Dokonalá herecká metamorfóza. Aj tak by sa dal pomenovať výkon RENÉE ZELLWEGER (50) v životopisnej dráme s názvom Judy, za ktorý nedávno získala Oscara.

Keď Renée Zellweger preberala cenu, ktorú jej za famózne stvárnenie herečky, džezovej speváčky a hollywoodskej legendy Judy Garlandovej udelila americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), mala na sebe pôsobivú róbu značky Armani. Šaty kopírovali jej štíhlu postavu vrátane osieho drieku. Na druhej strane odhaľovali až priveľmi kostnaté rameno a časť hrude.

Rodáčka z Texasu kvôli autentickému stvárneniu hollywoodskej divy, ktorá v dôsledku závislosti od návykových látok odišla predčasne z toho sveta vo veku 47 rokov, radikálne zmenila vzhľad vrátane hmotnosti. Dokonca sa objavili názory, že keby na plagáte propagujúcom film nebolo meno Renée Zellweger, málokto by uveril, že je to naozaj ona.

„V aute som celý rok počúvala iba Judy, jej hudbu, jej reč. Občas som mala pocit, že už za mňa aj šoféruje,“ povedala herečka o svojej príprave na nesporne osudovú postavu. Jessie Buckley, ktorá v spomínanej životopisnej snímke účinkuje tiež, zase uviedla: „Keď Renée sledujete na pódiu, je až strašidelné, ako veľmi sa stáva Judy. Sú chvíle, keď už Renée nevyzerá ako Renée. Vyzerá ako Judy. Jej telo, hlas, jej humor a strach – to všetko má v očiach rovnako ako Judy.“

Tvorcovia filmu na úplnom začiatku nakrúcania uvažovali o špeciálnej maske, ktorú by herečke nasadili na tvár, aby sa premenila na Judy Garlandovú. Upustili však od toho. Chceli, aby Renée radšej pracovala s mimikou. Preto si pomohli iba vymodelovaným povrchom nosa, zubnou protézou, parochňou, kontaktnými šošovkami a dokonalým filmovým mejkapom.

Týrali dieťa

Milovníci filmového umenia spoznali Judy Garlandovú hlavne vďaka účinkovaniu vo filmovom muzikáli Čarodejník z krajiny Oz. Mala šestnásť rokov, keď ju na poslednú chvíľu vybrali, aby v úlohe Dorotky nahradila inú detskú hviezdu Shirley Templovú. Bolo to v roku 1939. Jej účinkovanie v tejto hudobnej snímke bolo také presvedčivé, že získala špeciálneho Oscara a pieseň Tam za tou dúhou si Američania začali spontánne pospevovať.

Judy s rysujúcimi sa ženskými krivkami však musela stvárniť dvanásťročnú hlavnú hrdinku s detským telom. Maskéri si pomohli špeciálnym bandážami. Jej telo bolo natoľko zovreté, že mala problémy s dýchaním. Nekvalitný materiál jej podráždil kožu tak, že bola samá chrasta. Nečudo, že kostymér navrhol dva-tri dni oddychu, kým sa Judy zotaví. Autoritatívna matka však oponovala, že netreba. Judy sa nebránila, vedela, že by to nemalo zmysel. No predsa len sa postavila na odpor, keď po štrnástich hodinách na scéne jednoducho nevládala.

Varovný prst však zdvihol sám veľký Louis B. Mayer, šéf štúdia MGM. Hoci sa príbeh niekdajšej detskej hviezdy začínal veľmi nádejne, je veľmi trpký, smutný a hlavne poburujúci. Vzbudzuje otázky, ako si mohli filmoví magnáti aj vlastná matka zameniť malé dieťa so sliepkou znášajúcou zlaté vajcia. Keď Judy začala nakrúcať oscarovú snímku, mala už za sebou kus ničivej cesty životom s požehnaním dospelých, ktorí ju mali chrániť. Už ako trinásťročnej jej podávali amfetamín, ktorý znižuje chuť do jedla a pôsobí ako stimulátor energie. Na druhej strane zvyšuje krvný tlak.

Preto inak zdravé dievča dostávalo lieky na vyrovnávanie tlaku a večer či v prestávkach pri nakrúcaní zase prášky na spanie, ktoré účinky amfetamínu potláčajú. Keď Judy omdlievala, pretože jej detský organizmus nevládal toľko pracovať, prišla jej matka s kávou a prinútila ju vrátiť sa na scénu. Keď Judy dovŕšila šestnásť rokov, so súhlasom alebo skôr na príkaz vedúceho štúdia MGM začala fajčiť dva balíčky cigariet denne. Aj cigarety totiž potláčajú chuť do jedla.

JUDY GARLANDOVÁ upadla do chudoby. Aby svojim deťom zabezpečila dôstojný život, odišla koncertovať do Londýna.
JUDY GARLANDOVÁ upadla do chudoby. Aby svojim deťom zabezpečila dôstojný život, odišla koncertovať do Londýna.
Zdroj: Profimedia

S jej šestnástinami sa spája ešte jeden šokujúci zážitok. Na narodeninovej oslave jej zakázali jesť tortu, aby nepribrala. Na raňajky dostávala iba horúcu kávu, vajce uvarené natvrdo a pár listov šalátu. Keď prosíkala o chlieb s maslom – iba kúsoček, matka jej oponovala, že nie, pretože bude tučná. Judy pochádzala z umeleckej rodiny, na javisku sa objavila už ako dvojročná. Počas vianočných osláv sa pripojila k dvom starším sestrám a zaspievala s nimi Jingle Bells.

Bola taká šťastná, že keď sa predstavenie skončilo, stále si pospevovala. Jej detskú radosť zo spevu, z tanca a hrania však neskôr zničila matkina ambicióznosť a nemilosrdné súkolie filmového priemyslu. Chránil ju len otec, ten však predčasne zomrel na meningitídu. Matka dokonca zakázala dvom starším dcéram Judy vyzradiť, že otec má dni už spočítané. Tvrdý filmový dril spôsobil, že Judy mala celý život chorobné problémy s prijímaním potravy, na konci života na nej viseli šaty veľkosti XS.

Filmári preto nohavice pre Renée Zellweger v jednotlivých scénach dali ušiť vždy väčšie a širšie, aby sa tak opticky zdalo, že chýrna diva postupne stráca na váhe. Judin priateľ herec Peter Lawford napísal: „Nebola to jediná hollywoodska hviezda, ktorej veľká nálepka zničila život. Po nej ich bolo veľa. Ale ona bola prvá. Možno aj najtalentovanejšia v histórii.“ Zneužívanie Judy v detskom veku bolo jedným z dôvodov, prečo sa Renée Zellweger dala na tento herecký maratón, počas ktorého musela drasticky schudnúť. „Hollywood v 40. rokoch bol krutý a náročný na detských hercov. Všetka radosť, ktorú Judy Garlandová ľuďom priniesla, bola veľmi drahá. Týmto filmom by som pre ňu chcela dosiahnuť aspoň posmrtné zadosťučinenie.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Yuri Vinogradov (53)

Zmŕtvychvstanie či odtlačok z odseknutého palca na odomknutie smartfónu sú bizarné... ale toto?

Populárne články
Ondrej Sukeľ stojí na čele Slovenskej lekárnickej komory šesť rokov.

Budú chýbať lieky? Odborník vysvetlil, či nám hrozí zatvorenie lekární

Výhľad z najvyššieho bodu ostrova Ahtamar na kostol.

Pod Bájnym Araratom: Turecko, to nie sú len hotely, ale aj krásna príroda a výborná kuchyňa

Ilustračná snímka

Žena ma podviedla. Spôsob, akým som na to prišiel, je neuveriťelný. Bol som tam!

Daniela je stále sexi kosť.

Daniela Peštová dráždi aj tesne pred päťdesiatkou: Opäť je anjelikom Victoria's Secret

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome marca a apríla?

Zemiakové lupienky sú nezdravé. Je to pravda?

Sú zemiakové lupienky nezdravé?

Zobraziť viac
Diskusia