MUDr. Peter Krajkovič (46) z centra asistovanej reprodukcie Helios v Martine tvrdí, že vek žien, ktoré chcú otehotnieť, sa stále zvyšuje a prístup k tehotenstvu sa počas jednej generácie úplne zmenil.

Aký vplyv majú na ženy medializované správy o tehotenstvách známych žien tesne pred päťdesiatkou či dokonca po nej?

Mladšej generácii žien sa mení pohľad na materstvo a rodinný život. Snaha vydať sa, mať muža, deti a rodinu už nie je prvoradá, ako to bolo u našich rodičov. Priority sa posúvajú, na prvom mieste je kariéra – dôležité je teda najskôr si zarobiť a dieťa počká. Aj medializované informácie o starších prvorodičkách vyvolávajú v ženách dojem, že otehotnieť sa dá v každom veku. Lenže to nie je pravda.

Ako to teda je?

Fyziologicky má žena vajíčka vo vaječníkoch už od narodenia a ďalšie v priebehu života nevznikajú. Zásoba a kvalita vajíčok počas života ženy postupne klesá. Sme naprogramovaní na tehotenstvo a pôrod v mladom veku, ja odporúčam prvé dieťa vo veku okolo 25 až 27 rokov. Ženy nie sú fyziologicky stvorené na tehotenstvo v štyridsiatke alebo v päťdesiatke. S vekom klesá aj kvalita vajíčok, preto stúpa riziko potratu, genetických ochorení, napríklad Downovho syndrómu.

Napriek tomu k vám prichádzajú aj ženy po štyridsaťpäťke či dokonca v päťdesiatke s tým, že chcú mať dieťa.

Áno, ženy po štyridsiatke, štyridsaťpäťročné aj pred päťdesiatkou, je ich pomerne veľa. V Česku sprísnili legislatívu a neumožňujú už IVF liečbu ženám po 50. roku života. Niektoré z nich teda hľadajú možnosti inde a posúvajú sa ďalej na východ.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Je možné v takomto veku aj oplodnenie prirodzenou cestou?

Je to možné, ale v päťdesiatke je to už extrémne zriedkavé a nie sú to ženy, ktoré by otehotneli prvýkrát. Prirodzene pohlavným stykom sa môžu páry snažiť o otehotnenie počas celého života. Už po tridsaťpäťke však plodnosť prudko klesá a po štyridsiatke je možnosť oplodnenia pohlavným stykom už nízka. V päťdesiatke je IVF liečba možná väčšinou už iba s darovanými vajíčkami. Ženy sa s tým psychicky vyrovnávajú pomerne dobre, keďže dieťa vynosia vo svojom tele a vedia, že nemôžu mať geneticky vlastné dieťa. Mnoho žien si po informáciách v médiách o úspešných tehotenstvách žien okolo päťdesiatky myslí, že aj im sa to podarí a že lekári dokážu všetko. Sú prekvapené, keď im povieme, že majú minimálne šance na otehotnenie a že už potrebujú mať darcovské vajíčka. Myslia si, že keď majú pravidelný menštruačný cyklus, všetko je v poriadku a môžu mať dieťa. Nie je to však tak.

S vlastnými vajíčkami to už nie je možné?

S vlastnými vajíčkami býva v tomto veku úspešnosť veľmi nízka, s darcovskými vajíčkami je však pomerne vysoká. Odvíja sa totiž od veku darkyne. Šanca na otehotnenie závisí hlavne od veku vajíčok, a teda darkyne.

Kto sú ženy, ktoré k vám prichádzajú vo vyššom veku s tým, že chcú otehotnieť?

Sú to právničky, političky, lekárky, manažérky – všetko vzdelané, uvedomelé ženy, ktoré buď nemali skôr vhodného partnera, alebo sa chceli jednoducho venovať kariére. Ak sa rozhodnú mať dieťa, chcú otehotnieť okamžite. Keď zistia, že to nebude také jednoduché, prepadajú panike a veľmi „tlačia na pílu“. Keď je však žena v panike, všetko je ešte oveľa ťažšie. Vznikajú hormonálne poruchy, pár je v ustavičnom strese.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Vodáctvo je dobrodružstvo s kopou prekvapení.

Dobrodružstvo na Hrone: Splavovanie našich riek láka aj zahraničných turistov

Andrea Bocelli s manželkou Veronica Berti v St. Tropez.

Aj slávny ANDREA BOCELLI si potrebuje oddýchnuť. Kam sa vybral s manželkou na dovolenku?

Tomáš Holý (†21) vo filme Jak dostat tatínka do polepšovny.

Spomienka na detského herca: Na dome TOMÁŠA HOLÉHO (†21) osadia pamätnú tabuľu

Planina Geravy sa týči nad priehradou Palcmanská Maša a obcou Dedinky.

Montérov zabrzdil vírus: Lanovku na planinu Geravy si užijú turisti až v budúcom roku

Prístav, z ktorého nás čakala strastiplná spiatočná cesta na Vung Tau.

Súostrovie utrpenia: Už len cesta na toto miesto si vyžaduje pevné nervy a silný žalúdok

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia