Ktorý Werichov film, divadlo alebo rozprávku máte najradšej?

Veľmi mám rád rozprávku Bol raz jeden kráľ. Milujem rozprávky, mojím tajným želaním je zahrať si takého kráľa, akého hral môj otec. Úloha kráľa sa mi splnila už niekoľkokrát, ale nikdy nie vo filmovej rozprávke. Na rozdiel od otca by som však Marušku nikdy nevyhnal.

Komediantom som od malička, vždy som rád bavil ostatných. Ako študent som sa venoval divadlu, hral som s veľkou láskou.

Jiří Werich Petrášek (66)

Krstným menom ste Jiří. Bol to skrytý odkaz na otcovho hereckého partnera a spoluzakladateľa Osvobozeného divadla Jiřího Voskovca?

Nemyslím si, že by Voskovec bol môjmu vzniku nejakým spôsobom prítomný. Zrejme nejde ani o odkaz. Skôr moji adoptívni rodičia chceli za všetkým urobiť hrubú čiaru a meno Jiří sa im páčilo.

FOTKY JIŘÍHO WERICHA PETRÁŠKA S RODINOU NÁJDETE V GALÉRII

Kedy ste v sebe objavili herecký talent?

Komediantom som od malička, vždy som rád bavil ostatných. Ako študent som sa venoval divadlu, hral som s veľkou láskou. Samozrejme, keďže matka bola predavačka a otec sústružník, bolo mi divné, kde sa vo mne vzala chuť k divadlu. Ale bolo to vo mne od samého začiatku.

Ako riaditeľ Európskej obchodnej akadémie v Děčíně.
Zdroj: Archív J. W. P.

Váš život sa po prevalení v bulvári o tom, že ste synom českého velikána, výrazne zmenil. Boli ste na to pripravený? V tom čase ste boli riaditeľom Európskej obchodnej akadémie. Nemali ste obavy, že vás to poškodí?

Sú situácie, na ktoré nie sme nikdy pripravení. Prekvapený som bol po takej informácii, samozrejme, viac ako dosť. V tom čase som bol riaditeľom Európskej obchodnej akadémie a vysokoškolským pedagógom. Odrazu sa mi obrátil život naruby. Samozrejme, že som mal aj obavy, čo bude ďalej. Napokon som sa stretol viac s kladnými ohlasmi, aj keď negatívne sa tiež našli.

Aký máte názor na bulvár? Vám pomohol robiť to, čo vás v ďalšej etape života napĺňa šťastím...

Bulvár veľmi nemusím, samozrejme, že prvotná informácia o objave syna Jana Wericha bola osudová. Dokonca som zo začiatku aj trochu zahmlieval, mal som obavy o svoj súkromný život. Ukázalo sa však, že sa nie je za čo hanbiť a aj môj vzťah s bulvárom je vcelku priateľský. Nevyvádzam nič, za čo by som mohol byť stredobodom pozornosti.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia