Kráľ Karol III. (73) podpísal vyhlásenie, ktorým sa oficiálne stal novým monarchom.

Karol III. bol oficiálne vyhlásený za hlavu štátu na zasadnutí Rady pre pristúpenie v londýnskom paláci St James's, na ktorom sa zúčastnili tajní radcovia vrátane Liz Trussovej a šiestich bývalých premiérov. Zúčastnila sa na nej aj kráľovná Camilla (75) spolu s princom Williamom (40), ktorý sa v piatok stal novým princom z Walesu. Počas stretnutia, ktoré prvýkrát v histórii vysielala televízia, musel Karol III. podpísať dve kópie vyhlásenia. Urobil tak plniacim perom s čiernym atramentom z malej striebornej nádobky, ktorú mu darovali jeho synovia, princ William a princ Harry (37). Camilla a William pri podpisovaní dokumentov tiež použili túto nádobku, píše Mirror.

Dojemné gesto prišlo po mesiacoch napätia medzi Harrym a jeho otcom a bratom. Vo svojom kontroverznom rozhovore s Oprah Winfrey obvinil Charlesa, že ho finančne odrezal, a povedal, že William je "v pasci". Nový kráľ podpísal vyhlásenie ako Charles R, čo je pre monarchu tradičné. Tradícia podpisovania s iniciálou R siaha u anglických monarchov do minulosti a používa sa na označenie autority panovníka. Siaha až k Henrichovi I., ktorý vládol na začiatku 12. storočia, a takto sa podpisujú všetky oficiálne dokumenty a formálne listy. R ako kráľ znamená v latinčine rex. Keď ho používala kráľovná, znamenalo regina.

Viac ako 200 tajných radcov - skupina väčšinou vysokopostavených politikov z minulosti a súčasnosti, niektorí členovia monarchie a ďalšie osobnosti národného života - bolo prítomných, aby si vypočuli, ako tajomník rady číta vyhlásenie o nástupe. Nový panovník sa stal kráľom vo chvíli, keď zomrela jeho matka, ale po smrti panovníka sa musí zvolať prístupová rada - zvyčajne do 24 hodín. Počas svojho nástupného prejavu vzdal hold kráľovnej Alžbete (†96). "Moja matka bola príkladom celoživotnej lásky a nezištnej služby. Vláda mojej matky bola svojím trvaním, obetavosťou a oddanosťou neporovnateľná. Aj keď smútime, ďakujeme za tento najvernejší život."

WILLIAM PRVÝKRÁT NA VEREJNOSTI OD SMRTI BABIČKY! FOTO V GALÉRII...
Diskusia