Žurnalisti, herci aj speváci

Najskôr spolužiačky na vysokej škole, neskôr kolegyne v spravodajstve Televíznych novín. Reč je o redaktorkách Zuzane Javorovej (33) a Zuzane Fečovej, ktoré sa po prvýkrát stretli na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Štúdium žurnalistiky bolo veľmi fajn. Za obe zrejme poviem, že sme s veľkou radosťou a zároveň úľavou nabehli na predmety, ktoré nás bavili viac než fyzika a chémia. Inak sme veľa praxovali už od prvého ročníka, Zuzka v lokálnej televízii a ja v rozhlase. Čiže cesty sa nám často nespájali. Chodili sme však spolu na televízny ateliér. Tam som na Zuzke (vtedy Tiňovej, dnes Javorovej, pozn. red.) obdivovala, že je suverénna a sebavedomá. To som ju ešte nepoznala. Až neskôr som zistila, že je zároveň skromná, láskavá a obetavá,“ priznala nám redaktorka Zuzana Fečová, ktorá si na spolužiačke ako úplne prvé všimla dlhé čierne vlasy, kabelku a lodičky na vysokánskych podpätkoch.

„To bola prvá vec, čo som si na Zuzke Javorovej všimla. Skamarátili sme sa tuším v treťom ročníku, to sme už boli v Markíze, kde sme praxovali v niekdajšej relácii Lampáreň. Až vtedy som ju konečne spoznala a zistila som, že to nie je len čiernovláska na opätkoch, ale niekto, koho v živote definitívne chcem mať. Žúrovali sme divoko na chatách, tancovali sme si na svadbách a plakali sme v sprche posilňovne, keď som sa jej zverila, že som tehotná. Markíza nám obom dala veľa dobrých kamarátstiev, ale to naše je bez pochýb prvé,“ vyznala sa úprimne. To, že sa dievčatá začali stretávať na chodbe jednej televízie, vôbec nie je náhoda.

„V tom má prsty Zuzka Fečová (za slobodna Turlíková, pozn. red.). Ja som prvé roky popri vysokej škole pracovala v lokálnej televízii. Práve ona ma upozornila, že do Lampárne hľadajú redaktora, za čo jej budem vždy vďačná. Poslala som životopis, vyskúšali ma a odvtedy sme už takmer desať rokov kolegyne,“ uviedla Zuzana Javorová, ktorá si priateľstvo s kolegyňou mimoriadne váži, pretože pri sebe stáli v najdôležitejších chvíľach svojho života.

Zuzana Javorová a Zuzana Fečová sa zoznámili na vysokej škole.
Zuzana Javorová a Zuzana Fečová sa zoznámili na vysokej škole.
Zdroj: Archív NMH

„Zážitkov je veľa zo školy a ešte viac po nej. Zásnuby, rozlúčky so slobodou, svadby, sťahovania. Pamätám si, ako sme sa zoznámili so Zuzkinými rodičmi a hneď sme u nich aj prespali, ako sme pretancovali noc, keď sa vydávala, aj ako ma dojalo, keď som ju prvýkrát videla v pôrodnici so synčekom v náručí. A veľmi rada mám našu vianočnú tradíciu. Každý rok pečieme medovníčky a vanilkové rožky. Vznikla z toho už pekná séria fotiek, kde je Zuzka najprv s bruškom, potom s bábätkom na rukách a teraz nám už pomáha jej veľký škôlkar Alex. Myslím, že čas ukázal, že náš vzťah nespája len vysoká škola alebo práca.“

Redaktor Televíznych novín Mário Kermiet (44) má v portfóliu množstvo dnes už známych tvárí, keďže v rokoch 1996 až 2000 navštevoval katedru herectva na VŠMU. „Mojimi spolužiakmi boli napríklad Tomáš Maštalír, Alexander Bárta, Marko Igonda či Anikó Vargová,“ povedal nám s tým, že na nich má veľmi pekné spomienky. „Dalo sa na nich spoľahnúť, vždy keď som niečo potreboval. Boli to dobrí spolužiaci. Veľa sa venovali škole, musím priznať, že o dosť viac než ja, ale vedeli sa aj poriadne pozabávať, čo si spomínam ešte z čias internátu. Nikdy nebol problém ‚pokecať‘ s nimi, dať si spolu cez pauzu cigaretu alebo aj nejaký ten pohárik niečoho fajného, keď sa dalo,“ povedal nám so smiechom.

V škole tvorili nerozlučnú trojicu najmä dnes už slávni herci Tomáš Maštalír (42), Alexander Bárta (44) a Marko Igonda (46). „Podľa mňa Tomáš, Marko a Ňusi nejako prirodzene k sebe už od začiatku školy inklinovali a boli ako nerozluční kamaráti. Ja som s nimi nemal žiadny vzťahový problém, ale nemôžem povedať, že by sme boli vyslovene nejakí veľkí priatelia. Možno je to aj mojou zásluhou – na internáte ma to ťahalo skôr k priateľom z rodného Liptovského Mikuláša, ktorí tam vtedy študovali v iných školách. Po škole som nikoho z týchto mojich slávnych spolužiakov už ani raz nestretol. Asi aj preto, že som odišiel naspäť na Liptov. Naživo som ich nevidel dvadsať rokov,“ uzavrel.

Keď sme pri Alexandrovi Bártovi, na strednej škole sa v jednej triede stretol s hudobníkom Petrom Bičom (44), Mirom Táslerom aj so spevákom Rasťom Kopinom (44), známym z kapely Nocadeň. Dokonca mali spoločnú kapelu Orphan, z ktorej po rozpade vznikli nové projekty. Na strednú školu chodili spolu aj hudobník Pavol Hammel (71) a textár Boris Filan (71), ktorí dokonca sedávali v jednej lavici. Vďaka svojmu spolužiakovi Mariánovi Vargovi (†70) sa stal textárom Kamil Peteraj (74). Pôvodne vyrastal viac na vážnej hudbe, no raz ho spolužiak M. Varga zoznámil so svojou tvorbou a K. Peteraja to natoľko uchvátilo, že pre vtedajšiu kapelu Prúdy začal písať texty.

FOTOGRAFIE ZNÁMYCH SPOLUŽIAKOV NÁJDETE V GALÉRII
Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia