Zbierku, ktorú ste organizovali pre štyri choré deti, sa niekto snažil zneužiť. Stáva sa, že do relácie sa prihlásia ľudia, ktorí pomoc reálne nepotrebujú?

Náš overovací dramaturgický tím pod vedením šikovnej Lucie Bucheňovej je natoľko skúsený, že kým za niekým vycestujeme, informácie máme verifikované. V minulosti sa nám stalo, že sme niekam prišli, natočili úvod príbehu a následne zistili, že veci sú inak, ako boli prezentované, preto sme v ňom ďalej nepokračovali.

V mnohých príbehoch sa so svojou manželkou angažujete a pomáhate aj vy.

Sú príbehy, kde je manželku vidieť a je ich súčasťou, no je aj mnoho prípadov, keď ju nejaká rodina chytí za srdce a snažíme sa pomáhať mimo kamier. To sú však veci, o ktorých nechcem hovoriť, nemyslím si, že treba referovať o každom skutku, ktorý človek urobí.

Tým, že manželka reláciu pravidelne sleduje, je aj vašou kritičkou?

My sme manželia nie preto, aby sme sa kritizovali, ale preto, lebo sa ľúbime. (Úsmev.) Vzájomne rešpektujeme svoje pracovné povinnosti, na druhej strane sa však snažíme o to, aby sme si prácu nenosili domov. Práca je práca, domov je domov. Ja som doma tak trochu kutil, lebo to ma naozaj baví. Moja manželka je napríklad skvelá kuchárka, ale tiež náruživý športovec. Vlastne hlavne vďaka nej nepriberám a nekolabujem, lebo mi to športové nasadenie popri nej nedovoľuje. (Smiech.)

A, keď sa pýtate, či je mojou kritičkou, tak odpoviem, že by mohla byť, keďže je v mnohých ohľadoch precíznejšia a dôslednejšia ako ja, ale nekritizuje, skôr ma tak blahosklonne podporuje. (Úsmev.) Keď spolu šliapeme do kopca, ja z posledných síl odfukujem a ona je vysmiata pár krokov predo mnou. A tak to funguje nielen na kopci, ale vlastne vo všetkom. (Smiech.)

Oporou pri práci mu je manželka Alexandra, ktorá je moderátorovou vernou diváčkou.
Oporou pri práci mu je manželka Alexandra, ktorá je moderátorovou vernou diváčkou.
Zdroj: Onereps / Česká editoriální fotografie / Profimedia

Príprava celého programu je náročná na čas, čo, samozrejme, diváci, nemajú možnosť vedieť.

Je to jeden z najnáročnejších projektov z hľadiska televíznej výroby, preto sa dokonca obmedzil počet vydaní relácie. Pred pár rokmi sme ich mávali viac, ale nedá sa to stíhať, pokiaľ to chceme robiť poctivo v zmysle výberu príbehov, overovania, zháňania sponzorov, komunikovania, a to už prebehlo veľa roboty, ale ešte sme nič nenatočili. Manželka o tom často hovorí, že keď si reláciu pozrie, tak jej to vždy tak ubehne, ale v skutočnosti je za jedným dielom mesačná robota.

Túto sériu sme začali vysielať v novembri, ale nakrúcali sme ju už od apríla alebo mája. Teraz to bude opäť tak. Keď prestaneme na jar vysielať, tak budeme pol roka dopredu nakrúcať ako diví, aby sme sa na obrazovky dostali znovu na jeseň. Zároveň tu pociťujeme obrovskú zodpovednosť, lebo prichádzame do styku s ľuďmi, ktorí majú reálny problém. Veľmi nám záleží na tom, aby náš tím tvorili ľudia, ktorí sú empatickí.

Takí, ktorí vedia, že ak prídu napríklad za onkologicky chorým človekom, nemajú k nemu pristupovať ako k televíznemu účinkujúcemu. To by bolo veľmi málo. Chceme si získať dôveru ľudí, preto je táto práca aj psychicky náročná. Nechceme ich sklamať, naopak, chceme im pomôcť. Stalo sa viackrát, že bol v tíme človek, ktorý schopnosť empatie nemal, preto nemohol ďalej v práci pokračovať.

Spomenuli ste psychickú náročnosť. Keď sa ponoríte do konkrétneho problému istého človeka alebo celej rodiny, asi nie je jednoduché zbaviť sa toho a nesiete si to so sebou. Je to tak?

Uvidíme po pár rokoch. V minulosti som mal kolapsové stavy, ale každý má nejakú prácu. Moja je stresová, no sú aj iné stresové zamestnania. Robím túto reláciu veľa rokov a z času na čas sa ma ľudia v televízii pýtajú, či ju nechcem vymeniť za niečo iné. Je to zvláštne, lebo na jednej strane by som mohol ísť robiť niečo ľahšie, zábavnejšie, ale na druhej strane som sa na to nastavil. Robím reláciu, kde sa prostriedky televízie a sponzorov môžu použiť na pomoc iným. Preto myšlienku, že by som robil niečo iné, odsúvam.

Vnímate svoju prácu ako istý druh poslania?

Do istej miery áno, aj keď sa trošku obávam toho, aby sa niečo označovalo ako poslanie. Počul som raz historku, keď Václav Havel prišiel v roku 1989 domov a svojej Oľge povedal: „Vieš, všetci tvrdia, že by som mal byť tým prezidentom, a ja neviem, čo mám robiť. Ten národ to tak chce a ja neviem... Čo s tým?“ Oľga mu na to laxne odpovedala: „Len sa zo seba neposer...“ (Smiech.)

Ani ja sa zo seba nechcem po... V istý okamih života mi skrížila cestu práca, ktorá ma nielen baví, ale zároveň aj pomáha. Určite si ňou však nebudujem privátnu svätožiaru. Nechcem ju nazývať ani poslaním. Som rád, že mi to život priniesol a vnímam to ako silnú a príjemnú výzvu. Nehodlám sa však zo seba „pokakať“. To určite nie.

Relácia má približne polmiliónovú sledovanosť, na druhej strane sú ľudia, ktorí ju kritizujú. Ako sa k tomu staviate?

Beriem to úplne prirodzene. Nikto nemá licenciu na stopercentnú spokojnosť diváka. To akoby politik hovoril, že ľúbi aj takých, aj onakých, je pravicový, aj ľavicový, aj horný, aj dolný, aj konzervatívny, aj liberálny. Napokon sa však môže stať, že v snahe zapáčiť sa každému sa nezapáči nikomu. Som spokojný, že máme divácku základňu, akú máme, a veľa ľuďom sa páčime. Je prirodzené, že sa niekomu aj nepáčime. Vyrovnám sa s tým poľahky a zároveň s odôvodnením, že sa naozaj nepotrebujem páčiť každému. Toto ani nie je moja ambícia. (Smiech.)

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂
Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Dominika Gottová

Útrapy Dominiky Gottovej akoby nemali konca: Nemôže vidieť mamu!

Coron, Palawan, Filipíny, letecký pohľad na krásne lagúny a vápencové útesy.

V neviditeľnej vode: Exotické Filipíny sú rajom pre potápačov

František Zvarík (†87) bol šarmantný elegán, ktorý nepokazil žiadnu zábavu. Miloval ženy a veľmi rýchlo si ich dokázal získať. S manželkou Evou Krížikovou (85) ho však spájalo silné puto.

Slovenské herecké nebo: K Františkovi Zvaríkovi boli múzy mimoriadne štedré

Ilustračná snímka

Bola som na smrť vystrašená: Okolo brány sa mihol tieň a na chvíľku sa na ňu prilepil!

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia