„Nikdy som nemal s hudbou nič spoločné, ale pravdepodobne mám dobré ucho, teda počujem a viem intonovať. Jedine tak sa mohlo stať, že som sem-tam spieval,“ uviedol na margo svojej úspešnej speváckej kariéry skromný Michal Dočolomanský (†66) v minulosti.

Hoci je pravda, že bol vynikajúci herec a často i zabávač, sám o sebe hovoril, že skutočnú slávu mu priniesla najskôr televízia a v neposlednom rade za ňou jeho spevácka kariéra, ku ktorej sa dostal v podstate náhodou. Z pesničiek, ktoré naspieval, si mnohí určite pamätajú úvodnú pieseň z večerníkového seriálu pre deti Macko Uško. Známe sú okrem iných aj piesne Mama, Ľúbim ťa, Smoliar, Haló tam, Za rána, za rosy či Zbohom buď, lipová lyžka z legendárneho muzikálu Na skle maľované.

Michal Dočolomanský začal spievať na popud v tom čase veľmi úspešnej speváčky Evy Kostolányiovej (†32). „Eva bola podľa môjho názoru najlepšia slovenská speváčka v tom čase. A bol to vzácny človek aj svojím charakterom. Jej spev išiel zvnútra. Rozhodne som si však nemyslel, že by som mal práve ja spievať s ňou duetá. Potom si však sadla ku klavíru, trošku sme to nakorepetovali a ja som sa dal presvedčiť. Mal som však pred nahrávkou podmienku: ak nebudem s výsledkom spokojný, tak sa to nevydá,“ vyjadril sa pred rokmi obľúbený herec, ktorý ani nevedel, ako a spolu s Evou Kostolányiovou naspieval pesničku Smoliar.

„Vyšlo to a bolo to aj v televíznej relácii Našich deväť. Malo to veľký úspech. A potom prišla aj druhá pesnička Haló tam, lenže ja keď som sa videl v televízii, veľmi som sa hanbil. Ak to niekde v mojej prítomnosti náhodou vysielali, vypínal som televízor, aby som sa na seba nepozeral,“ priznal so smiechom Michal Dočolomanský pred rokmi v jednom z rozhovorov. „Ja totiž neviem spievať. Tie piesne som prácne nahral, naspieval. Neviem ani ako, asi mám dobré ucho, ale spev mi aj robil problémy,“ povedal prekvapujúco so skromnosťou sebe vlastnou a v tomto prípade určite trošku zveličoval. Nám sa s odstupom rokov podarilo zistiť presný opak. Hudobníci si na Michala doteraz spomínajú ako na mimoriadne pracovitého a šikovného umelca, ktorý bol schopný nahrať jednu pesničku, ak nie hneď na prvé, tak na druhé opakovanie, čo sa veľakrát nepodarilo ani známym profesionálnym spevákom.

Práve spomínané piesne s Evou Kostolányiovou mu priniesli obrovskú popularitu. Stalo sa to pred päťdesiatimi rokmi. Michal na základe piesní, ktoré spoločne nahrali, vystupoval s Evou nielen v televízii, ale zúčastňoval sa na mnohých jej koncertných podujatiach. „Eva bola dobrý ‚parťák‘. Vedela sa zabávať a vedela zabávať ostatných,“ priznal v dokumente Radosť zo života, ktorý bol venovaný práve jej.

Michal následne s Evou absolvoval mnoho koncertov.
Zdroj: Archív NMH

Slovenská Twiggy, ako Kostolányiovú mnohí označovali, hercovi jednak pootvorila dvere do sveta populárnej hudby, na druhej strane sa stala jeho dobrou priateľkou. Obzvlášť ho inšpirovala svojou priebojnosťou a húževnatosťou. Vo veľmi mladom veku u nej totiž prepukla rakovina prsníka. Ťažký osud ju napriek tomu neodradil od toho, čo milovala najviac – od spevu a publika. V tom čase žala obrovské úspechy a len jej najbližší vedeli, s akými zdravotnými problémami v súkromí zápasí. „Mala veľmi veľa fanúšikov a svoje obecenstvo. Keď som s ňou chodieval a spieval na koncertoch naše spoločné pesničky, až tam som na vlastné oči videl, čo za publikum Eva mala. Bolo to úžasné. Bolo tam more sympatizantov a tým, že pracovala, sa aj zdravotne držala, pretože najhoršie, čo sa môže človeku stať, je opustiť sa,“ zamýšľal sa umelec, pre ktorého bola Eva obdivuhodnou ženou.

A rozhodne to nemala jednoduché. Pre chorobu a nasadenú hormonálnu liečbu sa jej úplne zmenil hlas. Zhrubol, preto jej autori písali a skladali piesne na mieru. Dala sa ostrihať a v televízii hovorila, že to urobila preto, aby sa nezunovala svojim fanúšikom. „Boli sme na jednom Evinom koncerte v Bojniciach. Tam mala veľké bolesti, napriek tomu nezrušila ani jedno predstavenie. Napriek bolestiam vyšla na javisko, premohla sa a bola úžasná,“ uviedol pred rokmi Michal Dočolomanský a jeho slová potvrdili aj jej ďalší kolegovia. Eva hovorila, že diváci prišli kvôli nej a ona ich nemôže sklamať. Odišla, žiaľ, veľmi skoro v roku 1975.

Museli ho strážiť policajti: O nebývalej sláve Miša Dočolomanského sa dočítate na nasledujúcej strane. >>>

Diskusia