Aká bude na jeseň situácia zaočkovaných ľudí?

Všetky dáta z krajín, kde sa očkovanie začalo skôr – v Izraeli, Spojenom kráľovstve, USA či v Saudskej Arábii, nám dávajú dôvod na optimizmus. Ukazuje sa, že nielenže sa im podarilo vyprázdniť nemocnice, ale aj zabrániť masívnejšiemu prenosu infekcie. Dá sa teda predpokladať, že ak sa do jesene dostaneme aspoň na 60 percent zaočkovaných, nové prípady budú pribúdať maximálne v stovkách a nepôjdu do tých strašidelných tisícok ako minulú jeseň a zimu. Verím, že očkovanie nám pomôže.

Pomôže zvýšenie počtu očkovaných, že povolili očkovanie Sputnikom?

Sputnik je vektorová vakcína, rovnako ako Vax zevria od AstraZenecy. Ja osobne by som bol radšej, keby bola plne registrovaná Európskou agentúrou pre lieky, tak ako ostatné u nás používané vakcíny. Otázne je aj to, koľko ľudí sa v skutočnosti chce dať zaočkovať Sputnikom.  Napriek tomu si myslím, že keby to bolo hoci aj 60-tisíc či do stotisíc ľudí, určite to má zmysel a pomohlo by nám to dosiahnuť konečný cieľ – kolektívnu imunitu.

Ako bude očkovanie vyzerať v júni?
V piatok 21.mája sme dosiahli 1,5milióna podaných prvých dávok vakcín. Na druhú dávku od AstraZenecy by sa malo vjúni dostaviť viac ako 150-tisíc ľudí zaočkovaných medzi stredom marca astredom apríla. Na druhú dávku od spoločností Pfizer/BioNTech aModerna by mali ísť všetci, ktorí dostali prvú dávku vmáji. Veľmi pravdepodobne to bude za celý máj 600- až 700-tisíc ľudí. Spolu nás vjúni čaká viac ako 750-tisíc druhých dávok. Pri súčasnom tempe 30-tisíc dávok za deň je to robota na 25dní.(zdroj: Dáta bez pátosu)

Mnohí ľudia sa obávajú zavlečenia rôznych mutácií koronavírusu na naše územie, podobne ako to bolo pri britskom variante. Správy o účinnosti rôznych vakcín na jednotlivé mutácie sa líšia. Je reálne, že musíme na jeseň rátať s ďalšími mutáciami?

Myslím, že toto nám reálne hrozí. Preto verím, že ľudia, ktorí sa rozhodnú cestovať do exotických krajín, sa budú správať zodpovedne, hoci budú zaočkovaní. Otázka však je, aký priestor budú mutácie u nás mať. Populácia je premorená, britská mutácia bola silne prevalentná, až 97 percent vzoriek tvorila britská mutácia. Virológovia nepredpokladajú, že indický variant by bol nebezpečnejší než britský. Osobne si myslím, že boj s mutáciami tu ešte bude, nebude to však také zlé, ako sme zažili počas druhej vlny. Reagujú aj výrobcovia vakcín, ktorí sa snažia prispôsobovať vakcíny novým mutáciám.

Budeme sa teda musieť na budúci rok preočkovávať?

Je to veľmi pravdepodobné. Zatiaľ je isté, že vakcína od Pfizera nás chráni minimálne šesť mesiacov. Uvidíme, aká bude situácia v septembri-októbri, keď ubehne rok od očkovania prvých zaočkovaných skupín vo svete, ktoré sa zúčastnili na klinických testovacích fázach. Ak sa zistí, že nás vakcíny chránia rok, bude to veľmi dobrá správa.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia