Platí standupový komik, herec a moderátor Juraj „Šoko“ Tabaček (43) za svoju popularitu privysokú cenu?

Je verejne známe a v podstate sa to vyskytuje v mnohých rozhovoroch, že ste nedokončili žiadnu vysokú školu. Máte pocit, že vám vysokoškolské vzdelanie (konkrétne odbor herectvo) chýba? Alebo na to, aby bol herec dobrý, stačí talent a dostatok príležitostí, teda prax?

Áno, nemám ukončené herectvo, ktoré som študoval v Banskej Bystrici. Som presvedčený, že to, že som nedoštudoval, mi určite chýba. Človek sa počas školy okrem toho, že dostáva vzdelanie, socializuje v nejakých skupinách a jednoducho naberá skúsenosti. Ja som ich teda musel nabrať niekde inde a netvrdím, že to boli tie správne akademické. Čiže určite nechcem pôsobiť ako návod pre niekoho v zmysle, že vykašli sa na školu a môžeš uspieť, to nie. Ďalší pohľad na túto vec je, že som človek, ktorý mal veľa šťastia, a podarilo sa mi možno – slovo možno zdôrazňujem – dohnať nejaké tie rozdiely medzi ľuďmi, ktorí majú povedzme VŠMU alebo Akadémiu umení, pretože by to mali byť ľudia, ktorí ovládajú základné veci, ktoré herectvo potrebuje. Čiže moja odpoveď je, že určite mi to chýba a nemyslím si, že mať talent stačí.

FOTKY HERCA S RODINOU NÁJDETE V GALÉRII...

Mnohí vás poznajú najmä z 3T, ale predchodcom tejto partičky bola vaša mladosť strávená medzi saleziánmi a skautmi. Ako ste sa od saleziánov dostali k divadlu a improvizácii?

Mladé roky som strávil u saleziánov, teda som aj skautoval, a som za to veľmi vďačný. Je to totiž priestor, kde je človek konfrontovaný s takými reálnymi hodnotami, s priateľstvami, ktoré trvajú. A keď hovoríme o skautingu, nejaký základný kurz skautingu by som prial každému dieťaťu, aby sa nielen vedelo správať a orientovať v prírode, ale aj chápať súvislosti a správať sa k prírode. Čiže áno, toto je pre mňa také logické vyústenie. Takto som sa nejako spojil s ľuďmi, ktorí tam takisto fungovali, a na základe toho som mohol pokračovať v rámci 3T cez improvizácie, cez „improligy“, cez súťaže v improvizácii so Stanom Staškom a s Lukášom Púchovským, a teda mohlo vzniknúť 3T. Takže ja to považujem za niečo úplne prirodzené. Netvrdím, že to má byť kľúč pre kohokoľvek iného, ale pre mňa to tak bolo a som za to vďačný.

Vidno ho na obrazovke verejnoprávnej televízie aj komerčných televízií. O svojej práci tvrdí, že v nej mal šťastie. Na snímke s MATEJOM CIFROM.
Zdroj: Archív NMH

Keďže ste prepojený so saleziánmi, akú rolu vo vašom živote zohráva viera (v Boha, v čokoľvek) a ste praktizujúcim kresťanom?

Neviem na to odpovedať asi úplne presne, pretože som pokrstený a za kresťana sa považujem. Hodnoty, ktoré vyznávam, sú určite aj kresťanské. Či verím v Boha? Áno, verím vo vyššiu silu, ktorá niekde je a riadi naše kroky, ale takisto verím v silu človeka, pretože keby sme mali byť exaktní, v každom z nás Boh žije. Nechcem, aby to znelo nejak povýšenecky, ale každý z nás môžeme byť akýmsi „bohom“ práve preto, lebo máme silu nejakým spôsobom materializovať alebo zreálniť svoje myšlienky. Ide len o to, či dokážeme myslieť čisto a či dokážeme myslieť dobre na to, aby sa myšlienky niekedy v budúcnosti mohli stať skutočnosťou. Pre mňa je dôležité, že verím v dobro, verím v ľudí napriek tomu, že som sa párkrát v živote sklamal, ale stále som presvedčený o tom, že tejto zemi neostáva žiadna iná možnosť, len že ľudia, ktorí tu žijú a koexistujú, budú veriť jeden v druhého a budú veriť v to, že ich činy, ak možno nie sú úplne správne, tak vyšli z toho, že nevedeli, ako konať, a nie z toho, že chceli byť zlí.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia