Bývalá moderátorka Zuzana Belohorcová (44) postupne balí všetky veci a svoj život koncom augusta presúva cez Atlantik do Španielska.

Po rokoch opúšťate slnečné Miami, ktoré sa podľa štúdie v časopise Nature Climate Change ocitlo na poprednom mieste medzi mestami, kde sa vzhľadom na klimatické zmeny bude zvyšovať riziko nárastu hladiny oceánov. Hovorí sa až o dvoch metroch, čím by sa Miami mohlo stať z veľkej časti neobývateľné. Zohrala táto skutočnosť rolu pri zvažovaní definitívneho odchodu z Ameriky?

O tom sa tu hovorí už dlhšie a keď vyšla táto štúdia, často sme sa o nej s našimi priateľmi a známymi rozprávali. Je strašidelné, ak by sa to stalo realitou. Miesta ako South Beach či Brickel by boli zaplavené hneď. Nechcem nad tým radšej ani rozmýšľať… Môžeme si však za to len my sami. Amerika je veľmi konzumná. Denne sa tu vyhodí obrovské množstvo odpadu, o plaste ani nehovorím. V tomto smere je Európa kultivovanejšia. Nesmierne si vážim napríklad svoju mladšiu sestru Mirku, ktorá absolútne neuznáva plytvanie čímkoľvek. Nenakupuje oblečenie ani veci, ktoré nezužitkuje. Čo sa týka stravy, všetko si dopestuje a je pre mňa veľkým vzorom.

 

Pri aktuálnom sťahovaní som si uvedomila, koľko nezmyselných vecí nakupujeme, hoci je pravda, že ja osobne nikdy nič nevyhadzujem, ale posúvam ďalej. Robím to s oblečením, ktoré je už deťom malé, s hračkami, s ktorými sa už nehrajú, či dokonca s vecami do domácnosti. Najčastejšie to dávam učiteľkám zo škôlky, ktorú deti navštevovali. Tie si veci preberú a čo nechcú, posunú do kostola pre ľudí bez finančných prostriedkov. Na pláži mám dokonca jedného bezdomovca, ktorý tu predáva vodu. Nosím mu oblečenie po manželovi. Jedlo, ktoré sa u nás nezje, dávam zamraziť a posúvam nášmu známemu, ktorý je vďačný za domácu stravu. Teraz pri spomínanom sťahovaní rozdávam plne funkčné elektrospotrebiče, čiže všetko, čo už doma nevyužijeme, keďže v Európe je v zásuvkách iné napätie. Takto si každý jeden kúsok nájde nového majiteľa. Mnohí ma nabádajú, aby sme nepotrebné veci predali a speňažili, ale s manželom sme si povedali, že takýmto spôsobom aspoň niekomu môžeme pomôcť a urobiť radosť.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Čiže z vás nie je žiaden klimatický utečenec?

Nie, to nie je dôvod nášho odchodu, ale toto je téma, o ktorej je potrebné hovoriť. Teraz, keď sa v čase korony všetko zatvorilo, príroda si od nás ľudí mohla aspoň oddýchnuť a zrazu úplne ožila, začala dýchať. Pláž v Miami nikdy nebola taká čistá ako v období pandémie. Človek zrazu počul na South Beach štebotať vtáky. (Smiech.) Mali by sme sa nad tým zamyslieť a aspoň v malom niečo robiť.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia