Keď sa s podpredsedníčkou vlády VERONIKOU REMIŠOVOU (44) rozprávame o tom, ako chce bojovať s klientelizmom a korupciou, cítiť z nej nadšenie a odhodlanie. Keď sa však reč zvrtne na súkromie, mierny nesúhlas maskuje zdvorilostným úsmevom.

Okrem VŠMU ste študovali aj na Sorbone. Vaši stranícki kolegovia mi spomínali zaujímavé okolnosti. Vraj ste bývali v kláštore.

No, nebol to celkom taký kláštor, aký poznáme z filmov. Skôr išlo o veľký komunitný dom. Po treťom ročníku VŠMU ma na základe prijímacích skúšok prijali na Sorbonu. Naraz som absolvovala tretí a štvrtý ročník, po magisterskom štúdiu som pokračovala v doktorandskom, ktoré som neskôr skončila na Slovensku. V tom čase bola naša rodina v ťažkej finančnej situácii. Rehoľné sestry mi za prácu poskytli ubytovanie a stravu. Pracovala som v kuchyni, v záhrade, okolo domu. Práve vďaka tomu dnes môj manžel hovorí, že som do koča aj do voza. Z týchto mimoštudijných zručností má dnes radosť celá rodina, mojou špecialitou je napríklad citrónová torta alebo ratatouille. Rehoľné sestry boli veľmi ústretové, povinnosti u nich som si mohla zladiť s rozvrhom na univerzite.

Rehoľné sestry vo všeobecnosti vedú asketický život. Museli ste sa prispôsobiť?

Samozrejme, musela som napríklad rešpektovať večierku. Neviem, či som počas štúdia bola vôbec v kaviarni. Neboli na to peniaze ani čas. Do ročníka sme nastupovali tridsiati a skončili sme iba dvaja. Okrem mňa to bol kolega z Francúzska, s ktorým sme celé dni trávili v knižnici. Bolo to síce náročné, ale páčil sa mi ich školský systém, ktorý bol širokospektrálny. Každý študent v skupine mal svoju tému a musel si pripraviť hĺbkovú seminárnu prácu. Aj my, jeho kolegovia, sme si museli tému naštudovať, následne sme spolu diskutovali aj šesť-sedem hodín, pokúšali sme sa argumentmi vyvrátiť jeho tézu. Bola to veľmi tvorivá atmosféra. Ak som sa chcela cítiť komfortne v kruhu kolegov, musela som si naštudovať päť-šesť kníh na danú tému, inak by som tam bola sedela ako piate koleso na voze.

Rehoľné sestry sú vraj aj pedantné a dôsledné.

Áno, a navyše to boli školské sestry. Išlo o jednu z najstarších reholí, ktoré viedli vo Francúzsku elitné školy. Boli nositeľkami inovácií vo francúzskom školstve, zavádzali do škôl ako prvé napríklad telesnú výchovu alebo vzdelávanie chudobných dievčat. V komunitnom dome vždy muselo byť všetko tip-top, vyslúžila som si aj kritiku, musela som sa zmieriť s tým, že niekedy výsledok mojej práce hodnotili so zamračenou tvárou. Priznám sa, boli aj slzy, niekedy to vyzeralo ako vo filme, keď hlavná hrdinka večer plače do vankúša.

Celý rozhovor s Veronikou Remišovou nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 27 (v predaji od 2. júla 2020).

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

MARIE CURIE-SKLODOWSKA bola prvá a jediná žena, ktorá získala Nobelovu cenu v dvoch rôznych odboroch.

Významná vedkyňa MARIE CURIE-SKLODOWSKA objavila prvok rádium: O slávu však nikdy nestála

Vodáctvo je dobrodružstvo s kopou prekvapení.

Dobrodružstvo na Hrone: Splavovanie našich riek láka aj zahraničných turistov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia