Máte aj páry s veľkým vekovým rozdielom? Starší muž, mladšia žena alebo naopak?

Áno, sú to napríklad ženy, ktoré už majú jedno či dve dospelé deti a našli si nového partnera, často podstatne mladšieho než ony. Chcú jemu i sebe dokázať, že ešte môžu mať dieťa. Deti nie sú prostriedkom na pripútanie mladšieho partnera, ľudia si to však neuvedomujú. Ženy v päťdesiatke sa však už snažíme od tehotenstva odhovoriť.

Prečo?

Vo vyššom veku stúpa riziko predčasného pôrodu a tiež vývinových a genetických porúch plodu. Pravdepodobnosť Downovho syndrómu je pri spontánnom tehotenstve v štyridsiatke 1 : 50 až 100, v štyridsaťpäťke 1 : 19 a v päťdesiatke je to už 1 : 6. Nielen plod je však ohrozený, ale aj matka. Tehotenstvo je pre organizmus každej ženy fyzicky náročné a čím je staršia, tým vyššie je riziko rôznych zdravotných komplikácií. Pred pár rokmi obletela svet správa, že 68-ročná Španielka zomrela do dvoch rokov po pôrode dvojičiek. Momentálne najstaršia rodička je 74-ročná Indka.

Moderátorka Erika Judínyiová porodila svoju prvú dcéru krátko pred päťdesiatkou.
Moderátorka Erika Judínyiová porodila svoju prvú dcéru krátko pred päťdesiatkou.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Nie je pre budúcich rodičov v tomto veku problém, že keď ich dieťa bude na strednej škole, oni už budú na dôchodku?

U nás neexistuje zákonné obmedzenie na vek ženy pri otehotnení alebo pri pôrode, fungujú morálne a etické normy. My v našom centre máme hranicu otehotnenia do 50 rokov. Priemerný vek úmrtia na Slovensku je totiž v období, keď dieťa takýchto rodičov bude maturovať alebo bude na vysokej škole.

Ako reagujú, keď im to poviete?

Zvyčajne sa dočkám odpovede: „Moja babička žila do deväťdesiatky a ja zdravo jem a pravidelne cvičím.“ Na to naozaj nemám čo povedať. Tieto ženy majú v hlave svoj plán, veľmi túžia po dieťati a ich motivácia je veľmi silná. Majú všetko v živote zariadené a majú pocit, že dieťa sa k tomu len pridá a musí to vyjsť. Neuvedomujú si alebo ani nepripúšťajú, že to môže byť veľmi fyzicky i psychicky namáhavé a že odolnosť organizmu sa vekom znižuje.

Pribúda tehotenstiev vo vyššom veku?

Áno, je ich čoraz viac. Počas posledných 20 rokov ich počet ustavične stúpa. Pracujem aj v gynekologickej ambulancii, kde sa stretávam s mladými 25-ročnými ženami. Pri zmienke o tehotenstve sa tvária absolútne odmietavo. Táto téma pre ne neexistuje. Vraj dieťa možno raz, v 35 rokoch. Ideálne je však otehotnieť vo veku okolo 25 rokov. Dnes však ženy okolo tridsiatky iba rozbiehajú kariéru, a keď sa opýtate na otehotnenie hoci aj 35-ročnej ženy, povie vám, že ona má ešte čas. Medicínsky to však neplatí. Lenže ony sa na to dívajú inak. Prečo by sa mali snažiť o dieťa teraz, keď môžu prísť na prahu štyridsiatky a centrá reprodukčnej medicíny ich problém vyriešia? Ibaže oveľa väčšia je šanca otehotnieť v mladšom veku prirodzene ako neskôr s asistovanou reprodukciou. Ľudia by si asi mali dať cieľ „mať dieťa“ medzi priority a neodkladať ho na „niekedy potom“.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Ilustračná snímka

Vyčerpaný som premýšľal, ako to zvládnuť. Myslel som, že na mňa otec zabudol. On však...

Kňažná Charlene

Monacká KŇAŽNÁ CHARLENE v objatí s manželom: Toto by ste od nej nečakali

Dorota Nvotová

Finančné suchoty kvôli koronavírusu: Umelkyňa DOROTA NVOTOVÁ najprv predala auto, potom klavír

Timo Tolkki

Dominika Gottová to nebude mať ľahké: Jej ex mieri do Prahy

Už teraz v septembri začína herečka postupne pracovať.

Podnikanie na Jadrane: Herečka KRISTÍNA PALONDER GREPPELOVÁ otvorene o biznise s realitami

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia