Rozhovory

Život po boku legendy: Alena Chudíková bola pre svojho manžela tou najväčšou výhrou

redakcia
redakcia
20.10. 2021 6:00
Diskusia ()
Alena Chudíková
Alena Chudíková
Zdroj: ŽIVOT
Rozhovory

Život po boku legendy: Alena Chudíková bola pre svojho manžela tou najväčšou výhrou

redakcia
redakcia
20.10. 2021 6:00
Diskusia ()
Alena Chudíková
Alena Chudíková
Zdroj: ŽIVOT

Nahliadnite do bohatého archívu týždenníka Život. Rozhovor "Nenahraditeľná" s Alenou Chudíkovou sme našim čitateľom priniesli pred 15 rokmi.

Stretli sme sa, aby sme sa porozprávali o nej. ALENA CHUDÍKOVÁ rozprávala o ňom. O Ladislavovi Chudíkovi, ktorého miluje celé Slovensko. „Verím, že bude chodiť aj bez opory,“ povie 56-ročná žena, ktorá je pre svojho slávneho 82-ročného manžela, zotavujúceho sa po ťažkej chorobe, tou najväčšou výhrou v živote.

Ľudia sa vyvaľovali na plážach, popíjali chladné drinky... Aké bolo vaše leto?

To, čo ste vymenovali, by sa aj mne chvíľami páčilo. Práve nedávno som myslela na to, ako dobre by bolo niekde pri mori. No situácia je iná, nedá sa nič robiť.

Aký bol teda váš každodenný reálny, nie vysnívaný letný deň?

Starám sa o manžela. Začínam tým, že mu urobím raňajky, hoci už ho pobádam, aby si ich urobil aj sám. Nie preto, že by ma to obťažovalo, ale samostatnosť dodáva pocit istoty a tú potrebuje. Preto som sa rozhodla, že si od septembra bude raňajky pripravovať sám. Nie je to až také náročné: zvyčajne to býva kakaová káva, kukuričné lupienky, hotové tvarohové výrobky s ovocím, ktoré má veľmi rád. A veľká lyžica medu do kávy, lebo sa snažím, aby sa stravoval zdravo. No a po raňajkách prídu na rad noviny.

Bežíte po ne do stánku?

Do schránky, lebo ich máme objednané – troje denníkov: dva slovenské a jeden český. Ich prečítanie zaberie manželovi pomerne dlhý čas. No nečítame len tie. A navyše na doplnenie pozeráme televíziu, väčšinou až podvečer. Ale niekedy poviem – stačí, a ideme von. Lebo sa snažím, aby chodil. Pred chorobou bol zvyknutý na každodenné, aj niekoľkohodinové prechádzky a som presvedčená, že práve vďaka kondícii, ktorú získal, sa zotavil aj z ťažkých horúčkovitých stavov, ktoré ho sužovali a obrali o množstvo síl. Na prechádzku chodievame podľa situácie a počasia a dôkladne vybavení. Manžel mal v máji 82 rokov a bolo pomerne ťažké vymyslieť darček, ktorý by vôbec mal nejaký zmysel.

Zdroj: ŽIVOT

A aby bol vôbec ešte prekvapením...

Presne, a tak som si vymyslela palice na severskú chôdzu. Hovorila som si, že mu môžu pomôcť tým, že sa pri chôdzi jednak bude mať o čo opierať a precvičí si aj celé telo. Iste, vedela som, že nebude mať takú rýchlu chôdzu, aká sa pri tomto druhu športu, ktorý pripomína beh na lyžiach, predpokladá. No dúfala som, že ho to donúti predĺžiť krok. No a musím podotknúť, že na prechádzky nevyrážame len s palicami, ale aj s invalidným vozíkom, ktorý som dala už trikrát opravovať.

To bol taký vrak?

Takmer. (Smiech.) Ale som zaň veľmi vďačná. Získala som ho dosť kuriózne. Manžel bol ešte v nemocnici a veľmi slabý, keď mi napadlo, že by sa nám vozík veľmi hodil. Zhodou okolností v nemocnici jeden mali, taký na odpis, vraj ho tam nechal jeden pacient. Vravím si – to je úžasné. Kým som nezistila, prečo sa ho ten pacient tak ľahko zriekol. 

Manžel vôbec neodporoval, keď ste ho do vozíka chceli usadiť?

Ale áno, nechcel, hanbil sa a ja som to chápala. No bez vozíka zatiaľ nemôžeme ísť von. Skúsili sme to, prešli sme kus cesty a náhle si potreboval oddýchnuť a nebolo na čom. Už som rozmýšľala, ako si ho zoberiem na chrbát... (Smiech.) No, bol to poriadny stres. Kadejaký peň, vyšší kameň bol dobrý. Celú cestu som tŕpla, čo sa stane. Odvtedy používame vozík a som pokojná. Keď manžel nevládze, sadne si. Ja to volám pojazdná lavička, lavička na kolieskach.

Uvedomili ste si, že doteraz ste celý čas vraveli len o manželovi? Mnohí ľudia sú presvedčení, že pre svojho muža ste nenahraditeľnou oporou.

Jednoducho poklad. Aj on si to myslí? (Smiech.) Neviem. Ale jeho pohľad je veľmi láskyplný, a to je aj odpoveď na to, ako spolunažívame aj za týchto okolností. Občas rozmýšľam, že tam niekde hore zrejme vedeli, ako to s ním raz bude, a povedali si – ten Chudík si musí zobrať mladšiu ženu, pretože po osemdesiatke ju bude veľmi potrebovať. A on to spravil, vzal si mladšiu ženu, pretože keby som aj ja mala tých osemdesiat, bolo by určite náročnejšie sa oňho starať. No tým, že som mladšia, nepripadá mi to až také ťažké.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia