Jonáš Jirout (22) je mladý muž z okolia Českej Lípy. Momentálne sa lieči z ochorenia COVID-19.

Ako reagovali susedia na príchod sanitky?

Písali starostovi, pýtali sa, či som nakazený alebo nie. Začala sa šíriť panika. Netušil som, čo sa deje, pretože som bol zavretý v byte a bolo mi zle. Dozvedel som sa to až ďalší deň, keď som sa trochu pozviechal.

Čo sa dialo?

Mama mi volala, že ľudia píšu na Facebook. Vraj chodím po vonku a nedodržujem karanténu. Hromadne sa to začalo šíriť po sociálnych sieťach, hoci som bol stále zavretý vnútri. Rodičia sa báli ísť aj nakúpiť, aj keď sme s nimi a s ďalšími dvomi súrodencami neboli od návratu vôbec v kontakte.

Ste od seba oddelení?

Áno, sme so sestrou zavretí v inom byte v Zákupoch, oni sú v Cvikove. Ani sme sa s nimi nevideli. Na brata ľudia v potravinách revali, aby zaliezol dovnútra, že nechcú dostať „koronu“, takmer ho zbili. Naši dokonca uvažovali o trestnom oznámení. Stres ľudí bol neskutočný. Prvý deň mi volal starosta a povedal, aby sme si zatiahli závesy, aby sme nechodili k oknám. Odporučil nám vôbec nechodiť na balkón, a keby nám niekto búchal na dvere, chcel ich vyraziť alebo keby hádzal niečo do okien, nech voláme políciu.

Svoj príbeh si medializoval v Česku aj v televízii.

Skomplikovalo to život celej rodine. Preto som sa rozhodol nakrútiť video na YouTube, kde som vysvetlil, ako som zrejme ochorel, čo mi je a najmä že som nikoho v okolí neohrozil.

Vzápätí ma kontaktovali reportéri z viacerých českých televízií a novín. Chcel som sa zachovať férovo aj k ľuďom, ktorých som stretol v zahraničí, dal som oznámenie o svojom pozitívnom teste na Instagram. Potom mi novinári povedali, že som jediný, kto o tom v Česku verejne hovorí.

Ako to riešite s jedlom?

Mali nám ho nosiť rodičia, no situácia bola spočiatku dosť vyhrotená, preto s nami začal komunikovať pán starosta. Zariadil dezinfekciu domu, rozdal susedom rúška a dezinfekčné prostriedky. Teraz to funguje tak, že rodičia nakúpia potraviny, odnesú ich starostovi a ten s nákupom pošle hasičov k nám.

Ako sa cíti, čo ho na infekcii najviac zaskočilo a čo by odkázal ostatným? Celý rozhovor nájdete v dvojčísle týždenníka Život 14-15, v predaji od štvrtka 2. apríla 2020.

Ilustračná snímka

Boháči šoubiznisu: Medzi hercami vedú fešáci. Koľko zarába Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová?

Populárne články
Spevák a skladateľ Miroslav Žbirka počas koncertu 40 rokov na scéne.

Dcéru nevidel sedem mesiacov: Hity MIRA ŽBIRKU poznajú všetci, jeho skutočný život len málokto

Ilustračná snímka

Dovolenka na Slovensku? Rozhodne áno! Týchto 10 miest stojí za návštevu. Spoznáte ich?

Kveta Horváthová

Chráni svoju rodinu: Kveta Horváthová prezradila, kde sú hranice jej súkromia

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome mája a júna?

Pre zdravotné problémy bola testovaná na koronavírus.

Trápi ju samota: Herečka Eva Rysová sa s odchodom rodiny do Kanady nezmierila

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia