Bratislavská zoo má novú riaditeľku. JÚLIA HANULIAKOVÁ nastúpila do funkcie s odhodlaním. Rozumie prostrediu, v ktorom zvieratá žijú.

Je svetovo uznávaná odborníčka na vytváranie priestoru pre divé zvieratá v zoo a autorka množstva odborných článkov. Narodila sa v Bratislave. Po vysokej škole odcestovala do USA, kde si budovala kariéru návrhárky zoologických záhrad. Pre bratislavskú zoo vytvorila návrh priestoru pre vlky, ktorý získal ocenenie Biely slon za najlepší výbeh v našom regióne v rokoch 2017 až 2018.

Páči sa vám ZOO Bratislava?

Ani by som nechcela byť riaditeľkou nejakej inej zoologickej záhrady. Chcem do nej investovať svoj čas a skúsenosti, ktoré som získala počas práce pre svetové zoo. Chcem v Bratislave vytvoriť oázu pre zvieratá a ľudí, ktorá bude môcť konkurovať tým najlepším na svete. Máme na to potenciál.
To ani netreba chodiť ďaleko. Zoologické záhrady vo Viedni alebo v Prahe sú už roky v prvej päťke medzi najlepšie hodnotenými na svete a dopredu sa derie aj Budapešť.

Naša zoo je v lone prírody, má ducha, kopu pôvodných, neporušených zákutí rôznych biotopov, s ktorými sa dá pracovať. Chceme ich využiť na stretnutia s divou prírodou. Takéto prirodzené bohatstvo nemá veľa záhrad na svete. Okrem toho máme veľa skvelého personálu, zoológov, ošetrovateľov a technických pracovníkov. Verím, že spolu sa nám to podarí. Zoo je vedecká inštitúcia, ktorej poslaním je záchrana divočiny. Naša najväčšia výzva je zmeniť povedomie verejnosti.

Vy osobne ste v mladosti odmietali takéto inštitúcie?

V čase, keď som si ako tínedžerka vytvárala názory na svet, som bola proti. Prekážali mi najmä zlé podmienky zvierat. Chov divých zvierat v zajatí som považovala za prežitok a etický problém. Odvtedy som postoj zmenila.

Prečo?

Porozumela som, že zoologické záhrady sú naším oknom do divočiny a zvieratá v nich sú ambasádormi divých druhov. Bez nich by sme stratili možnosť stretnúť sa s divými zvieratami a porozumieť ich problémom. Vidieť ich na vlastné oči prináša aj to, že človek sa do nich zamiluje. Slon na videu môže byť úžasný, ale naživo je to nezabudnuteľný zážitok. Sme ľudia a chránime, čo máme radi. Zvieratá v zoo umožňujú spojenie medzi láskou k nim ako jednotlivcom a ochranou ich druhu v divočine.

FOTOGRAFIE Z BRATISLAVSKEJ ZOO NÁJDETE V GALÉRII

Vzniká tým dôležitý kontakt, ktorý je pre ľudí nenahraditeľný.

V mladosti ma zarážali zlé podmienky, v ktorých museli zvieratá žiť. Táto skúsenosť a postoj mi pomohli vybudovať si dôveryhodnosť v čase, keď som bola návrhárkou výbehov. Svojim klientom som vysvetľovala, že výbeh musí byť v prvom rade taký, aby v ňom zvieratá našli zmysluplný život. Znalosti som získavala spoluprácou so zoologickými záhradami najmä v Severnej Amerike a Európe, ako aj výmenou informácií s akadémiou, biológmi v teréne aj so súkromnými chovateľmi. Takáto výmena informácií mi pomáhala pri vytváraní nových riešení pre zoo, ktoré sú priateľskejšie k zvieratám, čo sa týka starostlivosti. To je moja špecialita. Snažím sa vždy v prvom rade pracovať pre zvieratá, porozumieť prostrediu, v ktorom žijú.

V moderných zoo to vyzerá úplne inak, než pôsobí väčšina výbehov v Bratislave.

ZOO Bratislava je moderná a mnohé naše výbehy a hlavne starostlivosť o zvieratá spĺňajú prísne kritériá „animal welfare“ (životnej pohody zvierat, pozn. red.). Ale určite je čo zlepšovať aj sa čo učiť od okolitých zoo, hlavne čo sa týka zážitku návštevníkov. Napríklad Viedeň je plná skvelých nápadov na menšom priestore, než máme my. Každé ich riešenie je premyslené, technicky dokonale funkčné a často aj vtipné. Jednoducho to má ducha. Chcela by som, aby sa aj návšteva našej zoo stala dobrodružstvom v prírode s množstvom odhalených tajomstiev.

Nové výbehy v zoo budú využívať existujúce prírodné podmienky?

Nebudeme prírodu znásilňovať. Chceme pracovať s prírodou, nie proti nej. Nesnažíme sa získať trebárs polárne medvede, pretože u nás by im bolo teplo. Skôr sa zameriame na druhy, ktorým naša krajina a podnebie prirodzene vyhovuje. Naším prvým projektom je revitalizácia karpatského lesa. Radi by sme vytvorili karpatské safari, kde sa návštevníci budú pohybovať na elektrických autíčkach alebo peši po drevených chodníkoch v korunách stromov. Napokon, sme v Karpatoch a dáva nám zmysel, že prezentáciu karpatských zvierat vyriešime ako prvú. Niektoré časti sú už teraz dobré. Nemyslím tým iba výbeh vlkov. Veľmi pekný je aj výbeh pre zubry. Práve na jeho mieste vybudujeme výbeh pre medveďa hnedého. Bude v ňom bývať aj medveď, ktorého výbeh pri vchode je negatívnou ikonou našej zoo, naozaj sa veľmi tešíme, že bude minulosťou. Vytvoríme priestor pre ďalšie dva či tri medvede.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Celebrity, ktoré požiadali mužov o ruku

Tieto ženy nečakali. Krásky šoubiznisu, ktoré požiadali muža o ruku

Populárne články
Partner Ondřej Koptík Hane pomáha s prácami okolo domu.

Gregorová žije už pol roka mimo domova: Kde našli s milencom útočisko?

Marie Motlová († 67) svoj žiaľ utápala v alkohole.

Ako zo zlého filmu: Herečku Motlovú osud poriadne potrápil

Dominika oslavovala narodeniny

Cibulková ešte v plienkach! To je zmena, na týchto fotkách ju nespoznáte!

Ilustračná snímka

Dôverný list Zázvorkovej! Mrazivé tajomstvo vyplávalo na povrch až 19 rokov po smrti Brodského

So Sionem Finau Moala-Mafim, generálnym riaditeľom tongského ministerstva turizmu.

Pandemický svetobežník: vďaka koronavírusu sa zoznámil s kráľom či premiérom v ďalekej Tonge

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia