Vlani si obľúbená speváčka Helena Vondráčková (73) užila tri zahraničné dovolenky. Tohtoročné pandemické obdobie využila na prípravu nového albumu. Hovorí, že bude úplne iný než tie predošlé.

Opäť sa objavíte na striebornom plátne. Zachytila som, že ste si zahrali vo filme Dušana Rapoša Ženská pomsta.

Nebolo to však nič veľké. Pri nakrúcaní som strávila len jedno popoludnie, pretože tam mám asi štyri vety, ktoré poviem. Nie je to žiadna hlavná úloha. (Smiech.) Scenár k filmu som však čítala, je veľmi vtipne napísaný, pôjde teda o komédiu. Film by mal ľuďom pomôcť odreagovať sa od starostí, problémov, koronavírusu a podobne. Sama som zvedavá na výsledok. Film sa bude premietať v Česku aj na Slovensku. Premiéra je naplánovaná na 9. september v kine Lucerna, kde zároveň pokrstím svoj nový album Tvrdohlavá. Ten som práve teraz dokončila a je na ňom aj bonusová skladba Ženská pomsta, teda titulná pieseň k tomuto filmu, ktorá pochádza od autorov Leška Wronku a Petra Šišku.

Spomenuli ste koronavírus aj dokončenie albumu, čo znamená, že ste vôbec neoddychovali, naopak, pracovali ste na nových skladbách.

Pôvodne sme sa plánovali zatvoriť do nahrávacieho štúdia v apríli, lenže prišla táto nepríjemná záležitosť, tak sa všetky termíny museli okamžite presunúť. Na albume ma sprevádza živá kapela, lenže pre opatrenia sa stretávať nedalo, preto sa celé nahrávanie presunulo na jún. Album som pripravovala s množstvom rôznych skladateľov. Mám tam aj slovenský príspevok od Vaša Patejdla, ktorého som oslovila a ktorý mi napísal dve krásne pesničky. Lucia Šoralová, rovnako Slovenka, mi napísala krásnu skladbu, Ondřej Soukup, Vašek Noid Bárta, nádherné texty napísali Gábina Osvaldová, Tomáš Belko, Josef Peterka, Jan Krůta a mám tam aj skladbu od mladého talentovaného chlapca Jakuba Lenza.

Na prípravu albumu bolo viac času a všetko sa pripravovalo najmä online. Aj ja som týchto autorov oslovovala telefonicky alebo mailom. Producentom albumu je u nás veľmi známy gitarista, skladateľ, harmonikár, ktorý spolupracuje s Danom Landom v jeho skupine, volá sa Karel Mařík. To je veľmi pekné meno, rovnaké ako meno hlavného hrdinu z kníh Školák Kája Mařík. Mimochodom, kedysi som sa presťahovala do Podbrdia, odkiaľ táto knižná séria aj životný príbeh Káju Maříka pochádzajú, takže táto zhoda mien mi pripadala veľmi vtipná. (Smiech.) Teší ma, že celý album je úplne iný než tie doteraz a niektoré pesničky sú práve vďaka spomínaným autorom trošku rockovejšie, ale, samozrejme, nechýbajú ani lyrické veci a dve duetá, jedno s Olgou Lounovou a druhé s opernou speváčkou Vandou Šípovou.

Myslím, že sa máte na čo tešiť. Robila som si už malú sondáž medzi ľuďmi zo svojho okolia a im sa to veľmi páči, preto som už nesmierne zvedavá na reakcie mojich fanúšikov... Album sme úspešne dokončili v polovici augusta, ale medzitým som ešte niekoľkokrát hosťovala v Poľsku. Bola som napríklad v Sopote, kde sa každoročne koná známy hudobný festival. Tentoraz bol jeden z večerov venovaný českej hudbe. Prvá časť programu patrila klasickej hudbe, kde symfonický orchester zahral skladby našich hudobných velikánov, ako boli Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Antonín Dvořák. V druhej časti programu som populárnu hudbu zastupovala ja a spievala som rôzne svetové hity, poľské pesničky, samozrejme aj svoje najväčšie hity, ako je Dlouhá noc, ktorá je v Poľsku mimoriadne populárna, a Malovaný džbánek... Bol to krásny večer. Odohrávalo sa to vo veľkom amfiteátri pod holým nebom, našťastie nám vyšlo počasie, čiže celý večer mal krásnu atmosféru.

Takže v Poľsku sa bez problémov konajú festivaly?

Tento festival sa konal v amfiteátri asi pre šesťtisíc ľudí, ale organizátori to mali celé krásne vymyslené. Všetci prítomní museli mať rúška, aj ľudia v zákulisí vrátane umelcov. Až tesne pred vystúpením na javisko sme si rúško mohli dať dole. Samozrejme, dodržiavali sa správne rozostupy, ľudia v hľadisku nesedeli vedľa seba, ale šachovnicovo, čiže to publikum bolo roztrúsené po celom amfiteátri. Všetky predpisy sa striktne dodržiavali, aby nedošlo k nejakému problému.

Ako som už spomínala, hosťovala som tam niekoľkokrát, dokonca som vystupovala pri Varšave v mestečku, ktoré sa volá Płock, kde mali organizátori v amfiteátri rovnako vymyslenú skvelú vec – tam, kde ľudia nemali sedieť, upevnili na šnúrku nafúknutý oranžový balón, takže keď ste sa pozerali z javiska do publika, vyzeralo to ako rozkvitnutá lúka. A medzi tým sedeli v správnych rozstupoch ľudia. Bolo to naozaj úžasné a zároveň nebolo na reakciách vôbec poznať, že by v hľadisku sedelo málo ľudí, práve naopak. Poliaci sú veľmi temperamentné publikum, čiže ten ohlas bolo cítiť. Bolo to super a malo to vtip. (Smiech.)

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU S HVIEZDNOU SPEVÁČKOU NÁJDETE V GALÉRII

Ako je to s festivalmi, koncertmi a vystúpeniami u vás v Česku?

Bohužiaľ, je to tak, že všetky koncerty a vystúpenia sa rušia. Aj ja som mala na jar začať koncertné turné, ktoré malo vyvrcholiť v pražskej Lucerne, ale všetko sa muselo prekopať, prehodiť, osloviť prevádzkovateľov priestorov, dohodnúť s nimi nové termíny. Posúvali sme to od septembra ďalej, ale uvidíme, či sa v prípade druhej vlny pandémie vôbec koncerty uskutočnia. Nie som si istá, či vôbec vyjde Lucerna, lebo tam máme vždy približne 4 500 ľudí, čo je obrovský počet, preto sa obávam, že sa koncert bude presúvať do nasledujúceho roka. Je to ťažká situácia, ale musíme si s ňou nejako poradiť.

V druhej polovici roka by ste sa mali zúčastniť na spomienkovom koncerte na počesť Karla Gotta v O2 aréne a tá pojme až 18-tisíc návštevníkov.

Neviem, neviem, či sa tento koncert uskutoční. Som skeptická, pretože O2 aréna je obrovský priestor a okrem opatrení je problém celé to finančne pokryť. Neviem si predstaviť, že by tam podľa nariadení malo sedieť iba tisíc ľudí... Osobne sa už neviem dočkať pravidelného koncertovania a pevne verím, že situácia sa konečne pohne správnym smerom.

Tento rok sa mi navyše dostalo obrovskej pocty, lebo som si ešte v marci mala v Kyjeve prevziať cenu pre osobnosť roka za svoje doterajšie pôsobenie na Ukrajine. Kedysi sme tam chodievali veľmi často a konkrétne toto ocenenie je naozaj veľmi významné. Aj táto aktivita sa však musela odložiť až na budúci rok, takže ani neviem, či ma tento rok ešte niečo významné čaká. Je dosť možné, že všetky koncerty a vystúpenia sa presunú na ten ďalší. Začínam sa teda trošku obávať, či to všetko potom zvládnem. (Smiech.)

Pokračovanie na ďalšej strane...

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia