Každý druhý rok Bratislava hostí svetový unikát – bienále ilustrácií. Generálna komisárka a predsedníčka Medzinárodného komitétu BIB ZUZANA JAROŠOVÁ stráži jeho kvalitu a smerovanie.

Podujatie je už po druhý raz na Bratislavskom hrade. Trvá od polovice októbra a je predĺžené do konca februára 2022. Na 28. ročník sa prihlásilo takmer 380 ilustrátorov zo 42 krajín, ktorí poslali 2 768 ilustrácií a takmer 500 kníh. Nultý ročník bol už v roku 1965.

V čom je tento ročník iný?

Rozhodli sme sa, že bude za každú cenu. Povedali sme si, že v čase, keď je svet paralyzovaný pandémiou, treba BIB postaviť ako protiváhu, ako pandémiu krásy, kreativity a fantázie. Prinášame vakcínu dobrého umenia, ktorú sme si stanovili ako povinnú. Skombinovali sme online svet a prezenčnú formu, ako sa len dalo. Napriek zlej situácii vychádzali výborné knihy a ilustrátori tvorili.

Podaril sa silný výber?

Všetko zlé je na niečo dobré. Zásadne sa zmenila len práca desaťčlennej medzinárodnej poroty. Z mnohých krajín sveta ako USA, Japonsko, Čína, Izrael sa k nám nemohli dostať. Porota po prvý raz v histórii musela pracovať vo virtuálnom priestore.

Doteraz porotcovia hodnotili a vyberali z už nainštalovaných diel.

Bienále ilustrácií Bratislava je súťaž originálov. V tom sme špecifickí. Vo svete je viacero podobných súťaží, ktoré hodnotia ilustrácie v elektronickej podobe alebo ich kópie.

Zuzana Bočkayová Bruncková – Cena primátora hlavného mesta SR Bratislavy.
Zdroj: BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA

Z originálu vyžaruje energia umelca, cítiť dotyk ruky, v detailoch. Vidno finesy techniky remesla, štruktúru, farebnosť ilustrácie...

Vystavovať originály znamená mať ich patrične poistené, colne vybavené a doručené.

To musí stáť dosť peňazí.

To teda! Je to aj kopa vybavovania na colnici. Po skončení výstavy posielame originály ilustrácií naspäť autorom. Stojí to však za to. Je iné vidieť originál v porovnaní so zobrazením na displeji či monitore. V tom je bratislavské bienále vo svete už vyše pol storočia unikátne.

Nemala s tým porota problém?

Porotcovia hodnotili súťažné ilustrácie v niekoľkých kolách. Samozrejme, nechceli sme prísť o tú rozkoš, aby sme sa aj videli a diskutovali. Na záver sme mali video­míting, na ktorom sme hodnotili finalistov. Porotcovia diskutovali, porovnávali ilustrácie s knižkami. Napriek tomu, že nevideli originály, pri hodnotení online si mohli ilustrácie z domu znova a znovu prezerať, koľko sa im len zachcelo.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia