Vyhlásila, že už ďalej nedokáže pôsobiť v Matovičovej vláde. So staronovou ministerkou spravodlivosti MÁRIOU KOLÍKOVOU (46) sa rozprávame aj o tom, ako je spokojná s rekonštrukciou vlády, ktorá pôsobí ako kozmetická úprava.

Osem dní ste boli bez ministerského kresla. Ako ste ich prežívali?

Deň po tom, ako som podala demisiu, stala som sa poslankyňou Národnej rady SR. Parlament však nebol uznášaniaschopný, rokovanie bolo prerušené na niekoľko dní, preto som sa mohla venovať sama sebe, rodine. Prvé, čo som urobila, bolo, že som odviedla svoje dcéry jednu do školy, druhú do škôlky a poobede som ich zase vyzdvihla. To sa mi často nestáva. Deti sa tešili, užívali si to. A užíval si to aj môj pes. Zobrala som ho na neuveriteľne dlhú prechádzku.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

S akými pocitmi ste odchádzali z ministerstva? Pobalili ste si úplne všetky veci?

Prirodzene, bolo mi smutno. Odchádzala som z rezortu, kde pôsobí kvalitný tím ľudí, s ktorými sme sa rozhodli urobiť dôležité zmeny v justícii. Sú mi ľudsky a pracovne veľmi blízki, ide o širší okruh ľudí, ktorí pracujú nielen na ministerstve, ale napríklad aj na súdoch. Veci som si pobalila úplne všetky, odchádzala som s pocitom, že je to natrvalo. Prišli ste za mnou na ministerstvo deň po tom, ako ma vymenovali do funkcie. Už som si stihla vybaliť zopár kníh, ale police sú zatiaľ poloprázdne. Na stôl som si opäť postavila kvet v skle a sošku smrtky mysliteľa.

Odchod z akéhokoľvek vzťahu je krajné riešenie. Naozaj nebolo inej cesty?

Som ministerka za stranu Za ľudí. Veľa našich členov bolo nespokojných, žiadali vyvodiť politickú zodpovednosť najprv v prípade ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a neskôr aj v prípade premiéra. V opačnom prípade uvažovali o odchode zo strany. A moja legitimita závisí od poslancov.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia