Božidara Turzonovová svoje 80. narodeniny oslávila tak, ako by si to prial každý herec jej formátu – na javisku. Za neutíchajúceho potlesku pred divákov predstúpila až štyrikrát.

Nemá rada okázalosť a už vôbec jej nevoňajú nadnesené slová o sláve a prestíži. Patrí k hĺbavým a bádajúcim herečkám, a keďže jej význam spomínaného slova prestíž dlhodobo nevoňal, dala si vypracovať jeho etymologickú podstatu. S prekvapením zistila, že toto slovo pôvodne súviselo s pompéznosťou a so zlým vkusom, malo teda negatívny význam. Koreň slova prestíž totiž pochádza z latinského „præstigum“, čo znamená klam alebo trik. Ide teda o snahu človeka niekoho oklamať. Herečka Božidara Turzonovová je pravým opakom tohto slova bez ohľadu na to, že v priebehu vekov už v spoločnosti nadobudlo pozitívny zmysel. Jej ľudská rýdzosť je nielen pre starších kolegov, ale najmä pre mladé generácie hercov, ktorí sa k nej za roky pedagogickej činnosti hrdo hlásia, veľmi inšpiratívna.

Do SND sa dostala v roku 1963 hneď po skončení VŠMU.
Zdroj: Archív NMH

Dnes ostrieľaná profesionálka však v samých začiatkoch hereckej kariéry o sebe pochybovala, dokonca až tak, že v treťom ročníku VŠMU chcela odísť zo školy. „Doma nastali problémy. Otec sa rozčúlil a povedal, že semester musím dokončiť. Problém bol, že som zlyhávala v ‚partnerine‘. Mala som zábrany ísť blízko k partnerovi. Okamžite som bola nesústredená… My sme boli úplne iná generácia. Neboli sme takí uvoľnení ako dnešní mladí ľudia,“ priznala v minulosti s tým, že tento veľký problém jej pomohol prekonať životný partner, ktorého v tom čase spoznala a do ktorého sa zamilovala, herec Jozef Adamovič (†74). „Tým, že som s Jozefom hrala milenecké roly, veľmi mi to pomohlo, aby som sa viac uvoľnila a akoby stratila zábrany,“ doplnila. Doslova sa dá povedať, že vďaka stretnutiu s Jozefom Adamovičom štúdium napokon veľmi úspešne ukončila a spolu s ním bola okamžite prijatá do Činohry SND, ktorej členkou je od roku 1963, teda takmer 60 rokov.

FOTKU S JEJ ŽIVOTNÝM PARTNEROM ADAMOVIČOM NÁJDETE TU

Božidara bola nielen talentovaná, ale po svojej mame aj ne­smierne krásna žena. Po nástupne do divadla o ňu prejavil záujem napríklad známy zvodca František Zvarík (†87), čo však Dača, ako ju rodina a kolegovia familiárne oslovovali, od začiatku považovala za milý divadelný flirt. „Nebrala som to vážne,“ zverila sa so smiechom v jednom rozhovore. Okrem toho bol jej častým partnerom na divadelných doskách vlastný manžel, ale často hrala s ďalším idolom žien – so Štefanom Kvietikom (88). Ten na margo kolegyne priznal: „Jeden pán, zhodou okolností to bol Dačkin manžel, mi až tak veľa nedovolil, aby som bol jej hereckým partnerom. Repertoár našej spolupráce mohol byť väčší, keby nebolo švárneho šuhaja, ktorý mi ju v niektorých rolách zobral z rúk,“ priznal Š. Kvietik a dodal: „Ale obom som im to veľmi prial a musím povedať, že to bol skutočne veľmi pekný pohľad, keď oni dvaja stáli vedľa seba na javisku.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia