Zaslúžený dôchodok si speváčka a obľúbená televízna svokra Gizela Oňová (70) užíva inak než jej rovesníci. Obklopená generáciami vnáša do slovenských domácností radosť, nádej, ale aj rady, ako vo vzťahoch s láskou spolunažívať.

Tento rok ste sa kvôli jednému projektu stali youtuberkou. Ako ste sa v tejto úlohe cítili a čo ste o súčasnej mládeži zistili?

Oslovila ma jedna banka, pretože ponúka bonus mladým, ktorí si u nej otvoria účet. Kolegovia, s ktorými som nakrúcala Svokru, majú agentúru a tá s touto bankou spolupracuje.

Sedem rokov tento bonus ponúkali mládeži rôzni umelci. Dokonca aj Rytmus, ale neviem prečo, tento rok sa rozhodli pre mňa. Váhala som, či prijať túto ponuku.

Jednak som na to nemala čas, lebo mám päť vnúčat, koncerty, rada cestujem a tiež som si vravela, že v sedemdesiatke oslovovať mladých ľudí je naozaj tenký ľad.

Lenže práve týchto mojich päť vnúčat rozhodlo, že som to vzala, pretože sa snažím a chcem im rozumieť. Hoci je dnes svet úplne iný aj možnosti sú iné, než boli v minulosti, chcem vedieť, čo dnešnú mládež robí šťastnou, na čom sa baví, čo chce v živote dosiahnuť.

Skrátka som si povedala, že idem do toho. Myslím, že vo výsledku to celé dopadlo veľmi dobre. Produkčný tím k tomu pristupoval seriózne, a hoci som pri svojich výstupoch občas zarapovala alebo som mala na sebe štýlovú bundu, nikdy to nebolo „cez“.

Navyše za sedem rokov existencie projektu som porazila všetkých predošlých umelcov, pretože na základe spotov, ktoré som nakrútila, si účet v nemenovanej banke otvorilo až 21-tisíc mladých ľudí.

 

A čo ste o dnešnej mládeži zistili?

Zistila som, že sú to veľmi zlaté a dobré deti, ale hľadajú sa. Chyba je podľa mňa v tom, že rodičia na ne nemajú toľko času, ako mali naši rodičia na nás.

Aj trojgeneračná výchova, teda bývanie s rodičmi a so starými rodičmi malo niečo do seba. Život mladého človeka to skrátka obohatilo a dnes to mladí ľudia nemajú, nepoznajú.

Nehovorím, že láska a pozornosť chýbajú každému dieťaťu. Sú rodičia a starí rodičia, ktorí sa veľmi pekne venujú svojim deťom a vnúčatám, ale väčšina z nich je pri mobiloch.

Môžem povedať, že táto mládež si ma obľúbila ako svoju náhradnú starú mamu, lebo keď mám napríklad koncerty pre dôchodcov, tak pod pódiom ma čaká aj 100 detí.

Starostovia z toho ostávajú prekvapení, pretože ani oni nesledujú internet a už vôbec nie Youtube. Tieto deti si odo mňa na koncerte pýtajú napríklad rap. (Smiech.)

Vidím na nich, že túžia mať pri sebe niekoho staršieho. Niekoho, kto ich ľúbi a snaží sa ich svetu porozumieť. V mnohom vám mladým ľuďom my starší už nevieme poradiť, ale sú veci nemenné, univerzálne, ktoré platili a budú platiť.

Zo slovnej zásoby mladých sa totiž vytratili slová ako prepáč, ľúbim ťa, ďakujem alebo ako sa máš...
 

To znamená, že sa nezaujímajú o pocity toho druhého. Ja im však vždy pripomínam, aby tieto slová používali, pretože im do života prinesú naozaj veľký osoh.

Ešte pred touto ponukou ste sa s Youtubom a všeobecne s internetom kamarátili alebo ani nie?

Môžem povedať, že áno, lebo roky používam inteligentný telefón, v ktorom mám rôzne aplikácie. Môj manžel je veľký macher na počítače. Kedysi dávno mal ešte aj počítač Atari.

V úplných začiatkoch sedel pred veľkou obrazovkou a investoval do toho veľmi veľa času. Zároveň bol aj programátorom, a to hovoríme o stavebnom inžinierovi s absolútnym sluchom, ktorý na dôchodok išiel ako hudobník. Dá sa preto povedať, že k technológiám som sa dostala vďaka nemu.

Takže vás aj učil?

Ani ma nemusel učiť, pretože sme vždy mali rozdelené kompetencie. On mal na starosti technické veci a ja som robila všetko ostatné. Popri ňom som k tomu „pričuchla“, hoci priznávam, že v minulosti som sa toho trošku zbavovala.

Poprosila som ho, aby miesto mňa napríklad poslal e-mail, fotku, odpovedal danému človeku. Dnes to však už nepotrebujem, lebo všetko mám v telefóne. Ak mi príde e-mail, viem naň okamžite odpovedať alebo poslať fotografiu, ak treba.

Na manžela Juraja nedá dopustiť. Pravidelne ju sprevádza na koncertoch.
Na manžela Juraja nedá dopustiť. Pravidelne ju sprevádza na koncertoch.
Zdroj: Archív G. O.

V porovnaní s vašimi rovesníčkami je to naozaj úžasné.

Niektoré kolegyne sa tomu bránia a je to na škodu. Naozaj to nie je ťažké a dokážem ich to naučiť, ale nechcú. Samozrejme, rozumiem tomu, ony dožijú aj bez týchto vedomostí, ale viete porovnať, ako fungujem ja a ako fungujú ony.

Mnohé sa mi ešte aj čudujú. Už v časoch Repete som bola exot, lebo som šoférovala a sama som sa ozvučovala. Používala som kombo, a keďže som hudobníčka, presne som vedela, kam si ho mám položiť a ako nastaviť citlivosť, výšky, stredy podľa veľkosti sály.

Keď však môj manžel odišiel do dôchodku, povedala som si, že to využijem. Začal ma na koncerty voziť a robiť mi zvukára. Je to omnoho pohodlnejšie a lepšie, pretože sa nemusím spoliehať na miestnych zvukárov, ktorí poznajú len silnejší a slabší zvuk. (Smiech.)

O vás je známe, že ste výborná kuchárka a svojím umením ste obohatili aj stránky nášho časopisu. Aké recepty našim čitateľom ponúknete?

Ide o recepty, ktoré pochádzajú z mojich dvoch kuchárskych kníh, ktoré som vydala pred rokmi ešte s pani Pavelekovou.

V tom čase som nerobila Svokru a nebola som natoľko známa, aby som prišla do vydavateľstva a povedala, že chcem vydať knižku.

Iniciátorom bola pani Majda, pretože bola u mňa doma častým hosťom a vždy ma chválila: „Ty tak perfektne varíš, prečo to nevydáš?“ Keď som jej vysvetlila dôvody, dohodli sme sa a vydali sme knihu spoločne.

Dostala názov Jedna papá, druhá varí, pritom jedna druhú baví. To znamená, že ja som varila, Majda sedela a ochutnávala. Obe knihy vyšli vo vydavateľstve, ktoré už dnes neexistuje.

Pri ich príprave bol môj manžel fotografom, ja som vyberala recepty, varila, robila som úpravu jedál, preto sme majiteľmi autorských práv.

Hovorila som si, že je veľká škoda oboch kuchárskych kníh, pretože sa už dnes nedajú kúpiť. Práve preto som z nich do vašej prílohy povyberala recepty, ktoré sa hodia na sviatočné obdobie, ktoré práve prichádza.

Ale pozor, vyberala som recepty nielen na sviatky, ale aj na medziobdobie, teda na dni medzi sviatkami. Nikde nie je napísané, že každý deň musia byť v slovenských domácnostiach na stole lukulské hody.

Určite som sa chcela vyvarovať toho, aby ľudia povedali: „Bože môj, moje sviatky nebudú stáť za nič, lebo pozrite, aké menu nám vybrala Oňová!“ (Smiech.)

Veď čitatelia Života sú aj mladí, aj starí, aj solventní, aj ľudia s obmedzeným rozpočtom a v tomto smere sa snažím skutočne vyhovieť každému.

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Českí turisti kráčajú po poľskom chodníku. Za zábradlím je však už česká strana. Za ich chrbtom je Slovensko.

Ako to vyzerá na mieste, kde sa stretávajú tri krajiny? Česi sa nám vysmievajú!

V relácii Trochu inak.

Vychádzajúce hviezdy: Koho si Adela pozvala do relácie Trochu inak?

Ilustračná snímkaSponzorované

Mamy detských onkopacientov sa tešia aj z maličkostí: Nákup je pre nás obrovský dar

VLADIMÍR BALÁŽ je uznávaný ekonóm a prognostik, do budúcnosti sa pozerá optimisticky.

Netuším, či premiér niekoho počúva, hovorí VLADIMÍR BALÁŽ z Prognostického ústavu SAV

Tu sa prijímali tie najvážnejšie rozhodnutia v histórii mesta Levoča.

Zákon v koži zo strážneho psa: Stará radnica v Levoči ukrýva niekoľko nevšedných exponátov

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia