V čase, keď ešte ani zďaleka nie sú zaočkovaní všetci zdravotníci prichádzajúci do styku s kovidom, ani starí a chorí, sa zdá konanie našej bývalej tenistky DOMINIKY CIBULKOVEJ (31) ako absolútny výsmech.

"Ďalšia smutná správa. Kolegyňa pracovala na pľúcnej klinike v Ružinove v prvej línii s covidovými pacientmi," píše sa na sociálnych sieťach pri smútočnom ozname o smrti 55-ročnej zdravotnej sestry, ktorá svoj boj s ochorením prehrala. Žiaľ, nebola jediná. Obetí z prvej línie je čoraz viac. Len nedávno sa lekári lúčili so zdravotníkom Jozefom Horňákom († 47) z Nitry. Joe, ako ho prezývali, s nákazou bojoval tri týždne, no nedokázal ju poraziť.

O to tragickejšie vyznievajú správy o prednostnom očkovaní tých, ktorí byť očkovaní nemali. Celebrity rozhodne nepatria do kritickej infraštruktúry, no zdá sa, že aj v týchto ťažkých časoch sa ľudia delia na rovných a rovnejších. Prvé sa objavilo meno Dominiky Cibulkovej, ktorá sa podľa medializovaných informácií nechala zaočkovať aj s rodinou.

Takéto konenie nahnevalo aj jej vlastných fanúšikov a rozpútalo "hon na čarodejnice" v pandemickej verzii. Čoskoro sa objavili správy o prednostnom očkovaní Vladimíra Weissa ml., ktoré však futbalista rázne vyvrátil. "Nebol som nikdy očkovaný žiadnou vakcínou na COVID-19," ohradil sa na svojom facebookovom profile. V nemocnici v tom čase síce bol, no z úplne iných dôvodov.

FOTOGRAFIE DOMINIKY CIBULKOVEJ NÁJDETE V GALÉRII

Zbytočné zlyhanie

Univerzitná nemocnica Bratislava plánuje zaviesť dvojité kontroly zoznamov a tiež chce personál opätovne preškoliť o štandardných postupoch očkovania. Chce tak predísť zlyhaniu ako pri bývalej tenistke, ktorú prednostne zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 na bratislavských Kramároch.

Riaditeľka UNB Renáta Vandriaková to považuje za zlyhanie jednotlivca. Cibulkovú samovoľne a neoprávnene doplnil jeden z pracovníkov vakcinačného centra do oficiálneho zoznamu, v ktorom sa nachádzajú iba zdravotníci, pracovníci kritickej infraštruktúry alebo iné skupiny, ktoré určilo ministerstvo zdravotníctva. Osoba, ktorá takto pochybila už podľa nemocnice vo vakcinačnom centre pracovať nebude.

Spôsob, ako došlo k očkovaniu Cibulkovej, označil premiér Igor Matovič (OĽANO) za zbytočné zlyhanie očkovacieho centra. Bude preto vyžadovať okamžité sprísnenia opatrení, ktoré takýmto zlyhaniam v budúcnosti zabránia. Očakáva tiež od ministerstva zdravotníctva jednoznačné a nespochybniteľné poradovníky.

Predseda vlády víta kampaň, vďaka ktorej by známi ľudia mohli svojím príkladom presvedčiť ľudí dať sa zaočkovať. "Nemám problém, ak denne popri tisíckach zaočkovaných ľudí podľa poradovníka budú verejne zaočkovaní traja - štyria verejne známi ľudia s cieľom masívnej propagácie očkovania medzi pochybujúcimi," doplnil.

Robiť to tajne nie je fér, urobiť to verejne je propagácia dobrej veci.
I. Matovič

Cibulková po medializácii prípadu zo strany Denníka N na sociálnej sieti reagovala, že ak by tušila, že sa dopúšťa vážneho pochybenia a nevypĺňa len voľné miesto v poradovníku, v žiadnom prípade by možnosť zaočkovať sa nevyužila. "Je mi veľmi ľúto, že som sa nechala voviesť do omylu, keď som sa pri sprevádzaní blízkeho v nemocnici len informatívne opýtala, v akom období by sme mohli prísť na rad pri očkovaní," uviedla.

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Partnerská dvojica Nela Pocisková a Filip Tůma – to sú protiklady, ktoré sa výborne dopĺňajú.

Prečo dvojnásobná mama NELA POCISKOVÁ deťom zatrhla sledovanie otca v televízii?

Dominika Stará sa vydala.

DOMINIKA STARÁ sa vydala v čase korony: S takýmto trapasom ale určite nerátala!

Hana Maciuchová

Odišla hviezda Nemocnice na okraji mesta HANA MACIUCHOVÁ (†75): Čo jej vzalo život?

Právoplatne odsúdení majú humánnejšie podmienky vo väzení, ako tí, ktorí ešte len čakajú na rozhodnutie súdu napríklad v kolúznej väzbe.

Peklo kolúznej väzby: Medzi obvinenými sú aj nevinní poznačení tvrdým režimom

Po návrate z africkej farmy sa pustila do písania (portrét z jej pracovne).

Spomienky na Afriku: Karen Blixenová napísala jednu z najznámejších kníh o čiernom kontinente

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia