Nemá rád oslavy a už vôbec mu nie je po vôli, keď je ich stredobodom. Čerstvý osemdesiatnik Milan Lasica sa musí zmieriť s tým, že jeho úctyhodný vek sa bude ešte niekoľko dní vo verejnom priestore opakovane pretriasať.

Noblesný džentlmen, ktorý pôsobí ostýchavo, hovorí tichým hlasom a pokojne, pritom už niekoľko generácií baví svojím neopakovateľným zmyslom pre humor. Taký je Milan Lasica, ktorého k divadlu priviedol jeho strýko a herec Ernest Šmálik (†95). V mladosti ho vodieval na predstavenia, neskôr sa tešil z jeho úspechov. „Vďačím mu za veľa,“ vyznal sa v rozhovore pre Knižnú revue v roku 2009 Milan Lasica.

 „Každý chlapec potrebuje staršieho kamaráta, ktorý by ho trochu viedol. Strýko je odo mňa o dvadsať rokov starší, ale vždy som ho bral ako staršieho brata,“ netajil sa humorista. Na prahu deväťdesiatky zas strýko pre médiá poznamenal, že ich vzťah vníma presne naopak. „Teraz ho skôr ja beriem ako staršieho brata, lebo je rozumnejší než ja. Je už taký uzavretý, ťažko z neho niečo dostať. Predtým bol veľmi zhovorčivý, rozšafný.“ To, že sa Milan pred svetom viac-menej uzavrel spôsobila najmä smrť dobrého priateľa Jula Satinského (†61) v roku 2002 a odchod mamy Edity Weselej (†92) v roku 2007. „Znášal to veľmi zle. Mal ju rád. S Julom k nej chodili vždy, keď boli hladní. Výborne varila, Milanovi chutili najviac jej fašírky. Dobrá žena to bola, len rýchlo odišla.“

Diváci v divadle či pred televíznymi obrazovkami však nikdy nepocítili, že by obľúbeného herca, glosátora a humoristu niečo trápilo. Naopak! Majster improvizácie má stále čím prekvapiť a najmä rozosmiať. Vzorom mu v tom od mladosti boli herci ako Miroslav Horníček či František Dibarbora. Pod ich vplyvom zatúžil zabávať ľudí, a to napriek tomu, že povahou je veľký introvert, ktorý bojuje s trémou a ostychom.

˃˃˃ Fotografie jubilanta nájdete v galérii. ˂˂˂
Jeho dielo

Milan Lasica sa narodil vo Zvolene, odmalička však žije v Bratislave, kde vyštudoval dramaturgiu na VŠMU. V rokoch 1964 – 1967 pracoval ako dramaturg Československej televízie, potom bol niekoľko rokov členom Divadla Na korze a v 70. rokoch pôsobil na Novej scéne v Bratislave. V 80. rokoch sa stal umeleckým šéfom Štúdia S (podľa agentúry Slovkoncert), ktoré v 90. rokoch s niekoľkými známymi kúpil a ktoré sa v roku 1999 premenovalo na Štúdio L + S.

 

Pred kamerou debutoval v roku 1961 v psychologickej sonde do života poslucháčov divadelnej fakulty Vždy možné začať režiséra Jána Lacka a odvtedy vytvoril niekoľko desiatok rolí. Pre český film ho objavil Juraj Herz v snímke Sladké hry minulého leta (1969). Do Česka chodí nakrúcať dodnes. Po revolúcii si zahral napríklad vo filme a v seriáli Saturnin, v komédii Výchova dívek v Čechách, v Menzelovej adaptácii Hrabalovhej knihy Obsluhoval jsem anglického krále či v Kachyňovom filme Hanele.

 

Jeho veľkou láskou bola odjakživa hudba. Texty písal pre svoju prvú manželku – herečku a speváčku Zoru Kolínsku, pre Hanu Hegerovú či Petra Lipu. Naspieval dva albumy starých evergreenov, vydal album so spevákom Richardom Müllerom a vystupuje s orchestrom Bratislava Hot Serenaders. V roku 2003 mu prezident Václav Klaus udelil medailu Za zásluhy. Milan Lasica je ženatý s herečkou a diplomatkou Magdou Vášáryovou, majú spolu dve dcéry Hanu (38) a Žofiu (36).

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia