Ako nám môže umelá inteligencia pomôcť v boji s koronavírusom?

Slovenského experta na umelú inteligenciu Martina Spana (34) sme sa opýtali, ako sa bude nákaza Covid-19 na Slovensku vyvíjať.

Martin Spano

Je slovenský počítačový vedec, spisovateľ, futurista a popularizátor informatiky, programovania a umelej inteligencie. Prednáša na technologických konferenciách a aktívne sa zapája do verejnej diskusie o umelej inteligencii. Absolvoval odbor počítačová veda na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity.

 

Pracoval ako softvérový inžinier v Rakúsku a dnes píše knihy o umelej inteligencii a programovaní. V roku 2019 vydal knihu The Articifial Intelligence in a Nutshell. Kniha je akýmsi úvodom do oblasti umelej inteligencie pre netechnické publikum. Stala sa bestsellerom na Amazone v sekciách umelá inteligencia a kybernetika. Knihu preložili do slovenčiny pod názvom Umelá inteligencia v orechovej škrupinke.

 

Je písaná formou príbehov kvôli ľahšiemu pochopeniu problematiky umelej inteligencie. Martin Spano ju podľa vlastných slov napísal preto, aby vyvrátil mýty a fámy, ktoré sa v oblasti umelej inteligencie začali vytvárať. V umelej inteligencii a vo vyspelých technológiách nevidí hrozbu, ale prostriedok na zvýšenie produktivity a pomoc pri riešení globálnych problémov.

Prečo ste sa rozhodli venovať otázke, ako môžu technológie pomôcť pri pandémii koronavírusu?

Bral som to ako svoju občiansku povinnosť. Najviac zo seba v boji proti koronavírusu nasadzujú zdravotnícki pracovníci, ktorí, ako sa povie, idú s kožou na trh. A určite aj tí, ktorí v týchto neľahkých časoch zabezpečujú základný chod štátu. Jednoducho každý, kto musí aj v súčasnosti chodiť do práce, aby sme my ostatní mohli zostať izolovaní doma.

 

Sú to skutoční hrdinovia súčasného diania. Ak to zvládneme, bude to hlavne vďaka nim. Ja v zdravotníctve nepracujem, ale chcel som pomôcť. Pracujem v IT, čiže s informáciami, a informácie môžu mať v takej kríze cenu zlata, ba dokonca ešte väčšiu – cenu ľudského zdravia a života. Zastavil som teda všetky svoje projekty a začal som sa venovať problematike koronavírusu.

Začali ste virtuálnymi letákmi, vydali ste ich viacero.

Áno, snažil som sa poskytnúť zjednodušené spoľahlivé informácie vo forme virtuálnych letákov ľuďom, ktorí ma sledujú na sociálnych sieťach, spolu ich je okolo 70-tisíc. Jeden taký leták, na ktorom sa porovnávali príznaky koronavírusu, chrípky a prechladnutia, dokonca zdieľalo približne šesťtisíc ľudí. Tieto informácie sú prakticky na každej spravodajskej stránke, virtuálny leták má však výhodu prehľadnosti a ľahko sa posúva ďalej.

Uvažovali ste aj o možnosti využiť umelú inteligenciu v boji s koronavírusom?

Áno, veľmi intenzívne sa zaoberám umelou inteligenciou a jej aplikáciou prakticky do všetkých oblastí života. Umelá inteligencia nám už v súčasnosti výrazne pomáha v rôznych oblastiach života bez toho, aby sme si to uvedomovali. Radí nám pri online nákupoch, optimalizuje cestu v navigačných systémoch, pomáha zdravotníkom spoľahlivejšie diagnostikovať choroby. A tak ďalej – je toho veľmi veľa. Začal som sa teda zaoberať tým, ako by sa dala využiť aj v súčasnej kríze.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Švédsky kráľ Gustáv (74) s dcérou Madeleine.

Vianoce bez milovanej dcéry: Švédsky kráľ GUSTÁV s jeho manželkou nevideli dcéru už takmer rok

Českí turisti kráčajú po poľskom chodníku. Za zábradlím je však už česká strana. Za ich chrbtom je Slovensko.

Ako to vyzerá na mieste, kde sa stretávajú tri krajiny? Česi sa nám vysmievajú!

V relácii Trochu inak.

Vychádzajúce hviezdy: Koho si Adela pozvala do relácie Trochu inak?

Ilustračná snímkaSponzorované

Mamy detských onkopacientov sa tešia aj z maličkostí: Nákup je pre nás obrovský dar

VLADIMÍR BALÁŽ je uznávaný ekonóm a prognostik, do budúcnosti sa pozerá optimisticky.

Netuším, či premiér niekoho počúva, hovorí VLADIMÍR BALÁŽ z Prognostického ústavu SAV

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia