„Cestu mi skrížila práca, ktorá ma nielen baví, ale zároveň aj pomáha. No určite si ňou nebudujem privátnu svätožiaru,“ hovorí moderátor relácie V siedmom nebi Vilo Rozboril (53), ktorý svojím úsilím prispel k záchrane životov Riška, Alexka, Alexeja a Amélie trpiacich vážnou diagnózou.

Špeciálne vydanie relácie V siedmom nebi bolo venované detičkám s diagnózou spinálna muskulárna atrofia. Podarilo sa vám vyzbierať viac ako milión eur, čo je úžasné, no napriek tomu neboli najskôr tieto prostriedky dostačujúce.

To je pravda a zároveň aj paradox celej zbierky. Ide zrejme o historicky najvyššiu vyzbieranú sumu počas televízneho prenosu, za čo som neskutočne vďačný všetkým divákom. Spomínaný paradox je v tom, že vyzbieraná suma naozaj nebola dostatočná. Finančná zbierka nepokrývala náklady na lieky pre všetky deti, odznel však prísľub Borisa Kollára, ktorý zrejme bude novým predsedom parlamentu, že zvyšok peňazí zabezpečí štát. Vďaka tomu sa pohli ľady...

Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini už peniaze pre deti odklepol. Predpokladám, že máte veľkú radosť za všetky rodiny.

Som rád, že do celého procesu vstúpil dosluhujúci premiér a všetkým deťom udelil výnimku na podanie lieku i s odporúčaním, aby liek preplatili príslušné zdravotné poisťovne. Chcem veriť, že tento prísľub bude naplnený, s rodinami sa, samozrejme, veľmi teším.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Keďže sme načali politiku a sme tesne po voľbách, čo hovoríte na výsledok, možno aj vzhľadom na to, že politici sú pravidelnou súčasťou relácie?

To, že bolo Slovensko tehotné zmenou, bolo jasné. Že k zmene dôjde, sa očakávalo, no a teraz všetci čakáme, či zmena bude zodpovedať našim predstavám. Igorovi držím palce. On sa musí trošku preformátovať. Niekoľkokrát účinkoval v relácii, máme spolu dobrý vzťah, tykáme si, aj sme boli viackrát v rôznom type kontaktov. Vždy som ho bral ako veľmi milého a autentického „rošťáka“.

Či sa dokáže pretransformovať na človeka, ktorý má schopnosť konsenzu, aby ľudí nerozoštvával, ale naopak stmeľoval, na to som zvedavý. Myslím, že rovnako zvedavý je aj on sám. (Úsmev.) Určite bude mať veľkú snahu. Ako premiér sa stáva súčasťou histórie. Toto si určite uvedomuje. Myslím, že nebude chcieť, aby jeho vláda do roka skrachovala. Pád vlády by totiž bol jeho hanbou. Držím mu palce.

V Siedmom nebi sa okrem plnenia snov ľudí, ktorých do relácie niekto prihlásil, venujete aj aktuálnym problémom na Slovensku.

Áno, do relácie sa snažíme dostávať viac aktualizačných momentov a riešiť problémy, ktoré sú akoby na pulze dní, týždňov. Nevymysleli sme si to my, ale život to takto priniesol. Pred pár týždňami sme vysielali príbeh Dávida Baka, ktorý čaká na milosť od prezidentky. Po odvysielaní relácie sme si všimli, že veci sa pohli. Minister spravodlivosť dal pani prezidentke odporúčanie milosť udeliť a teraz čakáme, či mu bude udelená. Nedávno sme robili zbierku pre mamičku Katku, veľmi milú ženu, ktorá má chorého syna Vladka. Nemá peniaze. Keď vyplatí všetky účty, lieky, na mesiac jej zostane asi 60 eur.

Keďže nám jej bolo ľúto, nechal som na sociálnych sieťach jej číslo účtu a oslovil ľudí, ktorí môžu a chcú, aby jej prispeli. V priebehu pár dní sa vyzbieralo asi 12-tisíc eur. Vzhľadom na jej finančnú situáciu jej toto zmení život. Ostatnú nedeľu sme v relácii mali veľmi silný príbeh o cystickej fibróze. Na Slovensku týmto ochorením trpí niekoľko stoviek ľudí. Lieky im však poisťovne nepreplácajú, prístroje, ktoré by im mohli pomôcť, sa tiež nepreplácajú. Do príbehu s obrovským nasadením vstúpila Adriana Kmotríková, ktorá už dlhšie na obrazovkách nebola.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Rodinu sa rozhodla podporiť aj preto, lebo jej dcéra zomrela na toto ochorenie. Diváci mali zároveň možnosť vidieť Adinu silnú spoveď vo vzťahu k dcére Natálke. Mám pocit, že sa stane ambasádorkou ľudí s týmto ochorením na Slovensku. Keď ešte rozmýšľam nad príbehmi aktuálnej sezóny, tak je veľa takých, ktoré hovoria o tom, že naše zdravotníctvo nie je v dobrom stave. V kontexte volieb ma preto bude zaujímať práve meno ministra zdravotníctva. Viete, ľudia sú nešťastní z korupcie, všetci čakajú, čo sa udeje v školstve, ale zdravotníctvo je skutočne dôležité, veď tu ide o ľudský život. V relácii však vidíme mnohé flagrantné zlyhania systému, preto som rád, že sme akýmsi zrkadlom doby. Žiaľ, nie som rád, že sme zrkadlom takejto doby a stavu, v akom sme, ale máme veľa svedkov, ktorí vypovedajú o zlom stave nášho zdravotníctva.

Apelujem na našu budúcu vládu: Prosím, robte niečo s týmto rezortom, lebo tu naozaj ide o život. Napríklad v spomínanom príbehu mamy dieťaťa s cystickou fibrózou odznelo, že pokiaľ sa v tejto krajine nič nepohne, je rozhodnutá vysťahovať sa zo Slovenska. A nie preto, aby mala vyšší dôchodok, ale preto, že má dieťa s vážnou diagnózou a poisťovne u nás nepreplácajú lieky, ktoré by preplácať mali. V Česku už majú liek, ktorý je veľmi účinný, na Slovensku, žiaľ, stále nie je. Takže je v našom štáte niečo choré...

Ako sa vyrovnávate s tým, ak niekomu pomôcť nedokážete, prípadne aj po poskytnutí pomoci daný človek napríklad zomrie?

Nájdu sa kritici, ktorí sa ma pýtajú: Prečo si šiel za dotyčným človekom? Veď zomiera a to, čo robíš, je iba zbytočné žmýkanie emócií... Pýtam sa protiotázkou: To, že zomiera, znamená, že za ním nemám ísť? Veď to nemá logiku. Ak je človek na tom tak zle, že to je fatálne, o to viac sa snažím pomôcť. Hlavne sa nestotožňujem s tým, ak niekto povie, že také príbehy nepatria na televíznu obrazovku. Čo už potom na obrazovku patrí?

Podľa mňa by to malo byť nielen v televízii, ale aj v novinách, v rozhlase, v online priestore, pretože sa o niečom dôležitom hovorí a zároveň to určitú skupinu ľudí edukuje. Jedným príkladom by som chcel demonštrovať, prečo má zmysel vysielať túto reláciu. Robili sme príbeh 90-ročnej prababky Rozálie, ženy, ktorá sa starala o svojho pravnuka Viktora. Jej vnučka, mama tohto chlapca, pila, vykašľala sa na neho, rovnako ako jej dcéra, Viktorova babka. Keď sme príbeh odvysielali, prihlásila sa Deniska, dievčina, ktorá išla navštíviť túto rodinu. Výsledok je taký, že keď prababka o rok a pol zomrela, Denisa si Viktora osvojila a stará sa o neho. Dnes má chlapec 18 rokov a neskončil v detskom domove. Toto by sa neudialo, ak by ho Denisa nevidela v televízii.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia