Keď sa s podpredsedníčkou vlády VERONIKOU REMIŠOVOU (44) rozprávame o tom, ako chce bojovať s klientelizmom a korupciou, cítiť z nej nadšenie a odhodlanie. Keď sa však reč zvrtne na súkromie, mierny nesúhlas maskuje zdvorilostným úsmevom.

Neubehlo až tak veľa času, odkedy ste prevzali úrad vlády a agendu týkajúcu sa informatizácie, a už je na svete kauza v prípade štátnej siete.

Informatizácia je roky synonymom čiernej diery, kde sa strácali peniaze, uzatvárali sa nevýhodné a predražené zmluvy a kde kontrola v zásade nefungovala. Jedným z hlavných bezpečnostných rizík vládnej siete, cez ktorú komunikujú všetky štátne úrady a ministerstvá, je to, že je vo veľkej miere v súkromných rukách. Ďalším problémom je ústredný portál verejnej správy. Pred desiatimi rokmi vtedajší vládni politici uzavreli zmluvu v zmysle, že štát nič nevlastní, len si kupuje službu, za ktorú mesačne dodávateľovi platíme milión eur. Samotná údržba a prevádzka informačných systémov v štáte nás stojí sedemsto miliónov eur ročne. Chceme docieliť, aby štát nebol otrokom dodávateľov a aby sme si kupovali len tie systémy, ktoré sú užitočné a efektívne. Dnes je v štáte okolo tritisíc rôznych systémov, ktoré medzi sebou nekomunikujú. Musíme informatizáciu očistiť, riešenia musia byť používateľsky príjemné a jednoduché, tak aby v centre bol občan.

Váš rezort nemá nárok na ochranku. Predsa len, s vaším protikorupčným vystupovaním a konaním nie je namieste o tom uvažovať?

Keď som ešte na korupciu a klientelizmus upozorňovala ako blogerka, hekli mi počítač aj mobilný telefón. Som na záškodnícke akcie zvyknutá, aj na to, že z roka na rok mám viac a viac nepriateľov. Netreba však ukázať strach. V rezorte, ktorý vediem, máme mnoho problémov, kalnej vody, balvanov, ktoré nás ťažia a zdedili sme ich. Chcela by som prísť a stavať na dobrých základoch. Ale nedá sa to, najprv musíme rezort vyčistiť. Preto som pripravená na to, že počet mojich nepriateľov bude narastať.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Čiže aj trestné oznámenie od smeráckych kolegov vnímate ako záškodnícku akciu?

Chcem veriť, že to nie je súčasť tlaku finančných skupín, ktoré majú v mojom rezorte obrovské finančné záujmy. No nedám sa odradiť alebo zastrašiť takýmito nezmyslami.

Ešte si spomínate na časy, keď vás Andrej Danko hanlivo nazýval herečkou?

Študovala som síce na Vysokej škole múzických umení, ale nie herectvo. Hercov si veľmi vážim, veď niektorí z nich nebojácne stáli na tribúnach v novembri v roku 1989, ale aj neskôr v boji proti mečiarizmu. A keď mi niekto chce vyčítať len to, že som akože herečka, som na tom veľmi dobre. Nekradnem, tak mi vykrikujú takéto hlúposti.

Niektorí sa nazdávajú, že do žien sa lepšie kope, veď sú citlivejšie a možno sa aj rozplačú.

Mýlia sa, nerozplačeme sa. Napríklad s kolegyňou Máriou Kolíkovou robíme politiku síce srdcom, ale hlavne rozumom. U nás vidím emócie skôr v mužskej časti politiky.

Rozhovor pokračuje na nasledujúcej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia