Na Slovensku sa postupne uvoľňujú opatrenia a počet nakazených klesá. Epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej, sme sa pýtali, čo nás čaká vnajbližšom období a ako sa bude pandemická situácia vyvíjať.

Prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, je epidemiologička a odborníčka na verejné zdravotníctvo. Pôsobí ako predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti a členka konzília odborníkov. Vedie Katedru epidemiológie na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.

Do 28. apríla je zákaz vycestovať s cieľom rekreácie, potom sa už pravdepodobne neobnoví. Ako sa podľa vás odrazí na počte ochorení to, že ľudia začnú cestovať na dovolenky?

Snažíme sa znížiť výskyt ochorení v rámci Slovenska, aby sme obmedzili prenos infekcie u nás, no cestovanie to môže pokaziť. Ako príklad uvediem vlaňajšie leto, keď sme mali veľmi dobrú situáciu vďaka prísnym opatreniam aj vďaka tomu, že ich ľudia dodržiavali. V lete sme boli takmer bez kovidu, mohli sme si dovoliť dovolenku v rámci Slovenska. To sme aj odporúčali a mnohí ľudia skutočne dovolenkovali tu.

Koncom leta sa však situácia zhoršila, pretože sa začali vracať tí, ktorí dovolenkovali v zahraničí a nákazu priniesli odtiaľ. Takisto opäť pricestovali na Slovensko zahraniční pracujúci, najmä zo Srbska a z Ukrajiny, ktorí priniesli infekciu, a tá sa potom začala šíriť v ubytovniach, na zmenách, v autobusoch do fabrík. Odtiaľ sa nákaza preniesla do rodín a situáciu ešte zhoršil veľmi infekčný britský variant. Ten priniesli ľudia, ktorí žijú a pracujú v Spojenom kráľovstve a pred Vianocami sa vrátili. To spôsobilo rýchlejší prenos infekcie, masovejšie šírenie a dramatickú situáciu v nemocniciach, ktorá nás trápila od januára až do začiatku marca.

Znamená to teda, že keby ľudia znovu vycestovali, mohlo by to priniesť opätovný nárast počtu ochorení?

Áno, je to rizikové, najmä pre nebezpečenstvo zavlečenia nových variantov vírusu zo zahraničia. Boli by sme veľmi neradi, keby sa zopakovala situácia, ktorá bola po zavlečení britského variantu. Bolo by to kontraproduktívne vo vzťahu k opatreniam, ktoré sa snažíme uplatňovať – a darí sa nám, keďže od ich zavedenia zaznamenávame pozvoľný pokles počtu nových ochorení. Myslím, že naším spoločným cieľom je, aby sme v tomto trende pokračovali a aby sme mohli opatrenia postupne čoraz viac uvoľňovať.

Neodporúčate teda ľuďom, aby toto leto šli na dovolenku do zahraničia lietadlom, napríklad k moru? Veľa ich na to čaká.

Ak tí ľudia neprekonali za posledného polroka koronavírus a nie sú očkovaní, je to riziko najmä pre nich. Mali by si to sami zvážiť, pretože ťažký priebeh ochorenia zaznamenávame aj u mladých ľudí, často aj s veľmi dlhými alebo trvalými následkami a v najhoršom prípade končia smrťou.

Na našom území máme britskú mutáciu, ktorá tvorí absolútnu väčšinu prípadov, a pár prípadov juhoafrickej mutácie, vo Veľkej Británii a následne už aj v Českej republike sa objavila indická dvojitá mutácia. Ako sa snažíme zabrániť, aby sa u nás nešírili ďalšie mutácie?

Budú sa očkovať deti? Odborníčka zodpovedala aktuálne otázky o kovide. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 29. apríla).

Diskusia