Vtáky, plazy, medvede, levy či slony. Aj tieto zvieratá prešli jeho rukami. Teší ho, že dnes sa ľudia viac zaujímajú o svojich zvieracích miláčikov. Na jeho zamestnaní je vraj najťažšia práca s ľuďmi. Veterinár MVDr. Michal Belák (40).

Prečo ste si vybrali práve toto povolanie? Aké boli vaše začiatky?

Hoci nepochádzam z lekárskej rodiny, zvieratá ma vždy fascinovali, mnohé som choval alebo pozoroval v prírode. Začínal som ako väčšina veterinárov. Krátko po škole ma jeden kolega poveril zastupovaním počas jeho dovolenky v ambulancii. Plný teoretických vedomostí z univerzity som zistil, že prax je úplne iná. Veľmi rýchlo som sa naučil, čo to je veterinárna medicína.

Kto sú vaši najčastejší pacienti?

Najčastejší pacienti sú exotické a voľne žijúce zvieratá. Z exotických vtáky, šelmy, kopytníky, opice. Z tých voľne žijúcich rysy, medvede a dravce.

Aké problémy ich zvyčajne trápia?

Starám sa o stovky druhov zvierat: hmyz, ryby, plazy, vtáky, cicavce. Nedá sa to povedať všeobecne, pretože každá skupina zvierat má svoje špecifické problémy.

Čo trápi hmyz?

Napríklad svrčky, ktoré chovajú na kŕmne účely, často trpia rôznymi bakteriálnymi ochoreniami. Alebo riešime rôzne roztoče či plesne, ktorými môžu byť napadnuté napríklad pavúky.

Pred niekoľkými desiatkami rokov bolo nemysliteľné, aby bol majiteľ chorého zvieraťa ochotný s domácim zvieraťom absolvovať zákrok alebo zaň zaplatiť vyššiu sumu. Bežná prax bola utratenie zvieraťa, ktorého choroba bola liečiteľná.

Pracujem ako veterinár 17 rokov a za ten čas sa prístup ľudí výrazne zmenil. V minulosti sme považovali za úspech, ak zviera vakcinovali raz za tri roky alebo mu podali antibiotiká. Dnes sú bežnou praxou pravidelné preventívne prehliadky, odstraňovanie zubného kameňa, preventívne biochemické vyšetrenia, riešime napríklad cukrovku, obezitu a iné problémy, ktoré sa predtým neriešili. Takže prístup sa vyvíja.

Napriek tomu sme na Slovenku asi 6 rokov pozadu oproti západnej Európe, ale trendy sa už dostávajú aj k nám. Ide to teda dobrým smerom. V dnešnej dobe sú zvieratá členom domácnosti, sú ľudia, ktorí majú zviera namiesto dieťaťa alebo partnera. Zvieratá sa všeobecne dostali na vyššiu úroveň, ľudia do nich viacej investujú, kupujú lepšie krmivo a viac sa o ne starajú.

Hlavný veterinár Národnej ZOO Bojnice MVDr. Michal Belák.
Hlavný veterinár Národnej ZOO Bojnice MVDr. Michal Belák.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Aký najhorší zážitok ste zažili pri ošetrovaní?

Asi psychicky chorú majiteľku zvieraťa. Čo sa týka zvierat, tak už viem, ako budú reagovať, na veterine je z môjho pohľadu najťažšia práca s ľuďmi. Niekedy musíme viacej riešiť majiteľa ako samotné zviera. Na kliniku chodí celé spektrum ľudí, sú to rôzne osoby, ktoré majú rôzne povahy. No a so všetkými musíme vychádzať, aby sme pomohli ich zvieraťu. A to je na tom to ťažké.

Nielenže musíme vedieť pomôcť zvieraťu, ale musíme manažovať aj majiteľa. Celkový úspech liečenia nezávisí len od nás, ale aj od samotného majiteľa a toho, či vie pracovať s tým zvieratkom.

Zažili ste od majiteľov aj zvláštne či nepochopiteľné požiadavky?

Áno. (ticho) Ľudia niekedy prídu na kliniku a chcú napríklad bezdôvodne vyoperovať nejaké orgány svojmu zvieratku. Alebo požadujú nezmyselný, neštandardný liečebný postup.

Stretli ste sa s prípadmi, keď majiteľ zvieratám podal lieky pre ľudí alebo zvolil nejakú neštandardnú liečebnú metódu?

Stáva sa to veľmi často. Je to problém dnešnej doby. Ľudia sú závislí od sociálnych sietí a internetu. Strácajú schopnosť odlíšiť fikciu od reality. Keď im ochorie zviera, najskôr hľadajú informácie na internete. Väčšina ľudí nemá lekárske vzdelanie a ľahko uverí rôznym podvodným a vymysleným informáciám.

Mnohé veterinárne fóra píšu často samozvaní odborníci, ktorí nemajú ani veterinárne vzdelanie. Dobrí veterinári neposkytujú poradenstvá na internete, pretože na to nemajú čas. Zachraňujú reálnych pacientov.

S akými najčastejšími mýtami sa u chovateľov zvierat stretávate?

Je to asi mýtus, že po sterilizácii sa zmení povaha zvieraťa. Vysvetlím vám, v čom je problém. Po sterilizácii potrebuje sučka alebo mačka zhruba o 30 percent menej energie, ktorú predtým používala na hormonálne procesy. A keď im majiteľ aj po sterilizácii dáva rovnaké dávky krmiva, zviera priberie. A keď priberie, je lenivé.

Ale to nie je zmena povahy, jednoducho obézne zviera už nie je také veselé, nechce sa hrať, lebo nevládze. A druhý mýtus je, že po odstránení zubného kameňa vypadajú zuby.

Ako sa vyhnúť obezite zvierat alebo čo robiť, ak je naše domáce zviera obézne?

Na obezitu je rovnaký jednoduchý liek ako u ľudí. Znížiť príjem energie a zvýšiť jej výdaj. Psy sú väčšinou obrazom svojho majiteľa. Nastávajú pri tom rôzne vtipné situácie, keď sa napríklad snažím majiteľke, ktorá má sama nadváhu 50 kg, vysvetliť, že jej psík má obezitu a mal by schudnúť.

Cítiť aj v oblasti veterinárnej medicíny tlak zo strany výrobcov liekov alebo krmív? Mohli by sme povedať, že aj tu existuje istá loby?

Našťastie, vo veterinárnej medicíne to necítiť. Rozhodujem sa podľa vedeckých poznatkov, pretože potrebujem, aby bola moja liečba účinná. Ťažko budem vysvetľovať, že nejaký „vylobovaný“ liek je dobrý, keď nevylieči zviera.

V humánnej medicíne sa niektoré choroby neliečia, iba sa posunú do chronického štádia a následne sa dlhodobo podávajú prostriedky na potlačenie symptómov ochorenia. A tým farmaceutické spoločnosti viacej zarobia.

Imobilizácia a kontrola zdravotného stavu tigra.
Imobilizácia a kontrola zdravotného stavu tigra.
Zdroj: Archív M. B.

Ako ste sa stali veterinárom Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach?

Do ZOO Bojnice som prišiel na výkon civilnej vojenskej služby. Potom som tam pracoval ako pomocný, dnes ako hlavný veterinár. Práca veterinárneho lekára v ZOO je veľmi náročná a nedocenená. Ošetrujem viac ako 440 druhov zvierat. Každá skupina má vlastné špecifické ochorenia.

Vysvetlím: nemôžem napríklad všetky mačkovité šelmy ošetrovať ako mačku. Existujú medzi nimi výrazné medzidruhové rozdiely a špecifikácie. Neustále sa musím vzdelávať na zahraničných kongresoch, zháňať si literatúru, čítať odborné články.

Našťastie som v kontakte s kolegami z európskych a amerických ZOO a neustále si vymieňame najnovšie poznatky z veterinárnej medicíny takýchto zvierat.

Aký najzávažnejší prípad alebo zákrok ste v zoologickej záhrade mali?

Všetky zákroky na exotických zvieratách sú jedinečné a robíme ich podľa najnovších vedeckých poznatkov a postupov. Logisticky náročné je napríklad ošetrovanie slonov, niektorí zooveterinári považujú za nebezpečné napríklad sterilizácie levov či iných veľkých mačiek.

Väčšinou ľudia považujú za závažné zákroky ošetrenia drahých a vzácnych zvierat. Ja považujem za závažný rizikový zákrok cisársky rez u škrečka.

Pociťujete rešpekt pri ošetrovaní veľkých druhov zvierat?

Za tie roky som sa naučil, ako každé zviera reaguje, a poznám schémy správania. Rešpekt je prirodzený. Dokonca nevyspytateľné sú niektoré plemená psov ako jazvečík či jorkšír.

Pri nich sa viac obávam uhryznutia ako pri levovi či tigrovi, ktorých uspávam. Pri nich viem, ako reagujú, kedy a čo idú spraviť, ale tieto rozmaznané malé plemená sa boja a z toho strachu vzniká agresivita a nepredvídateľné správanie.

Z minulosti je známych niekoľko prípadov, keď sa návštevníci ZOO hrubo správali k zvieratám. Niektoré usmrtili, iné vážne zranili. Keď vás privolajú utratiť alebo ošetriť návštevníkmi zranené zviera... Čo sa vám odohráva v hlave?

Ja som profesionál. Nevkladám do prípadov žiadne city, pretože to ovplyvňuje správne rozhodovanie. Snažím sa každé zviera vyliečiť čo najlepšie, bez ohľadu na to, ako sa mu to stalo.

Slovenskej verejnosti ste známy aj narkotizáciou medveďov, imobilizujete medvede vo voľnom priestore, ale aj tie odchytené v zariadeniach. Ako sa v nich medvede správajú? Je pre ne narkotizácia stresujúca?

Medvede v odchytovom zariadení čakajú, čo sa bude diať. Je to určitý stres, ale v prírode musia neustále riešiť nebezpečné situácie. Jedného medveďa sme chytili do pasce dvakrát. Tak to zrejme nebude až také zlé.

Imobilizácia medveďa je veľmi nebezpečná situácia pre všetkých zúčastnených. Nanešťastie som to absolvoval už niekoľkokrát. Najmenšia vzdialenosť, na ktorú som imobilizoval medveďa, bola asi 5 metrov.

Vyžadujú si tieto akcie špeciálnu prípravu?

Ja mám pripravené súpravy vybavenia na príslušné zákroky, pretože keď príde krízová situácia, už nie je čas na chystanie. Robím aj prednášku a praktický kurz krízových situácii v ZOO.

Uspávanie medveďov bez použitia odchytového zariadenia sa považuje za humánnejší spôsob. Vraj pri ňom zviera netrpí takým stresom ako po uväznení a po zásahu šípky ani netuší, čo sa vlastne stalo. Tvrdí sa, že narkóza medveďovi vymaže krátkodobú pamäť a uspávanie si nepamätá. Je to pravda?

Každé priblíženie človeka k medveďovi u neho vyvolá stres. Aj uspávanie bez odchytu. Medvede sa boja ľudí a snažia sa nám vyhnúť. Väčšinou je pri uspávaní prítomných množstvo ľudí – zvedavci, ochranári, policajti, požiarnici, poľovníci... Jeden typ anestetík u ľudí vymaže krátkodobú pamäť, ale u medveďov to zrejme nikto ešte nepublikoval.

Ako odborník a lekár, ktorý narkotizáciu zabezpečuje, musíte vedieť odhadnúť na základe váhy zvieraťa aj presné dávkovanie.

Hmotnosť zvieraťa sa odhaduje podľa druhového rozmedzia, veku, stavu a na základe skúseností. Je lepšie zviera mierne predávkovať, ako podhodnotiť. V dnešnej dobe sa používajú moderné balansované anestézie, pri ktorých sa dá hĺbka anestézie riadiť.

Stalo sa, že narkóza nezaúčinkovala, medveď zostal pri vedomí a na niekoho z tímu zaútočil?

Mne ešte nie, pretože sa na každý zákrok pripravím. Stáva sa to však kolegom, ktorí bežne ošetrujú psy a mačky, ale keď idú zrazu uspávať medveďa či leva, sú prekvapení, že prečo sa ten lev po imobilizácii nespráva ako veľká mačka. Na internete je to slávne video, kde išiel nejaký babrák imobilizovať medveďa striekačkou s odchytovou slučkou na psy a nakoniec policajti toho chudáka medveďa dávkou zo samopalu zastrelili.

Určite poznáte komédiu, kde hral skvelý Eddie Murphy rolu spolumajiteľa súkromnej nemocnice. V nej lekár John Doolittle s úžasom zistil, že sa mu vrátila schopnosť z detstva opäť rozumieť zvieracej reči. Chceli by ste ako veterinár takúto schopnosť ?

Určite áno. Mnohí majitelia zvierat pri anamnéze zatajujú rôzne dôležité informácie, aby zakryli svoje pochybenia, za ktoré sa hanbia.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac