Najznámejší slovenský meteorológ Jozef Iľko (82) je hviezdou markizáckeho Telerána už dlhé roky. Svoje súkromie si však sympatický "rosničiak" stráži. Týždenníku Život poskytol rozhovor, v ktorom porozprával o svojej rodine.

Ste otec dvoch dcér. Aký máte s nimi vzťah? Žijú v Bratislave?

Žijú v širšom okolí Bratislavy. Tá mladšia je detská lekárka a má syna Samka, ktorý študuje právo, a dcérku Olíviu, ktorá chodí do ôsmej triedy. Staršia dcéra pracuje v počítačovej firme a má dcéru Hanku. Tá študovala v Anglicku. Pracuje v Európskej komisii v Bruseli. A práve tam sa vydala a už má aj dcéru. Takže mám pravnučku Lily. (Úsmev.) To je moja rodina.

Jozef Iľko
Zdroj: archív J.I.

Aký to bol pocit, keď ste sa stali pradedom?

Zakaždým som príchod vnúčat prijal s veľkou radosťou. Teším sa, že som sa dožil pravnučky. Lily sa narodila 23. októbra, ešte som ju nevidel, keďže žijú v Belgicku. Dúfam, že ju uvidím. Zatiaľ iba na fotografiách.

Už dlhé roky ste vdovec. Sú práve deti a vnúčatá pre vás symbolom lásky? Čo pre vás rodina znamená?

Samozrejme, znamená pre mňa veľa, pretože som sám... Najmä v tomto veku, keď už nechodím do zamestnania, je to veľké zázemie a veľká opora aj zo strany jednej, aj zo strany druhej dcéry.

Aké aktivity máte s nimi najradšej?

Chodím k nim väčšinou ja na návštevu. Mám viac času, chodím autom, je to šikovnejšie. Prídem k jednej rodine, prídem k druhej rodine. Stretneme sa pri nejakej príležitosti alebo sa prídem na obed porozprávať. Dcéra má záhradu, takže aj tam rád chodím.

Vianoce sú za dverami, ako ich budete tráviť?

Svoju domácnosť mam okyptenú, keďže som sám. Na sviatky chodím vždy k jednej alebo k druhej dcére. Tam slávim Vianoce so stromčekom a s darčekmi. Nemám to doma vo svojom byte, ale u dcér.

Dodržiavate aj tradície?

Áno, pokiaľ bola doma rodina kompletná, dodržiavali sme tradície. Teraz to dodržuje aj mladšia, aj staršia dcéra. Nechýbajú oblátky s cesnakom a medom, kapustnica, kapor so zemiakovým šalátom. Dcéra to pripravuje tak, ako sme to pripravovali kedysi my doma, a ja sa z toho teším.

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia