcel som však sklamať divákov, ktorí príchod nového roka vítali návštevou v divadle,“ vysvetľuje. Predstavenie odohral z posledných síl, na druhý deň už ležal v nemocnici. Hovorí: „Moje srdiečko nestíhalo pracovať, za tri dni zo mňa vytiahli okolo dvadsať litrov vody.“ Na vine boli prebytočné kilogramy, ktorých sa nevedel zbaviť. „Naposledy, keď som sa vážil, som mal 135 kíl.“

Obalené nervy

Priberať začal, keď prestal fajčiť. „Vrátil som sa v noci z dediny na svoju chatu a nemohol som nájsť ani jednu cigaretu. Tak som opäť sadol do auta a išiel do najbližšieho hotela, kde som zobudil vrátničku. Aby sa na mňa nehnevala, dal som jej za škatuľku sto korún. Cestou naspäť som však na aute rozbil nápravu. Vtedy som si uvedomil, že fajčenie mi za to nestojí,“ vraví. Dnes je to vraj už sedemnásť rokov, čo si tú poslednú cigaretu zapálil. Ale náplasťou mu bola zvýšená chuť do jedla.

Svoje telo nešetril ani po smrti manželky. Zoznámili sa ešte počas štúdia v Martine a prežili spolu krásne chvíle. Hoci posledné roky života sa podľa hercových slov trápila. „Jej najmladšiu sestru zrazilo auto, nevedela sa s tým vyrovnať. Prestala chodiť von, sedela doma, vykladala si pasians a tú bolesť v sebe dusila,“ hovorí o láske svojho života, ktorú stratil pred tromi rokmi. Dnes otvorene priznáva, že obrovský smútok, ktorý vtedy cítil, sa prejavil v jeho zvýšenom apetíte. Pri takom strese to nie je nič výnimočné, povedal mu to vtedy aj jeho lekár. „Ak si chcem ešte užiť spoločné chvíle so svojimi dvoma vnukmi, musím sa začať naozaj vážne šetriť,“ hovorí odhodlane. Je mu len ľúto, že sa Jakubka a Janka nedožila jeho drahá polovička. Vraj by pri nich určite chytila druhý dych. Rovnako ako on. „Staroba je diagnóza, ale dá sa s ňou bojovať.“

Elán je späť

Ako prezradil, v prvom rade sa teraz snaží zlepšiť svoj jedálny lístok. Musí zabudnúť hlavne na pečené koleno, ktoré tak rád pripravoval. „Schudol som dvadsať kíl, doktor mi povedal, že sa teraz už nemusím ponáhľať. Stačí, ak dám mesačne kilo dole,“ vraví herec, na ktorom je vidieť, že mu konečne odľahlo. Sám priznáva, že v poslednom období mu humor chýbal. Počas našej návštevy však opäť sršal dobrou náladou a spomínal veselé historky. Lamentoval iba nad počtom zrkadiel v šatni, do ktorých sa nerád díva. Našťastie, dajú sa zatvoriť. „Len Lacko Chudík ich vždy pootvára. Podľa toho viem, že je v divadle,“ smeje sa. Sám sa však v ňom zdržať neplánoval. Počítal dni do odchodu na Liptov, kde má svoju chatu. Cestou si vraj v aute zvykne opakovať divadelné texty, ktoré si nahráva na kazetu. „Ja nie som ako Lacko Chudík či Martin Huba, ktorí keď niečo zabudnú, pokojne ľahkým krokom prídu k šepkárke a publikum im ešte aj zatlieska. Taký pokojný nie som,“ priznáva.

Texty mu však v hlave pomáha udržať aj čerstvý vzduch tatranskej prírody, ktorú si tak zamiloval. „Moja chata je ukrytá v lese. Preto dúfam, že nikto pozemky navôkol neskúpi a nevytratí sa odtiaľ ten pokoj, ktorý tam nachádzam. Okrem toho ráno, keď vybehnem na terasu, mám Kriváň ako na dlani. Ale prednedávnom ma urazilo, že pod ním vyvesili tabuľu s nápisom Východoslovenský kraj. Predsa Kriváň vždy patril Liptovu, východniar naň ani nedovidí,“  rozhorčuje sa s úsmevom rodený Pribylinčan.


Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia