Rozhovory

Uznávaný primár o transplantáciách: Prečo sú stovky pacientov na čakacej listine?

26.9. 2019 9:35
Primár Ľuboslav Beňa
Primár Ľuboslav Beňa
Zdroj: Miro Vacula
Rozhovory

Uznávaný primár o transplantáciách: Prečo sú stovky pacientov na čakacej listine?

26.9. 2019 9:35
Primár Ľuboslav Beňa
Primár Ľuboslav Beňa
Zdroj: Miro Vacula

„Darovať obličku svojmu blížnemu je veľmi odvážny a záslužný čin,“ hovorí primár transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa.

Aká je situácia na takzvanej čakacej listine na transplantáciu obličky?

Čakacia listina je celoslovenská, sú do nej zaradení dialyzovaní pacienti podľa kritérií. Musia prejsť komplexnými vyšetreniami, nie každý organizmus zvládne náročný proces, akým transplantácia je. Z takmer 4-tisíc pacientov, ktorí sú odkázaní na dialýzu, je do programu zaradených iba zhruba 300. V roku 2018 sa na Slovensku realizovalo 146 transplantácií obličky.

Je dnes už bežné, že získate orgán aj od živého darcu?

Bežné to nie je, 85 až 90 percent realizovaných transplantácií pochádza od mŕtvych darcov. Iba 10 až 15 percent transplantácií je od žijúcich darcov. Zväčša ide o najbližších príbuzných, rodičov a deti, súrodencov, ale aj manželov a kamarátov. Podmienkou etickej komisie je genetické príbuzenstvo alebo emočná spriaznenosť. Nie je možné, aby niekto prišiel a len tak daroval obličku.

Aká je úspešnosť transplantácií?

Ak to zjednodušíme, pacient po transplantácii žije priemerne raz tak dlho ako porovnateľný pacient bez transplantácie, ktorý ostane na dialýze. Máme pacientov, ktorí majú funkčnú transplantovanú obličku aj po 20 rokoch, realizujeme opakované transplantácie, dokonca máme za sebou v poradí piatu úspešnú transplantáciu u jednej pacientky.

Treba zdôrazniť, že transplantáciou sa liečba nekončí, pacient prechádza na inú úroveň liečby. Už nemusí dochádzať na zdĺhavé a vyčerpávajúce dialýzy, užíva však imunosupresíva na potlačenie imunity, musí si dávať pozor na životosprávu, hygienu, no jeho život je neporovnateľne komfortnejší.

A ako vyzerá život živého darcu obličky? Zmení sa?

Z našich skúseností a podľa literatúry nie. Žijúci darca je pred aktom darovania obličky opakovane komplexne vyšetrený s cieľom ubezpečiť sa, že jeho zdravotný stav umožňuje darovanie obličky a jeho ďalšiu existenciu s jednou obličkou. Po odbere obličky darcu pravidelne kontroluje transplantačné centrum, kde sa odber zrealizoval, je takpovediac pod väčším drobnohľadom než ostatná populácia.

A z vlastnej skúsenosti viem, že ich život sa zmení aj v duševnej oblasti. Vykonali mimoriadny čin, začnú vnímať sami seba inak, predsa len niekomu zachránili život. A to nie je maličkosť.

Primár Ľuboslav Beňa
Primár Ľuboslav Beňa
Zdroj: Miro Vacula

Ako sa máme starať o obličky, aby dobre fungovali?

Nemali by sme zabúdať na pravidelný pitný režim, kontrolu krvného tlaku, pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, dbať na hygienu, vyhýbať sa infekciám a nachladnutiu.

Na Slovensku už štyri roky beží kampaň Sedem životov. V spolupráci so známymi osobnosťami ju pripravila Slovenská transplantologická spoločnosť, ktorej ste prezidentom. Aký je váš cieľ?

Cieľ je jasný: zachrániť viac ľudí, pre ktorých je transplantácia jedinou možnosťou liečby. Vo svete je ročne približne 90-tisíc obličkových transplantácií, z toho viac ako 40 percent je od žijúcich darcov. V kampani sme sa tento rok zamerali práve na to, že na Slovensku je počet transplantácií obličiek od žijúcich darcov iba desať až pätnásť percent z celkového počtu. Našou snahou je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa dostaneme na úroveň európskeho priemeru. Všetky informácie nájdete na www.sedemzivotov.sk.

Poslať emailom
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Polákovci síce ako manželia prežili spolu iba rok, no ľúbili sa a schádzali dlhých 35 rokov.

Vdova po Karolovi Polákovi: Na sklonku života oľutoval, že ma neposlúchol

Samovyšetrenie prsníkov si pravidelne robí len desať percent žien.

Prípadov rakoviny prsníka stále rastie: 300 žien zomiera zbytočne

Natalie Portman

Natalie Portman v odvážnom outfite: Aj pred štyridsiatkou má stále čo ukázať!

Aj zemiakové brigády patrili k socializmu.

Život za socializmu: Spomínate si ešte na rady na banány a toaletný papier?

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac