So slávou sa stretol už v 70. rokoch. „Dá sa povedať, že som hral odmalička. Bavilo ma to, nemal som pocit, že je to vec, do ktorej ma niekto núti,“ povedal Richard Stanke (53), ktorý herectvu obetoval život.

Richard patrí k malej skupine slovenských umelcov, ktorí sa netaja svojou homosexuálnou orientáciou. Rodina túto skutočnosť prijala ako fakt. „Ak niekto tvrdí, že je to choroba, ktorá sa dá liečiť, odkazujem mu, že to nie je pravda. Viem dobre, o čom hovorím, som psychologička. Nikdy sme to nevnímali ako tragédiu, nerozoberali sme to v nekonečných rozhovoroch. Vieme, že to tak je, a hotovo,“ uviedla Richardova mama a jej slová potvrdil samotný herec. „Je pravda, že sme to doma nejako zvlášť nepreberali. Keď som sa spoznal s Alešom Votavom, bolo to všetkým jasné. Aleš to vlastne riešil za mňa, otvoril túto tému.“ So scénografom a kostýmovým výtvarníkom herec prežil krásny dlhoročný vzťah.

Aleš bol preňho zásadným človekom. Keď však v 38 rokoch, presne 8. mája 2001, podľahol zákernej rakovine, bola to pre Richarda obrovská rana. „Bol to výnimočný človek, nielen ako umelec, ale aj ľudsky,“ spomína. Rada ho mala aj hercova mama. „Bol veľmi čestný a všestranne vzdelaný. Keď ochorel, ležal vo vojenskej nemocnici, kde som pracovala. Vyzeralo to, že po operácii to bude v poriadku, bohužiaľ, jeho zdravotný stav sa po čase veľmi zhoršil. Ja sama som to znášala ťažko.“ O pár rokov neskôr našiel Richard šťastie po boku úspešného českého anestéziológa Štěpána Rusína, s ktorým žije v Brne.

Dvojica spolu vychováva syna Vojtíška (13), ktorého biologickým otcom je hercov partner. Chlapca im vynosila lesbická priateľka Katka. Pred tromi rokmi sa v médiách objavila informácia, že k Vojtíškovi by v budúcnosti mohlo pribudnúť ďalšie dieťatko. Jeho biologickým otcom by sa mal tentoraz stať Richard. „Nevylučujem možnosť, že by som sa stal biologickým otcom a Vojtíšek by mal súrodenca,“ povedal otvorene. Veď práve vďaka synovi sa jeho život radikálne zmenil. Údajne je veľmi úzkostlivý a starostlivý otec. „Odkedy sa narodil, je to pre mňa úplne nový rozmer života. Som veľmi rád, že som niečo také zažil a zažívam.“

Celý životný príbeh známeho herca nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 21 (v predaji od 21. mája 2020). 

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia