Do veľkej politiky najprv vstúpila dcéra. Otec je dlhé roky známy ako starosta, ktorý dokázal, ale hlavne chcel riešiť rómsky problém. VLADIMÍRA MARCINKOVÁ (28) a VLADIMÍR LEDECKÝ (54) sú dnes poslancami Národnej rady SR za stranu Za ľudí.

Ste optimista, ku každému sa automaticky správate priateľsky, nie sú vám cudzie ani objatia. Ako sa s takýmto prístupom cítite vo veľkej politike?

Vladimír: Keď som bol začínajúci starosta, chodieval som do Bratislavy pracovne za niektorými poslancami a vždy som pri tom cítil veľký rešpekt. V národnej rade sú ľudia, ktorých som obdivoval a stále si ich vážim. Potom sú tu aj tí druhí, ale je to v poriadku, taký je život. Spočiatku som zmenu vo svojom živote bral veľmi vážne, až som sám zvážnel. Ale už sa vraciam do starých koľají. Vždy som všetko riešil s ľahkosťou, ide to potom v živote lepšie.

Ako reagoval váš otec, keď ste ako študentka práva pomáhali v prezidentskej kampani úplne neznámemu Andrejovi Kiskovi?

Vladimíra: Andreja Kisku som spoznala, keď prišiel prednášať na našu univerzitu, hovoril o svojej charitatívnej práci. Zapáčil sa mi jeho životný príbeh. Keď som si pár týždňov nato v novinách prečítala, že zvažuje kandidatúru na prezidenta, rozhodla som sa mu napísať e-mail a ponúknuť svoju pomoc. Bolo to dva roky pred voľbami, málokto ho poznal. Doma aj v práci ma vysmiali. Povedali mi, že tento neznámy človek nemá šancu, na Slovensku vždy vyhráva voľby starý politický harcovník.

V práci mi dokonca dali ultimátum, že ak mu budem pomáhať, vyhodia ma. Tak som odišla sama. Životným paradoxom je, že keď vyhral voľby, hneď mi ponúkli návrat a lepší plat, ale ja som ostala v tíme Andreja Kisku. Nikdy nekalkuloval. Pomoc ľuďom myslel vážne. Rozdával celý svoj plat a založil úspešnú charitu. To sa mi páčilo. Dnes môžem konštatovať, že moja odvaha mi vždy viac pomohla, než ublížila.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Vo vašej rodine sú teda dvojité politické ambície. A čo vaša mama a manželka?

Vladimír: Moja manželka je typická jednotkárka. Vždy urobila, čo sa povedalo, plnila všetky úlohy do bodky a na jednotky, aj preto je dnes úspešnou manažérkou v korporácii. My dvaja sme kreatívnejší, hľadáme si vlastné cesty.
Vladimíra: Naša mamka je v mnohých aspektoch disciplinovanejšia než my dvaja. Keď máme doma nový spotrebič, ona si naštuduje manuál a potom ho spustí. My dvaja najprv postláčame gombíky, čakáme, čo to spraví, až potom študujeme manuál.

Ste jediné dieťa svojich rodičov. Aký máte s nimi vzťah?

Vladimíra: S otcom sme si veľmi blízki, máme podobné profesie a zaoberáme sa rovnakými témami. Keď riešim ťažkú dilemu, radím sa s otcom. Ale keď potrebujem privinúť, objať, poľutovať, tak bežím za mamkou.

Rozhovor pokračuje na ďalej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia