"Na to sa nedá pripraviť..." Hovorí o téme dieťaťa moderátor Televíznych novín Markízy Viktor Vincze (30).

Toto je téma, na ktorú asi s Adelou odpovedáte najčastejšie, ale ako to aktuálne vyzerá s adopciou?

Status quo. Nie je nič zmenené. Sme na čakacej listine na teoretické dieťa. V Bratislavskom kraji je pred nami aktuálne asi dvesto žiadateľov. V rámci Slovenska je toto najväčší zoznam, a kedy sa to stane, je veľmi ťažké povedať. Teraz sme to nechali „plávať“, lebo ani nemáme inú možnosť s tým niečo urobiť. Prešli sme prípravou a uvidíme, čo bude. Výsledkom môže byť, že sa to vo finále ani nemusí udiať, lebo keď nám napríklad zavolajú o päť rokov, naša životná situácia sa môže zmeniť. Môžeme byť úplne iní ľudia, ktorí si povedia, že to už možno nechcú. Alebo naopak, môže to prísť priveľmi skoro a my si povieme, že sa na dieťa necítime. Na to sa nedá pripraviť a je to úplne v poriadku. To nám hovorili aj na psychologickej príprave. Ak to tak nebudeme cítiť, môžeme dieťa odmietnuť. Tu nie je priestor na žiadne hrdinstvá. V momente, keď tam bude náznak pochybností, či to napríklad ja sám zvládnem, či to s dieťaťom, ktoré mi, v úvodzovkách, ponúkajú, cítim alebo necítim, treba s tým ísť okamžite von, lebo to môže neskôr spôsobiť problémy. Buď to vyjde, alebo skrátka nevyjde. Preto sme túto tému nechali „plávať“ a uvidíme. (Úsmev.)

V rámci príprav ste už absolvovali všetko alebo vás ešte niečo čaká?

Je to všetko a cieľovou rovinkou je, že sa niekde uvoľnia deti, ktoré ponúkajú čakateľom na zozname. Následne sledujú interakcie rodičov s daným dieťaťom. Poznáme páry, ktoré si adoptovali deti, ale päť detí predtým odmietli a až pri šiestom cítili, že je to ono. Niektorí odmietli desať detí a nezobrali si žiadne. Je to veľmi zaujímavý proces.

Znamená to, že ak čakatelia pred vami deti odmietajú, ony sa v zozname posúvajú k ďalším párom?

Áno, presne tak a nedá sa predpovedať, kedy by sme sa k dieťaťu mohli dostať, lebo to môže trvať roky alebo to môže byť aj celkom rýchle. A je možné, keď má veľmi veľa ľudí pred nami nejaké špecifické kritériá, tak ich ten zoznam môže preskočiť. Ale v Bratislave je veľký záujem o deti bez akýchkoľvek kritérií. Hovorím to teraz trochu cynicky, ale tak to funguje. Naše čakanie môže naozaj trvať aj dlho a my nevieme, aká bude naša situácia o pár rokov.

To znamená, že ste zmierení aj s možnosťou, že to vôbec nemusí vyjsť?

My sa skôr nefixujeme na žiadnu možnosť. Išli sme do toho procesu, lebo sme chceli, ale je to úplne normálne, že nám to nevyjde. A toto je všetkým žiadateľom pravidelne opakované pri tomto procese.

S Adelou búrajú stereotypy: Viktorovi Vinczemu neprekáža vekový rozdiel vo vzťahu ani ak žena zarába viac. Otvorene hovorí o neplodnosti a adopcii. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia