Obľúbená televízna moderátorka Alena Heribanová (67) roky udržiavala intenzívny kontakt so známou herečkou, astrologičkou a najmä láskavou ženou Vilmou Jamnickou (†101). Tá jej radila v kľúčových momentoch života.

Ako sa začalo vaše priateľstvo s Vilmou Jamnickou?

Oslovila som ju, ale už si presne nepamätám, v ktorom roku to bolo, na hosťovanie v relácii Anjeli strážni. Bola mi nesmierne sympatická, napríklad v slávnej inscenácii Kubo, v ktorej hrala Rómku. Zaujala ma aj v divadelných hrách, aj v menších úlohách. Pre mňa však bolo zaujímavé, že aj do týchto malých rolí dokázala vložiť veľký kus hereckého majstrovstva. V časoch socializmu, keď sa veľmi o duchovných hodnotách a astrológii nehovorilo, bola už známa svojím serióznym záujmom o štúdium astrológie. Aj vďaka nej sa neustále vzdelávala, veľa čítala, rozširovala svoje vedomosti a stretnutia s ňou boli už vtedy nesmierne zaujímavé.

Po zmene režimu v roku 1989 nastal úplný boom v poznávaní mystiky. To, čo bolo predtým nedostupné – knihy o tibetskom lamaizme, budhizme, duchovných bytostiach, anjeloch, som si najskôr chodila kupovať do Rakúska a potom, keď aj u nás začali vychádzať v slovenskom preklade, som trávila hodiny v kníhkupectvách, študovala som a kupovala. Vilma sa tejto oblasti venovala aj vďaka svojim znalostiam cudzích jazykov dávno predtým. Mala bohatú knižnicu diel o astronómii, kozmológii, kvantovej fyzike, pohybe vesmírnych telies... Bola typ človeka, ktorý sa veľmi prísne opieral o čo najexaktnejšie poznatky z tejto oblasti.

Vilma astrológiu študovala celý život.
Zdroj: Domok Martin

Pamätám si na naše prvé stretnutie, keď sme pripravovali jej hosťovanie v mojej tolkšou Anjeli strážni. Fascinovala ma svojimi vedomosťami, skúsenosťami a ne­smierne priateľským, dobráckym prístupom k všetkému, čo sme spolu preberali. A keďže ma zaujala nielen z profesionálnej stránky a bolo nám spolu dobre, dohodli sme sa, že sa ešte stretneme. Potom už aj relácia odznela, ale my sme si ešte vždy opakovane našli dôvod na stretnutia. Chodievala som k nej na taký krásny vŕšok, kde žila v domčeku akoby na stračej nôžke. Zdola sa vám zdalo, že ten dom je neuveriteľne vysoko, a keď ste vystupovali po schodoch až k nej, bolo to ako schody do neba… Pod nami Dunaj, nad nami modré nebo... Všade vôňa kvetov a byliniek, zopár milých kocúrikov a usmiata pani Vilma... Ona si tam takto žila v pokoji s mačkami, vyhrievala sa na slniečku. Bola vždy plná rozvahy, pokoja, lásky k životu, k svetu okolo.

Často sme ju pozývali do našich povestných Herial Ladies Clubov, ktoré sme organizovali pre naše dámy. Boli to komunity výnimočných žien z oblasti umenia, biznisu, médií, športu a ona bývala pravidelnou hostkou práve preto, že bola pre ženy veľkou inšpiráciou. Vo všetkom nachádzala iba dobro. Žiaľ, to, čo žijeme dnes, postkovidové obdobie, vojna na Ukrajine, to všetko spoločnosť paralyzuje, spôsobuje napätie, stres, neistotu z budúcnosti... Človek často nemá chuť ani si zapnúť televíziu, počúvať rádio, lebo vie, že sa stretne so samými tragédiami, smútkom, nedostatkom, neistotami. V čase, keď som poznala Vilmu, nebol svet taký doráňaný, ale nedostatky a problémy boli. Vilma však dávala veciam v živote veľa lásky, dobroty, poriadku, pokory, múdrosti, niečo, čo vytváralo harmóniu, zmysel a nádej, a to mi na nej nesmierne imponovalo. Stretávali sme sa často, dokonca aj v takých kritických momentoch, ktorými som v živote prešla. Videla ma uplakanú, vysmiatu aj zvedavú a vždy mi dobre poradila.

To znamená, že sa na váš osud pozerala aj z hľadiska postavenia hviezd?

Áno. Urobila mi horoskop podľa presného dátumu a miesta narodenia a vždy, keď som ju poprosila o radu, zobrala si ho a vyrátala, v akej konštelácii hviezd sa práve nachádzam. Spomínam si napríklad, že som k nej raz išla s malou dušičkou. Bolo to v roku 2001 po teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Celý svet bol v šoku, lietadlá menili letový poriadok, letiská obsadili ozbrojenci a ja som mala o desať dní nato letieť do Káhiry, kde sa konal jeden veľký koncertný program k výročiu otvorenia Suezského prieplavu. Mali tam účinkovať aj slovenskí umelci, ja som mala koncert moderovať a všetci sme mali panický strach z letu. A tak som navštívila Vilmu s prosbou o radu, či nám nič nehrozí... Ona dlho študovala hviezdne konštelácie, môj horoskop, a odporučila mi letieť s tým, že si mám dávať pozor na ostrý predmet – hrozí úraz.

JÁN JAMNICKÝ bol jej celoživotnou láskou, verila, že sa s ním stretne v ďalšom živote.
Zdroj: Archív SND

V Káhire prebiehalo všetko dobre, na podujatie prišlo mnoho vzácnych hostí z celého sveta. Večer sme trochu posedeli v záhrade hotela a mňa začalo náhle bolieť oko. Ľubica Vargicová, ktorá na koncerte spievala, si všimla, že ho mám zapálené, ale až ráno prišiel šok: oko bolo zaliate krvou, úplne bordové, Nevedela som, čo robiť. Večer ma čakal veľký program a moderovať ako pirát z Karibiku s jedným obviazaným okom bola hrozná predstava. Išla som teda hneď do nemocnice a lekár, ktorý ma vyšetroval, mi povedal, že má pre mňa dobrú aj zlú správu. Povedala som mu, že chcem najskôr počuť tú zlú. Dozvedela som sa, že liečba oka zaliateho krvou bude trvať najmenej desať dní a dobrá správa bola, že to bol podľa jeho slov len „ostrý predmet“, ktorý mi padol do oka a spôsobil poranenie. Náhoda? (Smiech.) Tak som šla okamžite do obchodu s parochňami, kúpila som si krátku červenú pony parochňu, nasadila som si ju na hlavu, prehodila som jeden prameň ofiny cez boľavé oko, dohodla sa s kameramanom a režisérom na veľkých záberoch, aby na plátne nebol detail tváre, a odmoderovala som to. (Úsmev.)

SPOLOČNÚ FOTKU MANŽELOV JAMNICKÝCH NÁJDETE V GALÉRII

Na vašich spoločných stretnutiach vám Vilma povedala aj niečo, čo sa možno nevyplnilo hneď, ale až o pár rokov?

Áno, bolo to v období, kedy sme všetci chceli začať podnikať. Každý mal nejaký obchod, butik, módnu značku a mňa oslovili, aby som sa stala tvárou luxusného kaderníctva. Vtedy som sa s ňou šla poradiť. Pamätám si, že sa na mňa zadívala a hovorí mi: „Počúvaj ma, veď ty si sama bosorka, ty vieš, čo máš robiť.“ (Smiech.) A neskôr som sa dozvedela, že aj spisovateľke a novinárke Marike Eisler Studeničovej, ktorá o Vilme napísala už tretiu knihu, povedala, že všetky ženy, ktoré majú zelené oči, boli bosorky. (Smiech.)

To znamená, že po jej slovách ste sa začali viac riadiť vlastnou intuíciou?

Priznávam, že situáciu s kaderníctvom som potom konzultovala aj s exaktným múdrym marketérom aj s jednou priateľkou, ktorá občas veští, a obaja ma od podnikania odradili a urobili dobre.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia