Hlavná sestra Helena z markizáckych Sestričiek v seriáli prechádza náročnými životnými peripetiami. Ako by sa s nimi v reálnom svete popasovala jej predstaviteľka herečka Dana Košická (54) ?

Vašej postave scenáristi Sestričiek nadelili dosť nevyspytateľný a ťažký osud. Aktuálne sa trápite s falošným obvinením zo sexuálneho obťažovania. Máte rada postavy, kde je čo hrať?

Táto situácia bola extrémna, predsa len v našich reáliách nie je niečo podobné celkom bežné. Ale zas nie všetko, čo ja osobne na vlastnej koži nezažijem, neexistuje. Neznamená to, že s podobným problémom sa ľudia nestretnú.

Takže ste to vnímali ako výzvu?

Áno, presne tak, lebo v našej mentalite ide o netradičnú situáciu. Samozrejme, za tým je v rámci seriálu niečo úplne iné, čo sa ukáže neskôr. (Smiech.) Ale to, v čom sa v aktuálnych častiach Sestričiek na televíznych obrazovkách nachádzame, bolo pre mňa z hereckej stránky zvláštne. Musela som sa vžiť alebo predstaviť si situáciu, ktorá nie je bežným štandardom, nerieši sa u nás, a ak áno, deje sa to skôr v opačnom garde, aj keď v tomto zmysle asi v sebe máme zakódované isté stereotypy… Ale opakujem, bolo to netradičné, no na druhej strane to pre mňa bola herecká výzva.

V opačnom garde, ako ste to povedali, sa sexuálne obťažovanie v hereckých kruhoch dialo v Hollywoode dlhé roky, až to do vyústilo do hnutia Me Too. Aký máte názor na to?

V tomto prípade sa vždy snažím uplatňovať zdravý sedliacky rozum. Myslím, že niektoré genderové veci sa dávajú do extrémov. Samozrejme, netvrdím, že nič také sa nedeje, to vôbec, ale myslím si, že zdravé flirtovanie alebo zdravá sexualita sú úplne prirodzené a medzi mužom a ženou fungujú v akomkoľvek prostredí. Myslím, že sme si tieto veci príliš onálepkovali a vidíme za nimi veľa neprirodzeného… Keby sme tomu však dali voľný priebeh, som presvedčená o tom, že vo finále by sa neudialo vôbec nič. Veď na živote sú najpríjemnejšie ľudské kontakty. Ak to medzi dvoma zaiskrí, nemusí za tým byť hneď niečo fatálne, čo by mohlo človeku zásadne zmeniť život. Môže sa tým byť len to normálne, čo funguje medzi mužom a ženou odpradávna a po stáročia… Skrátka, ja sa snažím na tieto veci nepozerať cez pokrivenú optiku.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Spomenuli ste aj stereotypné myslenie. Vy ste v Sestričkách prešli vzťahom s mladším mužom. Taký vzťah je u nás ešte stále v rámci zakorenených stereotypov považovaný za neprirodzený, pomaly odsúdeniahodný.

Ja som v súkromnom živote zažila opačnú situáciu, pretože môj manžel [režisér Miroslav Košický (†64), pozn. red.] bol o dvadsať rokov starší než ja a to bolo napríklad mojimi rodičmi aj celým okolím vnímané ako úplná katastrofa. Pritom tam však vôbec nešlo o to, čo sa v takýchto prípadoch udáva, že mladšia žena si nájde staršieho kvôli financiám a zas mladší muž pôjde za staršou ženou, pretože mu z toho plynú nejaké výhody. My za tým vždy hľadáme niečo zištné, materiálne a pritom je to tak výsostne individuálna záležitosť. Len naše myšlienkové pochody a kvázi morálka dávajú takýmto vzťahom, ktoré poznáme len zvonka a do ktorých nevidíme, negatívnu príchuť. Samozrejme, netvrdím, že toto sa nedeje, ale to sa môže diať v akomkoľvek vzťahu. Akási zištnosť môže pokojne fungovať aj vo vekovo vyrovnaných partnerstvách a nemusí vôbec platiť vo vzťahoch s vekovým rozdielom.

Osobne sa stretávam s množstvom ľudí, ktorí sú odo mňa vekovo mladší, napriek tomu z nich mám pocit, že sú oveľa zrelší než ja. Vek vnímam len ako číselný údaj, pretože mnohí mladší ľudia mi v myslení pripadajú zrelší, vyspelejší. Vo vzťahoch vôbec nejde o vek. V tomto smere opäť funguje nejaká naša forma predsudkov, v ktorej sme sa zacyklili. Ja som skôr toho názoru, že vzťahy môžu krásne fungovať v akomkoľvek garde a v akomkoľvek vekovom rozpoložení, ak sa tí ľudia milujú a rozumejú si.

Vaša seriálová postava sa ocitne v situácii, keď už nebude vedieť, ako ďalej, a rozhodne sa hľadať si iné zamestnanie.

Myslím, že je to prirodzené. Ocitne sa pod obrovským tlakom. Nikomu nie je príjemné, keď je dlhodobo v psychickej nepohode, a hoci robí prácu, ktorú miluje, tlak naňho je taký obrovský, až sa to rozhodnete zmeniť… Helena začne hľadať rôzne možnosti a riešenia. Napokon si však dá na misku váh to, čo je pre ňu v živote naozaj dôležité, a na základe toho sa rozhodne, ako ďalej.

Pokračovanie nadalšej strane...

Diskusia