Inflácia posúva na hranicu chudoby čoraz viac ľudí. Na túto tému sa rozprávame dnes už s bývalým odborovým predákom OZ Kovo JOZEFOM BALICOM.

Po tridsiatich rokoch končíte v odboroch, aktuálne ste už dôchodca. Začínali ste v rušných porevolučných časoch.

Na porovnanie, vtedy to boli síce zložité, ale aj euforické časy. Teraz po tridsiatich rokoch badám v spoločnosti, že sa vytráca ľudskosť. Zažívame rivalitu, snahu niekoho poraziť, vyhrať, zlikvidovať… Nastali časy sociálnych sietí a rozširuje sa zlá nálada. Ľudia hodnotia bez toho, aby mali k dispozícii fakty. Zabúdame, že na prvom mieste by mali byť medziľudské vzťahy.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Pri zmienke o 90. rokoch sa môže vynárať aj asociácia – ľudská dôstojnosť. Niektorí ľudia boli nútení pracovať načierno, v niektorých regiónoch sa nezamestnanosť šplhala na úroveň aj 30 percent.

Aj dnes by sa na Slovensku dalo diskutovať o dôstojnosti pracujúceho človeka. Všetci ľudia, nech pracujú na akejkoľvek pozícii, či sú to smetiari, upratovačky, alebo politici, političky, majú jedno spoločné – ľudskú dôstojnosť. Majú nárok na dôstojnú životnú úroveň v zmysle, aby mali zabezpečené duchovné a hmotné statky podľa svojich potrieb. A na to potrebujú príjem. Poznám prípady, hlavne z východného Slovenska, že človek, ktorý nedokáže zabezpečiť svoju rodinu, pretože nedostal príležitosť, zažíva pocit zahanbenia. Ľudia nepotrebujú milosti, ale príležitosti. Ak ľudia nevyužijú príležitosti, potom ich môžeme hodnotiť aj kritizovať. Pokiaľ niekto zvádza zlý osud len na vás – staraj sa, ako vieš, nie je to správne.

Dnes zažívame rušné časy, do ulíc vyšli učitelia, učiteľky. Bojujú za vyššie platy. Strašiakom je inflácia…

Bohužiaľ, ekonomická situácia na Slovensku dnes nepraje pracujúcim. Minimálna mzda bola nastavená na 60 percent priemernej mzdy, vláda ju však znížila na 57 percent. Príplatky, mzdové zvýhodnenia za prácu v noci a iné sa zmrazili a ostali sme na úrovni roka 2021. Klesáme s reálnymi príjmami. Ba čo viac, prepadávame sa. Kým v roku 2021 bolo Slovensko s minimálnou mzdou deviate od chvosta v rámci Európskej únie, dnes sme na šiestom mieste od chvosta. Na porovnanie, Turecko, Macedónsko, Srbsko sú na tom lepšie než my. Minimálnou mzdou nás predbehlo Poľsko, Česko, Estónsko. Na Slovensku polovica zamestnancov, teda asi 1 250 000, zarába približne 823 eur netto. A sú medzi nimi aj spomínaní vysokoškolsky vzdelaní učitelia a učiteľky. Z tejto sumy potrebujú pokryť náklady na potraviny, bývanie, dopravu, zdravotníctvo, rôzny tovar a služby.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane...

Diskusia