Viktor Vincze (28) žije spolu so svojou manželkou Adelou Vinczeovou (39) uvedomelým spôsobom života. Prečo dvojica povýšila záujmy našej planéty nad svoj osobný komfort?

Rozhodli ste sa žiť ekologickejšie a menej zaťažovať planétu. Chcete ísť príkladom, čo je skvelé vzhľadom na to, že ste verejne známou osobou. Napriek tomu mám pocit, že ste za to viac kritizovaný ako chválený, a to tým vôbec nechcem povedať, že to robíte pre pochvalu. Skôr narážam na to, že vždy, keď sa u nás začne človek snažiť niečo robiť inak ako ostatní, hneď je na pranieri...

Neprekvapuje ma to. Prapodstatou témy ochrany životného prostredia je totiž predovšetkým náš osobný komfort, to preň máme prehriatu planétu a špinavé oceány. Takže, keď niekto hovorí, aby sme ho obmedzili, štartuje sa takmer inštinktívny obranný mechanizmus, že ktosi niekde vo svete určite škodí viac ako ja. Viac ma však mrzí prístup ľudí, aj z môjho okolia, ktorí o tom vedia, nekritizujú, priznajú si svoj podiel viny a na druhý deň aj tak idú do práce autom, hoci autobus im stojí rovno pred domom.

Uvedomelým spôsobom života žijete s Adelou dlhodobo, kedy ste však pochopili, že treba urobiť aj niečo viac?

Keď som aj v mojom najbližšom kruhu zacítil, že téma klimatických zmien nám je stále veľmi vzdialená. Áno, všetci sa zhodneme, že treba chrániť prírodu, ale iba kým to nenarazí na našu pohodlnosť. Išli sme do Tatier a môj blízky rodinný príslušník mi povedal, že vlakom teda určite nepôjde a nazval ma slniečkarom.

Posledné prognózy hovoria o tom, že do konca nášho storočia by sa mala planéta otepliť o 6-7 stupňov. Keby sme v tomto momente prestali vytvárať energiu, tak by oxid uhličitý ešte 60 rokov stúpal do ovzdušia. Do roku 2030 by sme mali urobiť radikálne zmeny, inak tie následky budú ešte tragickejšie ako sa predpokladá. Myslíte, že to ako ľudstvo dokážeme?

Netrúfam si predpovedať, zostáva mi len dúfať, že áno. Myslím si, že stále dostatočne nedokážeme precítiť, ako veľmi sa zmení naša každodennosť, keď sa tu pre životný priestor a takú samozrejmosť, akou je voda, budú ľudia zabíjať, a to práve vinou zmeny klímy. Odkedy sa homo sapiens objavili na planéte, klčovali a drancovali planétu. Naši predkovia nemali informácie, čo ich správanie spôsobuje. My ich máme a napriek tomu v deštrukcii pokračujeme. Je to na hlavu.

Keďže žijete s ohľadom na našu planétu, čo všetko ste vo svojom spôsobe života zmenili a ako to v praxi vyzerá?

Do Markízy, ktorá je mimo mesta a od môjho domu vzdialená asi 15 kilometrov dochádzam takmer výlučne MHD. Dlhšie trasy plánujeme vlakom, do Nitry pravidelne cestujem autobusom. Autom v meste prakticky vôbec nejazdím. Okrem toho vôbec nenakupujeme oblečenie, na terase zachytávame dažďovú vodu, aby sme nemuseli polievať pitnou. Práve riešime možnosť výstavby elektronabíjačky pri našej bytovke.

Pri cestovaní po Slovensku ste sa rozhodli podeliť’ o svoj automobil a pomáhať ľudom, ktorí potrebujú odvoz. Okrem ekologickejšieho prístupu (nejazdiť sám v prázdnom aute) musíte mať z takých ciest mnoho zážitkov. Na aký si najradšej spomínate?

Pani Bea nám rozprávala, že jej mama ju kedysi dávno brávala do Ruska na majstrovstvá v pití vodky a tam jej vraj povedali, že ak sa bude pozerať pri súťažení na ametyst, neopije sa. Bea bola veľmi presvedčivá, lebo vraj keby to nevidela na vlastné oči, neuverí. Ja to radšej skúšať nebudem. (Smiech.)

Zmenili ste aj svoje stravovacie návyky?

Konzumáciu hovädziny sme obmedzili takmer na nulu, ja, bývalý aktívny mäsožrút, ktorý mäso jedol aj trikrát za deň, som ho obmedzil na polovicu. Zatiaľ striedam a striktne dodržiavam mäsové a nemäsové dni. Nakupujeme prevažne slovenské potraviny, zeleninu máme od svokrovcov zo záhrady.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia