Speváčka Marta Jandová (47) svoju dcéru Marušku (8) širokej verejnosti neukazuje. „Viem, že ju takto nemôžem ochraňovať celý život, ale nech má detstvo aspoň trošku pokojnejšie,“ hovorí úprimne.

Aká ste mama, respektíve v čom vás materstvo zmenilo, aké poznanie vám dalo do života?

Som dosť kamarátska mama, ktorá dokáže byť poriadne ostrá. Snažím sa o dohody. Maruška niečo chce, ale aj ja niečo chcem. Dohodneme sa na výmennom obchode. Napríklad ona chce sledovať nejakú rozprávku a ja zasa chcem, aby si šla čítať. Dohodneme sa, že si prečíta pár vopred dohodnutých strán a následne sa môže pozerať na televíziu. Funguje nám to skvele. Väčšinou. (Smiech.)

O dcére Maruške ste v minulosti prezradili, že má rovnako ako vy v detstve blízko k hudbe a spevu. Viedli ste ju k tomu vedome alebo si k tomu našla cestu sama?

Nechala som ju, aby si ju hudba našla. Dlho som nechcela nahlas vysloviť, či má hudobný sluch alebo nie. Nebola som si totiž úplne istá. Manžel (Miroslav Verner (44), pozn. red.) až taký dobrý spevák nie je. Hudobný sluch mu skrátka nebol daný, napriek tomu hudbu miluje a neustále ju počúva. Brala som to tak, že buď bude Maruška po mne, alebo po tatkovi. Postupom času som zistila, že hudobný sluch predsa len zdedila po mne. Samozrejme, som z toho úprimne nadšená. Ako hovorí aj môj muž – vedieť spievať je prosto dar od samého Pána Boha. A Maruška si spieva neustále. Rozpráva aj spieva. Ústa sa jej celý deň nezavrú. (Smiech.)

Je vo veku, keď aj jej rovesníkov prirodzene zaujíma všetko možné. Potešilo by vás, keby pri hudbe zostala a možno sa ňou neskôr živila?

Bude to asi znieť trošku ako klišé, ale budem rada, keď bude robiť hlavne to, čo ju urobí šťastnou a v čom bude dobrá. Je úplne jedno, či to napokon bude hudba alebo hocičo iné.

Akým ďalším záľubám sa venuje a čím vám ešte robí radosť?

Je veľmi športovo nadaná. Lezie, respektíve robí bouldering (druh lezenia bez lana na malých skalných blokoch alebo nízkych skalách niekoľko metrov nad zemou, pozn. red.), jazdí na koni, občas chodí na parkúr alebo na skejt a aj do súboru.

Tak to sa rozhodne nenudí.

Nie, má toho celkom dosť. (Smiech.)

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia