„S manželom máme po päťdesiatke, pohybom a sledovaním stravy si môžeme predĺžiť život,“ hovorí moderátorka Iveta Malachovská (55), ktorú k zdravšiemu životnému štýlu priviedla dcéra Kristína Kocian (26).

Stránky nášho časopisu ste obohatili o vianočné recepty. Ešte predtým, ako sa na ne opýtam, ma zaujíma, kto vás priviedol k vareniu.

I: Vyrastala som so svojou sestrou a maminkou. Boli sme taká veselá trojka. Naša mamina bola ne­smierne múdra a prezieravá, lebo už v útlom detstve nás priviedla k domácim prácam aj k vareniu. Priznávam, že v začiatkoch sme z toho boli so sestrou občas otrávené.

Vyzeralo to totiž takto – v sobotu ráno okolo pol deviatej sa otvorili dvere do detskej izby a mama nám povedala: „Dobré ráno, dievčatká! Ktorá je dnes v kuchyni a ktorá bude vysávať?“ (Smiech.) Keďže sme sa so sestrou mali veľmi rady, prestriedali sme sa spravodlivo. Zároveň sme sa v ranom veku učili najskôr asistenčné práce v kuchyni a neskôr sme už varili celé obedy. Mama na nás mala čas aj trpezlivosť, čo sa nám po rokoch, v dobrom, vrátilo. Sme jej za to veľmi vďačné. Moja sestra Tánička sa vydala ako osemnásťročná. Má krásnu rodinu, úžasného manžela. Myslím, že sú spolu tak dlho aj preto, lebo ona je gazdiná číslo jeden. Čokoľvek si jej Ľubko vymyslí, ona mu to rada pripraví.

Ja som sa vydávala neskôr. S manželom na to obdobie s láskou spomíname, pretože som si ho získala kotletou s hranolčekmi. Keď sme spolu začali chodiť, veľmi som si ho chcela uctiť. Bývala som však v malej garsónke. Myslím, že moju kotletu a hranolčeky bolo vtedy cítiť v celom paneláku, napriek tomu som si manžela získala. (Smiech.) Priznám sa, že som štandardná kuchárka. Nepúšťam sa do náročných receptov. Mám obľúbené jedlá a inšpirujem sa Kristínkinou Zdravou maškrtou a našimi kuchármi v Dámskom klube. Vďaka tomu sa dostanem k delikátnejším jedlám, ktoré si nájdu miesto v mojom a manželovom jedálničku.

K: Je pravda, že mamina ma neučila variť, ale naučila som sa to vďaka tomu, že som veľmi skoro odišla z domu. Už v pätnástich som žila v Anglicku, kde strava bola buď polotovar, alebo niečo, čo nechutilo ideálne. Tam sa začali moje kuchárske pokusy. Ozajstné varenie sa začalo počas vysokej školy na internáte. Tam som skúšala, experimentovala, chodila na veľké nákupy, pozývala kamarátov. Keďže som študovala vo Viedni, mala som spolužiakov z celého sveta. Miešali sa tam rôzne kultúry, tak som sa aj snažila objavovať nové chute, jedlá, koreniny typické pre zahraničie. Potom som od toho upustila a varila som si viac-menej pre seba. Naplno variť a piecť som opäť začala, keď som sa presťahovala do Nemecka za manželom. Hral prvú ligu mužov vo volejbale a mal mnoho hladných spoluhráčov. (Smiech.) Bolo jedno, či vyhrali alebo prehrali, po zápase som im vždy priniesla veľké plechy koláčov alebo mafinov a všetko sa zjedlo.

Mamina je skôr „biznis“ žena. Nemyslím to v zlom, ale nestojí pri sporáku tri hodiny ako iné gazdinky. Varí však výborne. Sú to vždy rýchle a praktické jedlá. Nie je to tak, že by sa rozhodla piecť kačku...

I: Dvakrát som ju spravila. (Smiech.)

K: No dobre, dvakrát si sa snažila, ale nik z nás si to nepamätá. (Smiech.) Občas skúša aj zložitejšie recepty, hoci to vôbec nemusí. Jej miesto je niekde inde, nie v kuchyni a myslím to v tom najlepšom zmysle slova.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Teraz, keď má Kristínka vlastnú domácnosť, pozývate sa navzájom na obed, večeru?

K: Párkrát sa to stalo, aj vianočná večera bola v mojej réžii, ale je pravda, že ak máme rodinný obed, tak najčastejšie v reštaurácii. Je to praktickejšie. Pri tejto téme musím oceniť snahu môjho manžela Adama. Na začiatku pre vás varil. Pamätáš?

I: Áno. (Úsmev.)

K: Pozýval vás, pripravoval obedy, večere. To ho veľmi baví.

I: To je pravda, je veľmi šikovný. Kika má šťastie, že má partnera, ktorý jej pomáha, je samostatný a vie sa o seba postarať, navariť si. Ja som si manžela rozmaznala. On to všetko vie, respektíve vie si pripraviť raňajky, inak nevie vôbec nič. (Smiech.) Okolo seba má rád také „šmé“, teda nie „šmé“, ale má rád okolo seba mňa. A to je chyba! Apelujem preto na všetky manželky a ženy: prosím vás, nerobte všetko za svojich chlapov, obráti sa to proti vám. (Smiech.)

Pri Kristínke a Maťovi som bola vždy najšťastnejší človek na svete, lebo som veľmi túžila mať rodinu. Tým, že som z rozvedeného manželstva, veľmi som sa snažila, aby naša rodina bola kompaktná, súdržná, aby všetko fungovalo. To sa mi aj podarilo, ale možno som trošku urobila chybu. Nevenovala som sa Kike v tom zmysle, že by som ju v sobotu ráno o ôsmej bola zobudila s vysávačom v ruke. Ale zas na druhej strane vidím, že je šikovná a niektoré veci sa naučila aj bezo mňa. V tomto smere však cítim rezervu. Nám sa napríklad asi len dvakrát za život stalo, že sme počas Vianoc piekli medovníčky.

Nie som kreatívna a nikdy som nepiekla koláče. Moja mama nás k tomu neviedla. Na vianočné sviatky upiekla fantastický orechovník, makovník a griláž. To bol vrchol jej cukrárskeho umenia raz v roku na Vianoce. Pod tlakom mojich kamarátok, ktoré svojim manželom a deťom pripravovali bábovku, žemľovku, ryžový nákyp, som si aj ja povedala, že to musím zvládnuť. Upiekla som teda bábovku podľa receptu Martušky Dvorskej, manželky pána Petra Dvorského. Povedala mi: „Ivka, toto sa ti musí podariť, to sa nedá pokaziť.“ Keď som ju začala servírovať, spľasla a mala asi tri centimetre. (Smiech.) Chuťovo však bola famózna. Druhý pokus bola žemľovka, ktorú u nás jedol náš kamarát Dušan Tittel. Aj tá klesla, ale tentoraz asi na jeden centimeter. (Smiech.) Odvtedy cukrárske pokusy nerobím a skláňam sa pred svojou dcérou, pretože je v tomto smere veľmi šikovná.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Hana Maciuchová a Rudolf Hrušínský

Česká umelecká obec v slzách: Za HANOU MACIUCHOVOU (†75) smúti Bohdalová i Hrušínský

Ilustračná snímka

Problémy s nákupom cez internet: Na firmy mimo Európskej únie nemá páky ani inšpekcia

Piateho decembra roku 7 pred Kristom o 16.38 hodine miestneho času v Betleheme stáli planéty Jupiter a Saturn v znamení Rýb v najtesnejšej blízkosti.

Zázrak alebo astronomický jav? Vedci pravdepodobne odhalili tajomstvo BETLEHEMSKEJ HVIEZDY

Donald Trump

Pomsta je sladká: GRETA THUNBERGOVÁ to Trumpovi vrátila v plnej sile!

Bok po boku muž a žena obrábajú široké kolchozné polia. Sovietske ženy sú v budovaní komunizmu na prvom mieste.

Hrdinky v boji i v práci: Óda na SOVIETSKE ŽENY z roku 1951

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia